Bitcoin Ajandası

  1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin

Teknolojinin gelişimi ve çeşitli ekonomik sorunların ortaya çıkışı ile farklı yatırım araçlarının arayışı ortaya çıkmıştır. Kripto paralar da bu yatırım araçlarından biridir. Geleneksel yatırım yöntemlerinin çok dışında kalan kripto paralar kısa zaman içinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Gerçekleştirilen işlemlerin güvence altına alınmasına yönelik çok iyi bir sisteme sahip olan kripto paralar, bu sebeple de güven oluşturmaktadır. Dijital ve sanal bir varlık olması sebebi ile ilk başta anlaşılması zor olsa da kullanıcılar kripto para borsası platformlarında yer alarak bitcoin sistemini tam anlamıyla anlamaktadır.

Bitcoin nedir?

2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında, Satoshi Nakamato takma isimli bir kullanıcı tarafından uçtan uca şifreleme yöntemine sahip olan bitcoin geliştirilmiştir. Bitcoinin piyasaya sürülmesi ile birlikte merkeziyetsizleştirilmiş ve dışarıdan herhangi bir müdahaleye maruz kalamayan bir dijital para birimi oluşturulmuştur. Bitcoin, kısa bir zaman dilimi içinde hızlı bir başarı ivmesi yakalamıştır. Birkaç kuruşluk değeri de çok kısa bir zamanda oldukça hızlı bir şekilde artmıştır. Bu durum da kullanıcıların kripto paralar içinde bitcoine olan yönelimlerini arttırmıştır.

Bitocin sistemi blockchain veritabanına dayanmaktadır. Gerçekleştirilen işlemlerin tamamına ulaşmak mümkündür ancak işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğu bilinememektedir. Ayrıca sistemdeki işlemler herkese açıktır. Bu şeffaf hizmet yapısı sebebi ile bitcoin oldukça güven verici bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca blockchain sisteminde gerçekleştirilen işlemlerin onaylanmasının ardından bu işlemlere herhangi bir müdahale yapılamamaktadır. Bu işlemler bozulamamakta ve değiştirilememektedir.

Bitcoin ne zaman çıktı?

Bitcoin, 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz neticesinde geliştirilmiş ve 2009 yılı itibari ile piyasaya sürülmüştür. Kripto para olarak isimlendirilen dijital paraların ilki olan bitcoin, geliştirdiği sistem ve altyapı ile kısa süre içinde dikkat çekici bir ivme yakalamıştır. Geleneksel finans işlemlerine güvenli bir alternatif olarak karşımıza çıkan kripto paraların ilki olan bitcoin, bugün çok yüksek değerlerde kullanıcılar ile buluşmaktadır. Bitcoine dair ön görülü olan yatırımcılar ise ilk çıktığı zaman bu dijital paraya yatırım yaparak bugün bitcoin zengini haline gelmiştir.

Bitcoin nasıl alınır ve nasıl satılır?

Kullanıcıların bitcoin almak veya satmak için kripto para borsası platformlarına dahil olmaları gerekmektedir. Bu platformlar aynı kripto paralarda olduğu gibi çok sayıdadır. Önemli olan güvenli kripto para borsası platformlarının bulunmasıdır. Aksi halde kötüye kullanımlar gerçekleşebilmektedir. Doğru kripto para borsasının seçilmesinin ardından, kullanıcılar bazı bilgiler ile birlikte borsalara kaydolmaktadırlar. Kayıt işlemi sırasında bir bitcoin cüzdanı da almak gerekmektedir. Bitcoin cüzdanları, kullanıcıların sahip oldukları bitcoinleri saklamak ve depolamak için kullanılmaktadır. Ayrıca alım ve satım işlemleri de yine cüzdan aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bitcoin cüzdanları da farkı şekillerde olabilmektedir. Bu sebeple cüzdan seçerken, kişinin hangi amaçla kullanacağı değerlendirilmelidir. Bu sayede doğru cüzdan seçimi yapmak kolaylaşacaktır.

Bitcoin komisyon oranları?

Bitcoin alım satım veya takas işlemleri gerçekleştirilirken, kullanıcılardan, dahil olunan kripto para borsaları için bazı komisyon oranları kesilmektedir. Her kripto para borsası platformunun belirlediği komisyon oranı farklılık göstermektedir. Genel olarak bitcoin satın alma işleminde herhangi bir komisyon oranı uygulanmazken, bitcoin satma işleminde komisyon oranı kesintisi yapılmaktadır. Bu oranlar bazı platformlarda oldukça az bazılarında ISR fazladır. Bu sebeple kripto para borsası platformunun seçiminde komisyon oranları da önemli bir rol oynar. Ancak sırf komisyon oranı az diye platform seçmek de doğru bir yöntem değildir. Bu sebeple en güvenilir kripto para borsası platformları arasından komisyon oranı en düşük olana yönelmek daha doğru olacaktır.

Bitcoin madenciliği nedir?

Kripto paralar, kripto para borsalarına dahil olunması ile cüzdanlar aracılığı ile alınabilmektedir. Bunun yanında bitcoin veya diğer kripto paralara sahip olmak için bir diğer yöntem de kripto para madenciliğidir. Bu madencilik, bildiğimiz madencilik işleminden farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak ortak özellikli olarak değerli olan varlığa ulaşma işlemi olduğu söylenebilmektedir. Her kullanıcı kripto para madenciliği yapabilmektedir. Bitcoin sistemleri çeşitli matematiksel formülleri içeren şifreleme yöntemlerinden oluşmaktadır. Madencilik işlemi ise bu şifrelerin çözülmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalardır. Bitcoin madenciliği yapan kişinin mevcut şifreleri çözmesi sonucunda, kişiye başarılı işleminden dolayı ödül olarak bitcoin verilmektedir. Yani şifreleri çözerek bitcoin sahibi olmak da mümkündür.

Haberler

Bitcoin Satış Baskısı ile Karşı Karşıya!

Esra Yılmaz
0 16

Lider kripto para birimi Bitcoin satış baskısı ile karşı karşıya kaldı. 30 bin 350 dolara…

Haberler

Bitcoin Fiyatı Binance US’de Daha Ucuz!

Esra Yılmaz
0 17

Binance US’de işlem gören Bitcoin fiyatı, gece saatlerinde yüzde 8,5 indirimle satışa sunuldu.

Haberler

Ünlü CEO Bitcoin Boğa Piyasası için O Tarihe Dikkat Çekti!

Esra Yılmaz
0 10

Binance CEO’su Changpeng Zhao, katılmış olduğu bir oturumda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Zhao, Bitcoin boğa piyasası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bitcoin

BlackRock CEO’su Bitcoin Hakkında Açıklamada Bulundu!

Esra Yılmaz
0 9

Dünyanın en büyük yatırım şirketi olarak bilinen BlackRock CEO’su Bitcoin hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haberler

BTC Fiyatı O Aralıkta Sıkıştı: Bir Sonraki Durağı Neresi?

Esra Yılmaz
0 9

Son 2 haftadır yüzde 3,5 fiyat aralığına sıkışmış durumda olan BTC fiyatında bir sonraki hamle ve seviye merak konusu oldu.

Haberler

Bitcoin ETF Rüzgarı Esmeye Devam Ediyor: Piyasalara Etkisi Pozitif!

Esra Yılmaz
0 9

Bitcoin ETF rüzgârı esmeye devam ediyor. ProShares’in BITO Bitcoin ETF’sine olan her geçen gün artış gösteriyor. BITO şimdilerde haftalık 65 bin dolarlık fon girişiyle gündeme geldi.