Bitcoin Ajandası

Bitcoin’in Düşüş Nedeni Aydınlığa Kavuştu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin’in Düşüş Nedeni Aydınlığa Kavuştu!

Bitcoin’in Düşüş Nedeni Aydınlığa Kavuştu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
17 0

Lider kripto para biriminde yaşanan düşüşlerin devam etmesiyle ne zaman biteceği ya da düşüş nedeni gibi sorular için Prof. Dr. Özgür Demirtaş tarafından açıklamalar getirildi.

Kripto paralarda sert düşüş sonrasında büyük zarara uğrayan yatırımcılar için Bitcoin zirveye göre yaklaşık olarak yüzde 50’lere ulaştığından etkisinin büyük olmasıyla düşüş nedenine açıklık getiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş Bitcoin’in ucuz olmaması durumunda “Grayscale” adlı bir fon ailesinin düşüş yaşayacağından zarar görmemesi gerektiği için düşüş yaşadığını açıkladı.

Bitcoin’in Düşüş Nedeni Grayscale Ailesi Zarara Uğramamalı!

Bitcoin’in Düşüş Nedeni Aydınlığa Kavuştu!
Bitcoin’in Düşüş Nedeni Aydınlığa Kavuştu!

Bu konuya yönelik attığı ilk tweetlerle açıklık konuya kazandıran Prof. Dr. Özgür Demirtaş ilk twette:

Sevgili Arkadaşlar:

Sizi teknik bir konuda bilgilendirmek, kendi bildiklerimi size de aktarmak istiyorum. Bu konu normalde çok fazla dillendirilen bir konu değil. Yani başka bir yerde (bu seviyede) rastlamanız oldukça zor. Her zamanki gibi basitleştirerek anlatacağım. Bana birçok kişi Finansal yatırım ürünlerinin fiyatının niye o anda olduğu yerde olduğunu sorar.

Bunlardan biri de bir Kripto Varlık olan Bitcoin. Elbette her Varlığın kendi dinamikleri var. Bitcoin’nin de öyle.

Bildiğiniz gibi Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş başgösterdi. Bunun ile ilgili genelde TEKNİK analiz içeren birçok yorum zaten mevcut. Ancak bu düşüşün temel nedenleri çok daha önemli. Tabii bu temel nedenler tek değil. Ama bir tanesini bile anlamak için oldukça teknik bilgileri bilmek gerekiyor.

Bir Varlık Borsada Nasıl İşlem Görür?

İlk olarak TRUST kavramının tanımı açıklanmalıdır. Herhangi bir varlığın borsada işlem görebilmesi için varlığı elinde tutan bir TRUST’ın hisselerinin borsada işlem görmesi gerekmektedir. Aslında birer fon olan Trust’lar belirli bir miktarda o varlıktan barındırarak borsa da o fonun hisse senetlerini alım satımını yaparken o varlığı elinde tutan fonun alım satımının yapılması gerekir. Ancak burada fonun hisse fiyatının, o fonun elinde tuttuğu varlığın fiyatı ile orantılı olması gerekmektedir. Bu konuda örnek vererek tweetlerinde de konuya açıklık getiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın tweeti tam olarak şu şekildedir:

“Diyelim ki bir varlığın tanesinin fiyatı 100 Dolar olsun ve bir tane Trust hissesi başına o varlıktan 0.6 tane tutuyor olsun.”

“O zaman aslında bir hissenin değeri 100×0.6 = 60 Dolar olmalıdır. Biz buna NET ASSET VALUE (NAV) deriz. Ama işte hisse illa 60 dolar olmaz.”

“Bazen 60’ın üstünde bazen altında olabilir. Bunun birkaç sebebi vardır. Örneğin o varlığı kendin alıp satmak çok zor ise yatırımcılar daha kolayından fonun borsadan hissesin alırlar bu da hisse fiyatının NAV’den yüksek olmasına yol açar. Bazen de hisse fiyatı NAV’den düşük olabilir. Eğer fon bizim ETF dediğimiz tipte bir fon ise o zaman piyasada bu farkı kapatmaya yarayan arbitrajcılar olur.”

“Yani fon eğer ETF tipindeki bir fon ise ARBİTRAJCILAR Fonun fiyatı fonun tuttuğu varlıktan fazla ise Fonun hissesini satar, Varlığı alır. Aradaki farkı kapatır. Fonun fiyatı fonun tuttuğu varlıktan düşük ise de tam tersini yapar. Tamam yani ETF’lerde Fonun hisse fiyatı ile NAV arasında pek bir fark olmaz.”

“Ama eğer fon ETF değil de bizim CLOSED END FUND dediğimiz tipte bir fon ise işte o zaman orada ARBİTRAJCILAR yani Fonun hisse fiyatı ile hisse başına düşen varlık fiyatı (yani NAV) arasındaki farkı yok edenler yoktur. O yüzden de fark olur.”

“Arkadaşlar Bitcoini elinde tutan bir TRUST bir CLOSED END FON var. Bu fon çok ama çok büyük. Fon ailesinin adı GRAYSCALE.”

Bu konuya da detaylı açıklama getirerek Bitcoin’de görülen düşüşlerin hakkında oluşan sorulara cevaplarıyla netlik kazandıran Prof. Dr. Özgür Demirtaş bu konuyla ilgi odağı olan Bitcoin için yatırımcıları tekrar aydınlatmayı başardı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir