Bitcoin Ajandası

Bitcoin ve Altcoinler için Fiyatını Etkileyen Faktörler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin ve Altcoinler için Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bitcoin ve Altcoinler için Fiyatını Etkileyen Faktörler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bitcoin ve altcoinler, yüksek risk oluşturmasından dolayı insanları cezbeden kısım olmuştur. Bu konuda verilecek olan en iyi örnek ise 2017 yılında yaşanan yükseliş rallisi olabilir. Bu dönem içinde BTC fiyatı, Ekim-Aralık döneminde yüzde 350’den daha fazla bir atış gösterdiğinden dikkatleri kripto para alanına çekmeyi başarmıştır. 2018 yılında ilk çeyrek olarak belirlenen dönemde ise kripto paralar ayı piyasasına girmeye başlamadan önce yüzde 60’a yakın sert bir satış dalgasına maruz kalarak sonrasında boğa piyasası olarak kabul edilen 2019 yılında ilk yarı performansını göstermiş oldu.

Bitcoin grafiğinde görülenlerden yola çıkıldığında ise fiyatını etkilen faktörler ise aynı zamanda yatırımcılara kripto piyasasında tamamen daha iyi bilgilenmeye faydalı olacaktır. Çünkü burada ağırlıklı olarak altcoin, Bitcoin çiftine sahip ve piyasayı egemenliği altına alan kripto para da bu sayede kripto piyasasında geri kalan kısmı da etkisi altına almaktadır. Buradan yola çıkarak söylenecek şey iseBitcoin’i etkileyen her şeyin ya da her gelişmenin yüksek korelasyondan kaynaklı kripto piyasasında geri kalan kısmı da etki altına almasıdır. Bu kapsam içinde Bitcoin fiyat hareketliliğinde etkili olan 5 en önemli faktör etkili olmaktadır.

Bitcoin ve Altcoinler de Arz ve Talep Kanunu

Bitcoin ve Altcoinler de Arz ve Talep Kanunu
Bitcoin ve Altcoinler de Arz ve Talep Kanunu

Bütün finansal varlıklarda var olduğu gibi Bitcoin’de de en temel etken faktör arz talep kanunu olmaktadır. Bitcoin’de arz mekanizması genelde altına benzetilir ve bu yüzden altınla eş değer olarak dijital altın olarak da geçerli olur. Masıl altın piyasaya sürüldüğünde madencilik aracılığı sayesinde yapılıyorsa Bitcoin’de de tamamen karışık matematik denklemleri ile bilgisayarlarda hesaplama yapılarak çözüm sağlanmasıyla arz edilmektedir. Bitcoin madencileri burada buldukları çözümlerle denklemler sonucunda blok ödülü olarak Bitcoin kazanımı sağladıklarında kripto paralar da bu şekilde piyasaya sürülür. Burada da altın ile olan benzerliği ise kısıtlı arz yönüdür.

Arz olarak bakıldığında bu şekilde oluşum gösterirken talep tarafı ise bireysel ya da kurumsal yatırımcıların ilgisiyle oluşum gösterir. Ayrıca hem ticaret yapmayı isteyen hem de servet birikimi yapmak isteyen kişilerin sayısında artışlar doğru orantılı olarak artar. Bu sayede Bitcoin fiyatı da artış gösterir.

Medyanın Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri

Medyanın Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri
Medyanın Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri

Çeşitli çalışmalar sonucunda medyada Bitcoin ve Altcoinler fiyat konusunda önemli bir etki yaratır. Kripto paralarda medya kanalları daha fazla gözükür ve bu da Bitcoin’in kripto para sektöründe insanlar tarafından daha çok tanınıp faydalanmasına sebep olur. Bu durumda ise kripto paralarda daha fazla insanları kendine çekme potansiyeli görülmektedir.

Ancak bu etki ile oluşan olumlu sonuçların yanında bir de olumsuz sonuçlar vardır. Yani kripto paralar hakkında çıkan olumsuz haberlerin sonucunda kişiler yeni girişimlerini geri çekebilir, engeller ve birden çok yatırımcının da kripto para sektöründen uzaklaşmasına neden olabilir.

Medya anlaşılacağı üzere kripto paraların küresel anlamda adapte olması için oldukça etkili bir silahtır. Örneğin uluslararası bir şirketin kripto paralar üzerinde en ufak bir işlemi ve etkisi bir haber olabilir ve sosyal medya ile yaygınlık gösterebilir. Bu durumun da etkisi altında domino örneği verilebilir ve bir anda kripto paralarda olumlu etki yaratarak talep artılına neden olabilir. Bu sebeple medyada kripto paraların haberleri yakından takibe alınabilir.

Siyasi ve Ekonomik Gelişmeler

Kripto paraların ilk çıkış yaptığı dönemlerde endüstrinin dış dünyasında daha bağımsız olarak hareket edilmektedir. Yani küresel piyasada oluşan gelişmeler ile kripto paralar çok fazla etkileşim halinde değillerdi. Ancak şimdiki dönemlerde kripto paralar entegre olarak işlem görmeye başladı ve değişiklik gösterdi.

Şu an ki dönemlerde ise geleneksel piyasalarda etkileşime sebep olan siyasi ve ekonomik gelişmeler an içinde kripto paraların sektöründe etkileşim haline giriyor. 2020 yılına gelene kadar güvenli olarak görülen ve aynı düzende işleyen Bitcoin, siyasi ve ekonomik alanda belirsiz bir sürece girdiğinde de yatırımcılar tarafından tercih edilen bir varlık olmuştur. Fakat son zamanlarda oluşan risk artırımlarıyla beraber Bitcoin’de de değer kaybı yaşandı. Bunun yanında ne kadar Bitcoin, bir ülke ekonomisinde direkt olarak bağlı olmasa da Bitcoin’in arzında ağırlık oluştuğunda Çin ve ABD gelişmekte olan ülkeler içinde yaşanan siyasi ve ekonomik olaylardan fiyat hareketleriyle belirlenebiliyor.

Ülke Düzenlemelerinin Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri

Ülke Düzenlemelerinin Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri
Ülke Düzenlemelerinin Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri

Kripto para sektöründe henüz gelişmeye yeni adım atmış olduğu için ülkeler bu finansal varlık sınıfı için ortak bir yasa tasarısına sahip olmamışlarıdır. Doğasında merkezi bulunmayan bir yapıya sahip olan kripto paralarda, bazı merkezi yapı içerisinde olan ülkeler için tehdit olarak görülen bu durum zaman geçtikçe sert düzenlemeler ve yasakları da beraberinde getirmiştir.

2017 yılı içerisinde görülen muazzam yükselişin ardından kripto para dünyasında önemli yere sahip Çin’de getirilen yasaklarla sonrasında gelen düşüşün en önemli faktörü olmuştur. Sonrasında Çin kararına diğer Asya ülkeleri de katılım sağlayınca kripto para sektörlerinde ciddi fon kaçışları görülmüştür.

Bunun yanı sıra zaman zaman kripto dostu ülkelerde ataklar görülmeye başlanmıştır. Örnek olarak Japonya’nın Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak resmen tanımaya karar vermesiyle birlikte kripto piyasaları için son derece olumlu bir gelişme olan bu durum fiyatlara pozitif yansımıştır. Her ne kadar Çin, kripto karşıtı olan bir ülke olarak bilinse de de altında yatan teknolojiyle birlikte Blockchain’i bir o kadar benimseyen bir ülke olmuştur.

Kripto paralar konusunda Çin etkisini karşıt bir örnekle de dikkatler toplanabilir. 2019 yılında Ekim ayı içerisinde Çin Cumhurbaşkanı Blockchain adaptasyonu önemsiyoruz temalı konuşması sonrasında piyasada Çin kripto paraları desteklemeye başlayacak algısını oluşturmuştur. Çin devletinden gelen en yetkili kişisinin Blockchain hakkında konuşması da o dönem düşüşte olan Bitcoin pazarında 48 saat içinde yüzde 40 oranında yükselme göstererek 10.000 doların üzerine çıkmasına sebep olmuştu.

Bazı kesimler kripto paralar için merkezi olmayan yapısının her durumda korunması gerektiğine inanmasıyla birlikte ortada yasal boşlukların oluşması sonrasında da genel yatırımcıların piyasa girme konusunda kararsız kalmasına neden olmuştur. Bahsedilen örneklerden yapılan çıkarımlar sonucunda kripto paralarla ilgili düzenlemeler Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir