Bitcoin Ajandası

Bittorent (BTT) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Bittorrent (BTT) Nedir?

Bittorrent (BTT) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Bittorrent, başlanıldığı 2000’li dönemlerin başında, birçok müzik ve film meraklılarının gönüllerini fethetmiştir. Böylelikle insanlar da dosyalarının tek bir sunucuya indirme işleminin yapılacağı veya yüklemek yerine, kullanıcıların karşılıklı olarak dosya ve veri alışverişi yapmalarını kolaylaştıran bir yazılımı işleten bilgisayar ağına katılmışlardır.

Bittorent (BTT) Nedir?

Fakat sonraki zamanda, Bittorrent, kitlesel popüler hizmet sağlama aracılığıyla para kazanmaktan dolayı sorun yaşamaya başladı. Bu yüzden BitTorrent, 2019 yıllarında TRON blockchain’in yaratıcıları olan TRON Vakfı tarafından satın alınarak durumuna müdahale edildi.

Bittorent (BTT) Nedir?
Bittorent (BTT) Nedir?

BitTorrent için çalışanlar, asıl ilgiyi üzerine çeken BTT token aracılığyla torrent’lemeye özendirmeler eklemede, yavaş indirmenin hız ölçütünde ve zaman içinde dosyalarda daimi olan azalarak geçerlilikten kaynaklı bu tarz benzeyen sorunları çözmeyi sağlamayı hedef almıştır. BTT coin, dosyalarını talepte bulunan ya da indirme hızında artış yapmak isteyen kişiler tarafından satın alınıp ve harcama yapılırken, sağlayıcılar tarafından da dosyaları sistemlerde paylaşabilmek için BTT üzerinden alım-satım yapmaları gerekmektedir.

Bittorrent’i Kim Yarattı?

BitTorrent ayrıca ilk olarak 2001 yılında geliştiriciler sayesinde Brad Cohen ve David Harrison tarafından piyasaya sürülerek Kripto topluluğu tarafından yakından tanınan Justin Sun tarafından yönetimi sağlanan TRON, 2018’de BitTorrent’i satın alarak adım atmıştır. Satın alma işlemlerinden sonra, BTT token, 2019 yılı içerisinde BitTorrent ekibi aracılığıyla ICO ile halka açılarak, satışta, toplam BTT arzı için yüzde 6’sı yani yaklaşık olarak 7,2 milyon dolar’la ortaya çıkmıştır.

Bittorrent Token Nasıl Çalışır?

BitTorrent Token Nasıl Çalışır?
BitTorrent Token Nasıl Çalışır?

Bittorrent, ilk hedefinde, dosya paylaşımları üzerine isteklerini hesaplamalarda ağına erişerek taraflardan birbirine bağlayan bir yazılımdır. İşlemler içerisinde bir kullanıcı, dosyaları bilgisayarında barındırarak sağlayıcılardan dosya istediğinde sürece başlar.

Bir dosyayı barındıran sağlayıcılar, onları birkaç parçaya ayırır. Talep edenler, söz konusu dosyayı indirmek isterlerse, aynı dosyanın parçalarını birden çok sağlayıcıdan teslim alırlar.

Bittorrent’in BTT ile ağda genişletmek için sunu aracılığıyla ve ağda oluşan etkileri azaltmaktan büyük dosyaların paylaşımları dahilinde verimliliğini artırırken, onu daha çok dağıtılmış bir ağ dengelemede sağlayıcısı haline getirmeyi amaçlamıştır.

Bittorrent’in Yapısı

Bittorent bu sayede dosya işlemleri içerisinde kendi yazılımı tarafından kolaylaştırılmıştır. Ağ içerisinde tüm BTT işlemleri için kayıt tutmak bu konuda TRON blockchain’ine bel bağlamasına yönlendirmektedir.

Sunulan bir teklif, kullanıcıların ve servis sağlayıcıların arasında eşleştirmelere başlandığında TRON’da, paylaşım yapılan dosyaların bölümlerine göre sağlayıcılar başına gereken mikro ödemeleriyle kolaylık sağlamak için bir ödeme kanalı oluşturulur. Hizmetin tamamlanmasının ardından ise bu sağlayıcılar başına olan mikro ödemeler paketlenerek hesaplama işlemi yapılır ve TRON blockchain’ine son olarak kaydedilir.

BTT’yi Neden Kullanmalısınız?

BTT’yi Neden Kullanmalısınız?
BTT’yi Neden Kullanmalısınız?

BTT, ekosistemlerinin en önemli özelliği merkeziyetçiliği olmasından kaynaklanarak hedefleri ile ağdaki özelliklere erişim sağlamak için gerekli kripto para birimlerine olarak hizmet eder. Kullanıcılar sağlayıcılarla anlaşmalar yaptıklarında kullanılacak tek ödeme şeklidir.

BTT token’ın verdiği destekle, daha çok hızlı indirmelere ve daha hızlı ağlara erişim sağlayabilme imkanı ile BTT token’ları, TRON blockchain’i tarafından desteklenmektedir. BTT ayrıca, hizmet talep edenler için tekliflerinin reklamlarını yapmalarına olanak sağlayan ve merkezi olmayan bir içerik dağıtım hizmeti olarak hareket ederken ek olarak hizmet talep edenler için de BTT satın alıp harcama yapar. Dosya indirmelerine öncelik verilen konular erişim ve indirme hızını artırmak için hesaplama hizmetleri satın alma olanağına da sahip olurlar.

Kullanıcılar bu hususta dosyaları verimli ve ücretsiz bir şekilde paylaşabilmek adına BitTorrent’i çekici bulabilirler ve bu yüzden BitTorrent, yerleşik bir kullanıcı tabanından yararlanarak yeni dosya paylaşım uygulamaları başlatmak isteyen geliştiriciler için de caziptir. Yatırımcıların, piyasalarda bir gün katılımcıların kullanılmayan kaynaklardan daha kolay erişip para kazanabilecekleri eşler arası ağları tercih edeceğine inandıklarından, portföylerine BTT’yi eklemeye çalışabilirler.

BitTorrent Fiyat Tahmini

Son zamanlar içerisinde BTT fiyatlarında hiçbir neden olmadan dikkatleri üzerine çekecek büyüklükte bir ralli yaşadı. BitTorrent’in resmi Twitter hesabı, diğer önemli farklılıkların yanı sıra, daha güçlü güvenirliğe sahip ve merkezi olmayan bir ağ içerisinde dahil olunmak üzere platforma bir dizi birbirinden farklı güncellemeler yapıldığını duyurdu. Platform içerisinde büyük bir duyuru durumuna gelse de bunun kendi başına bu sıçramaya neden olup olmayacağı konusunda oluşan durumlar belli değildir. Trader’ların fırsata atlaması ve haberlere yanıt olarak fiyatların artmaya devam edeceğini düşünmesi ve bu durumun da kendi kendini gerçekleştiren bir düşünce ya da geleceğe dair kesin yargılarla riskleri ortaya atma durumuna neden oldu.

Coinpedia, BTT için 2022 fiyatlarında oluşan tahminlere bakıldığında 10 sent olarak belirlen bu fiyat, bugünkü seviyelerden yaklaşık %850’lik bir artış anlamını taşımaktadır. Bu durumdan sonra Coinpedia’nın 1 sentlik 2021 tahmini bu yıl çoktan aşılarak şirketin bu 2022 hedefi için de hala geç olmadığı anlaşıldı. Sonrasında beklenenden daha erken ulaşılması çok daha makul görünmeye başladı. Ayrıca Coinpedia, BTT için 5 yıllık hedefini de 1 dolar olarak belirleyerek bu tahmin gerçekleşirse yatırımcılara yaklaşık %8500 getiri sağlayacaktır.

WalletInvestor ise 1 yıllık tahminini 0,0161 dolar ve 5 yıllık tahminini ise 0,0305 dolar olarak belirledi. Digitalcoinprice’in BTT için 1 yıllık fiyat tahmini 0,0189 dolar iken 5 yıllık tahmini ise 0,0435 dolardır.

BTT’nin izlediği teşvik yöntemleri içerisinde, torrent dosyaları için pazarının hızında, kalitesinde ve içeriğinde iyileştirmelere ve aynı zamanda da kullanıcılara da büyük faydalar sağlayacaktır. BTT uygulamaları, milyonlarca BitTorrent günlük aktif kullanıcı tarafından desteklenecektir. Bu, dolandırıcılık risklerini azaltacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir