Bitcoin Ajandası

Bitcoin Yatırımı Kumar mı? AB Merkez Bankasından Kripto Karşıtı Açıklamalar!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Yatırımı Kumar mı? AB Merkez Bankasından Kripto Karşıtı Açıklamalar!

Bitcoin Yatırımı Kumar mı? AB Merkez Bankasından Kripto Karşıtı Açıklamalar!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Mart ayı içerisinde İş Kanıtı sistemiyle faaliyet gösteren kripto paraların yasaklanmasına ilişkin hazırlanan yasa tasarısını reddeden AB’de, şimdilerde anonim cüzdanların ve regüle edilmemiş borsaların yasaklanmasına ilişkin başka bir tasarının hazırlığı yapılıyor. ECB Yöneticisi Fabio Panetta ise gerek Bitcoin yatırımı gerekse kripto paraların faaliyetleriyle alakalı olarak çarpıcı ve karşıt açıklamalarda bulundu.

Bitcoin Yatırımı Tamamen Kumar!

Bitcoin Yatırımı Tamamen Kumar!
Bitcoin Yatırımı Tamamen Kumar!

Açıklamalarını Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi’nde yapan Fabio Panetta, Bitcoin gibi çeşitli kripto paraların faaliyetlerine karşı mücadele edilmesi gerektiğini duyurdu. Gösterilen tolerans olabildiğince düşürülmesi gerektiğine dikkat çeken Panetta, bu türden kripto varlıkların büyük ölçüde enerji harcadığını, kâr payı dağıtmadıklarını savundu. Üstelik bu varlıklarla mücadele konusunda uluslararası bir koordinasyon gerektiğini de ekledi.  

Panetta söz konusu bu açıklamalarını, Finlandiyalı politikacı tarafından kendisine yöneltilen Rusya’nın kendisine uygulanan yaptırımlardan etkilenmemek adına Bitcoin kullandığı yönündeki sorunun ardından yaptı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen benzer bir toplantıda da açıklama yapan AB Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Bitcoin yatırımı ve diğer kripto paraların Ruslar tarafından yaptırımları delmek amacıyla kullanıldığını dile getirmişti.

ECB Başkanı da Aynı Fikirde!

AB Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de Panetta ile aynı fikirde. Yapmış olduğu hemen her açıklamasında Bitcoin ve diğer kripto paraların faaliyetlerini eleştiren ECB Başkanı Lagarde, bu tüden dijital varlıkların kesinlikle bir para birimi olarak kabul edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir