Bitcoin Ajandası

El Salvador Bitcoin Volkan Tahvilleri için Önemli Bir Adım Attı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. El Salvador Bitcoin Volkan Tahvilleri için Önemli Bir Adım Attı!

El Salvador Bitcoin Volkan Tahvilleri için Önemli Bir Adım Attı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

El Salvador’da 2022’nin Mart ayında çıkarılması planlanan fakat devamlı olarak ertelenen Bitcoin volkan tahvilleri için kritik bir adım atıldı. Elde edilen bilgilere göre tahvillerin önüne açacak olan dijital menkul kıymet yasa tasarısı kongrenin onayına sunuldu.

Dünya çapında Bitcoin’i resmi para olarak kabul eden ilk ülke olarak kayıtlara geçen El Salvador, 2021 yılı Kasım ayında duyurduğu Bitcoin volkan tahvilleri projesini hayata geçirmeye imkân sunacak olan dijital menkul kıymet yasa tasarısı meclisin onayına sundu. Ülkenin Maliye Bakanı Maria Luisa, yasa tasarısını meclise sunarken basına bazı açıklamalarda bulunarak oylamanın yeni yıl öncesinde yapılacağını söyledi.

Bitcoin Volkan Tahvilleri Süreci Hızlandıracak

Bitcoin Volkan Tahvilleri Süreci Hızlandıracak
Bitcoin Volkan Tahvilleri Süreci Hızlandıracak

Yıllık bazda yüzde 6,5’lik kazanç sağlayan ve volkan tahvilleri olarak nitelendirilen bu yatırım araçları, El Salvador vatandaşı olmak isteyenler için süreci hızlandıracak bir etken olacak.

Elde edilen diğer bilgilere göre tahvil ihracı Bitfinex borsası tarafından gerçekleştirilecek. Borsanın teknoloji birim yöneticisi Ardoino Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulunarak bahsi geçen bu yasa tasarısı sayesinde El Salvador’un hem Güney hem de Orta Amerika’da finans merkezi olmasını sağlayacağını söyledi.

Bitcoin volkan tahvilleri projesi ilk olarak 2021 Kasım döneminde El Salvador’da gerçekleştirilen Bitcoin etkinliğinde, Başkan Nayib Bukele tarafından duyurulmuştu. Proje kapsamında 1 milyonluk tahvil çıkarılması hedeflenirken, Luquid ağında açılacak olan tahvillerin 500 milyon dolarlık bölümü doğrudan Bitcoin yatırımı olacak. Kalan kısmıysa Bitcoin madencilik altyapısında kullanılacak. Bitcoin şehri projesi de bu sayede finanse edilmiş olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir