Bitcoin Ajandası

Bitcoin Yasağı Engel Olamadı! İşte Kripto Paraları En Çok Kullanan Ülkeler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Yasağı Engel Olamadı! İşte Kripto Paraları En Çok Kullanan Ülkeler

Bitcoin Yasağı Engel Olamadı! İşte Kripto Paraları En Çok Kullanan Ülkeler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Blockchain araştırma ve analiz şirketi Chainalysis 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ni yayımladı. Rapora göre birinci sıranın sahibi Vietnam olurken, Türkiye 12’nci sırada yer aldı. Üstelik Bitcoin yasağının olduğu ülkelerden Çin ilk 10’da yer aldı.

Bitcoin Yasağı Kripto Benimsenmesini Durduramadı

Bitcoin Yasağı Kripto Benimsenmesini Durduramadı
Bitcoin Yasağı Kripto Benimsenmesini Durduramadı

Çin hükümetinin kripto paralarla alakalı hizmetlere yönelik baskılarına ve Bitcoin yasağı getirmesine rağmen ülke popüler varlıklardan kolay vazgeçecek gibi görünmüyor. Çin, şimdilerde kripto varlıkların en çok benimsendiği ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ni yayımladı. Rapora göre Asya’nın ekonomik devi olarak nitelendirilen Çin, 0,535 genel puanla onuncu sırada bulunuyor.

Çin, 2021 yılı endeksine göre 13’üncü sıradan 3 basamak yükseliş gösterdi. Vietnam ise bir baz puanla bu yıl bir kez daha zirvenin sahibi oldu. Filipinler 0,753 puanla Vietnam’dan sonra gelen isim olurken, 0,694 puanla üçüncü sıranın sahibi Ukrayna oldu. Diğer yandan Ukrayna’yı takip eden isim 0,663 puanla Hindistan olurken, ABD ise 0,653 puanla beşinci sırada yer aldı.

Araştırmalar neticesinde Çin’de merkezi kripto para kullanımlarının büyük ölçüde artış gösterdiği belirlendi. Bu durumun bireysel ve kurumsal yatırımlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor.

2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde Türkiye’nin konumuna baktığımızda 0,519 puanla 12’nci sırada yer alıyor. Türkiye’nin hemen üzerinde Nijerya yer alırken, hemen altındaysa Arjantin bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir