Bitcoin Yatırımı Helal mi?

Bitcoin Yatırımı Helal mi?

Bitcoin
Şubat 15, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
90
Geleneksel finansal yatırımlara ve işlemlere alışmış olan toplumlar için kripto paraların anlaşılması oldukça zor olabilmektedir. Çıktıkları ilk dönemlerden bu yana, dijital para olarak isimlendirilen bu kripto paralar, başlangıçta her ne kadar anlaşılması güç bir işletim sistemine sahip olsalar bile kısa bir zamanda geniş bir kullanıcı alanına yayılmıştır.
Bitcoin Yatırımı Helal mi?

Bitcoin Yatırımı Helal mi? Geleneksel finansal yatırımlara ve işlemlere alışmış olan toplumlar için kripto paraların anlaşılması oldukça zor olabilmektedir. Çıktıkları ilk dönemlerden bu yana, dijital para olarak isimlendirilen bu kripto paralar, başlangıçta her ne kadar anlaşılması güç bir işletim sistemine sahip olsalar bile kısa bir zamanda geniş bir kullanıcı alanına yayılmıştır. Ayrıca ülke ekonomilerine ve geleneksel yöntemlere güvensizliği artan kişilerin, yatırım yapmak için bir alternatif aramalarına da kripto paralar bir nihayet getirmişlerdir. Bunun yanı sıra, kripto paralar ile yatırım yapmak veya kripto para borsalarına sahil olmak isteyen kullanıcılar, bu paraları kullanmanın İslami açıdan bir problem oluşturup oluşturmadığını da merak etmektedir. Bitcoin veya diğer kripto paralar ile işlem ve yatırım yapmanın helal olup olmadığı konusu kafaları karıştırmaktadır.

Bitcoin Yatırımı Helal mi?

Bitcoin Yatırımı Helal mi?
Bitcoin Yatırımı Helal mi?

Kripto para veya bitcoin kullanılarak yapılan yatırımlara dair, zaman zaman dini yönden değerlendirme ve açıklamalar yapılmaktadır. Bazı dünya ülkeleri ve toplumlar için bu durum herhangi bir sorun oluşturmazken, özellikle İslam ülkeleri kripto para veya bitcoin yatırımının helal olup olmadığı ile daha yakından ilgilenmektedir. İslam toplulukları, kripto paralar veya bitcoin kullanılarak yapılan yatırımların helal kazanç sağlayıp sağlamadığı konusunda net bir fikirleri bulunmadığından, konu ile alakalı endişe duymaktadır. Bu sebeple de birçok kullanıcı kripto paralar ile işlem yapmaktan veya kripto para borsalarına sahil olmaktan çekinmektedir.

Bitcoin Yatırımı Helal mi? İslam topluluklarında, kullanıcıların finansal işlemlerini gerçekleştirirken birtakım kurallara uymaları gerekmektedir. Bu anlamda koyulan kurallar, kişilerin faize başvurmaması, tefeciler ile iş birliği içinde çalışmaması şeklinde sıralanabilmektedir. Bu gibi kurallara uyum gösteren ve sahip olduğu serveti kötüye kullanarak kazanç sağlamaya çalışmayan kişiler için, bitcoin veya diğer kripto paralar ile yatırım yapmanın İslami yönden herhangi bir sorun oluşturmadığı belirtilmektedir.

Yani bu noktada durumu helal veya haram kılan, sahip olunan varlığın ne şekilde değerlendirildiğidir. Kripto paralar veya bitcoinin kullanımı doğru yatırım yapıldığında kişiler için helaldir ve İslami yönden caizdir. Bitcoinin İslam dinine uygun olup olmadığına dair birçok din adamının açıklamaları söz konusudur. Konu ile yapılan açıklamalar incelendiğinde bitcoini kullanma durumunun ve bitcoin ile yapılan işlemlerin ne olduğuna göre bu yatırım aracının helal veya haram olabileceği sonucuna varılabilmektedir. Ancak, bitcoin veya kripto paralar, kişilerin yaşadıkları toplum içindeki ve ülkedeki yasaklamalar dışında İslami bir para olarak kullanılabilmektedir.

Kripto Para Yatırımının Mantığı

yatirim mantigi
Kripto Para Yatırımının Mantığı

Bitcoin Yatırımı Helal mi? Kripto paralar ile yatırım yapılması değerlendirildiğinde, geleneksel finansal yöntemlerden uzak, dağınık yapıda ve anonim olan dijital paraların yatırım için kullanılması oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Kripto paralar direkt olarak bir yatırım aracı olarak geliştirilmemiş olasalar bile, altın gibi devamlı değer kazanan araçlar oldukları için alternatif arayan yatırımcılar açısından oldukça avantajlı bulunmaktadır. Kullanıcılar kripto para borsaları aracılığı ile sahip oldukları kripto paraların değerlendirebilmektedir. Alım, satım ve transfer işlemleri bu şekilde olmaktadır.

Kripto Para Helal mi?

Kripto Para Helal mi?
Kripto Para Helal mi?

Bitcoin Yatırımı Helal mi? Kripto Para Helal mi? Kripto para veya bitcoin ile alakalı olarak ülkelerin uyguladıkları politikalar incelendiğinde, ülkelerin 3 farklı şekilde hareket ettikleri görülmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk grupta yer alan ülkeler kripto para kullanımı yasaklamıştır.
  • İkinci grupta yer alan ülkeler için bu durum çekimserdir ve konu ile alakalı olarak herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu ülkelerde, toplumlar kripto paralar ile işlem yaparken dikkatli olmaya davet edilmektedir. Ancak herhangi bir olumlu ya da olumsuz bilgi aktarımı yoktur.
  • Son grup ülkeleri için ise kripto para kullanımı tamamen yasal ve onaylanan bir durumdur. Hatta bu ülkelerde yönetimler ve bankalar da kripto parayı onayladıklarına dair çeşitli duyurularda bulunmaktadır.

İslami açıdan bakıldığında kripto paraların kullanımı, bu kullanıma izin veren ve herhangi bir müdahalede bulunmayan ülke toplumları için helaldir. Ancak kişisel varlığın korunması en temel ilkelerden biridir. Dolayısı ile kişilerin servetlerini riske atacak herhangi bir harekette bulunmamaları gerekmektedir. Ülkemizde, kripto paralar ile alakalı her ne kadar olumlu bir yönlendirme bulunmasa da herhangi bir yasaklama da söz konusu değildir. Dolayısı ile ikinci grup ülkeler arasında girilmektedir. Bu sebeple kripto para kullanımının haram olmasını gerektirecek bir durum da bulunmamaktadır.

Kripto Para Yatırımı Helal Mi?

Bitcoin Yatırımı Helal mi? Konu ile alakalı olarak Diyanet tarafından yapılan açıklamada, kripto paraların helal olup olmadığı endişesi gayet net bir şekilde giderilmektedir. Açıklama tam olarak şu şekildedir;

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

Buradan anlaşılacağı gibi, önemli olan sahip olunan varlığın ne niyetle ve ne şekilde kullanıldığıdır. Kullanıcıların gerçek paralar, kripto paralar veya bitcoin sahibi olması ve bunu bir yatırım aracı olarak kullanması neticesinde, bu yatırımın haram veya helal olmasını gerçekleştirilen eylemler belirlemektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle