Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Kripto Para
Şubat 6, 2021 tarafından Faruk Keresteci
71
Kripto paraların hayatımıza girişi ile birlikte farklı bir yatırım yapmak isteyen kişilere yeni bir fırsat doğmuş oldu. Bu noktada, en gözde dijital para birimlerinden olan bitcoine rağbet arttı.
Blockchain nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Blockchain Nedir? Kripto paraların hayatımıza girişi ile birlikte farklı bir yatırım yapmak isteyen kişilere yeni bir fırsat doğmuş oldu. Bu noktada, en gözde dijital para birimlerinden olan bitcoine rağbet arttı. Bitcoin dışında da birçok farklı dijital para birimi geliştirildi. Bitcoinin sahip olduğu ağ yapısı ve sunduğu güvenlik kullanıcılara cazip geldi. Dolayısı ile bitcoin borsasına dahil olmak isteyen kullanıcı sayısı giderek arttı. Bitcoinin geliştirilmesinde yer alan teknoloji olan blockchain, blok zinciri olarak isimlendirilen ve işlem takibini sunan bir veritabanı olarak isimlendirilebilir.

Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?
Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? Bu teknoloji bloklardan oluşan zincir şeklindeki, şifrelenmiş bir yapıdır. Bu sebeple blockchain olarak isimlendirilir. Güvenliği sağlayan ve işlem takibine olanak sunan bu veritabanı dağınık bir yapıdadır. Bitcoini güvenli kılan da, herhangi bir merkez veya yönetime dahil olmayan dağınık yapısıdır. Para transferlerinin oluşturulmasında, her alım ve satım işleminde bir blok oluşmaktadır. Yani isim, gönderilen para miktarı gibi gönderiye ait bilgiler bir blok oluşturmaktadır. Bu para akış işlemleri sırasında blok şifrelenmektedir. Bu sayede işlem korumaya alınmaktadır. Şifreleme sistemi herhangi bir şekilde kırılamaz ve değiştirilemez.

Kripto para borsasında bahsi geçen işlemlerde oluşan bloklar, her kullanıcıya ulaşır. Dolayısı ile bu şifreleme yöntemi ve bilgiler herkese ulaşmış olmaktadır. Bitcoinin merkeziyetsizleştirilmiş olmasının dayandığı teknoloji de tam olarak bunu öngörmektedir. Ancak blok üzerindeki bilgiler, yanlızca işlemi gerçekleştiren alıcı ve satıcılar tarafından değiştirlebilmektedir. Ayrıca bitcoinin güvenli bir teknoloji sunması şeffaf bir hizmet sunması ile de yakından alakalıdır. Blockchain teknolojisinin şeffaflığı sayesinde, kişiler sisteme giriş yaparak bu zamana kadar birikmiş blokları görebilmekte ve inceleyebilmektedir.

Ayrıca blockchain teknolojisi ile bitcoin borsasında yer alan kullanıcılar, sahip oldukları dijital kimlik ve kripto paraları ile alakalı olarak çok iyi bir kontrol gerçekleştirebilmektedirler. Bu da dijital para geliştirilmesinde kullanılmış olan bu teknolojinin sunduğu en iyi imkanlardan biridir. Dolayısı ile blockchain teknolojisi yalnızca dijital paralar için değil, birçok farklı alanda depolama, kaydetme, saklama gibi işlemlerde kullanılabilmektedir. Bu sebeple, blockchain teknolojisinin dördüncüsanayi devrimi için bir alt yapı oluşturduğu ve temel olduğu öne sürülmektedir.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır?
Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Blockchain teknolojisinin sunduğu avantajlı imkanlar onu güvenli hale getirmektedir. Dolayısı ile kullanıcılar bu teknolojiye dayanan kripto paralar ile yatırım yapmayı daha cazip bulmaktadır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde blockchain teknoloji ile sanal veya dijital ortamda pek çok farklı yeniliklerin sağlanabileceği düşünülmektedir.  Bu sayede blockchain teknolojisi kullanılarak birbirinden farklı sektörlerin entegre bir şekilde ele alınması mümkün olacaktır.

Birçok farklı çalışma alanına sahip olan blockchain teknolojisi denilince, ilk olarak akla kripto paralar gelmektedir. Ancak bu teknoloji, birçok merkezi yapıya sahip olan veya merkezsiz yapıdaki sektörde yer almakta ve kullanılmaktadır. Blockchain teknolojisinin çalışma sistemi değerlendirildiğinde, gerçekleştirilen her işlem için bir blok oluşturulduğu söylenebilmektedir. Bu bloklama ve şifreleme işlemi ile de güvensizlik ortadan kalkmaktadır. Bankacılık sektöründen noterlerde gerçekleştirilen işlemlere, hükümet sistemlerinden akıllı sözleşmelere kadar pek çok farklı yerde blockchain teknolojisinin kullanıldığından bahsedilebilmektedir.

Blockchain teknolojisinin pek çok iş modeli için devrim niteliğinde yenilikler sağlayabileceğinden söz edilmektedir. Farklılık gösteren sektörler içinde blockchain teknolojisi kullanılarak şeffaf ve güvenilir bir ortam oluşturulmaktadır. Dolayısı ile eskiden güvenli hizmet sunmak için kullanılan araçlar blockchain teknoloji ile birlikte ortadan kalkmıştır. Bunun sonucu olarak da gerçekleştirilen işlemlerin saklı tutulması ve oluşabilecek sorunların engellenmesi kolaylaşmıştır. Ayrıca bu teknolojinin geliştirilmesinden önce kişilerin yönetimi ile gerçekleştirilen birçok süreç, blockchain teknolojisi ile çok daha güvenli, kontrol edilebilir ve şeffaf bir hal almıştır.

Blockchain teknolojisinin çalışma prensibi değerlendirildiğinde, dağınık yapıda oluşu, anonim oluşu ve merkezsiz oluşu en önemli özelliklerindendir. Ayrıca bu teknoloji kurumsal olmasına karşı, hacklenemez ve bozulamaz özelliktedir. Bu özellikler de blockchain için pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Blockchain teknolojisi kullanıcılara, kayıt sisteminde yer alan bilgileri hem herkese sunma hem de bozulamaz olma imkanı vermektedir. Bu da şeffaf ve güvenli oluşunu açıklamaktadır. Dolayısı ile sahip olduğu bu özellikler blockchain teknolojisini insanların gözünde kusursuz göstermektedir.

Kripto para veya bitcoin borsasında yer alan kullanıcıların, bir blok zinciri cüzdanı bulunmaktadır. Bu cüzdan sayesinde kişiler kripto para birikimi yapabilmektedir. Blok zinciri cüzdanı, cüzdan kimliği ve özel anahtar olarak isimlendirilen iki farklı anahtar koddan oluşmaktadır. Bahsi geçen blok zinciri cüzdanı ile gerçekleştirilen her işlem blok zincirine kaydedilmektedir. Bu teknoloji sayesinde birçok işlem hızlı, kolay ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmektedir. Blok zinciri cüzdanı ile işlem yapabilmek için cüzdanın sahip olduğu kimlik kodunun transfer yapacak kişi tarafından bilinmesi gerekmektedir. Ancak özel anahtarın kimseye verilmemesi gerekmektedir. Bu iki kodu, bir e-posta adresi ve onun şifresi olarak düşünebilmek mükündür. E-posta gönderebilmek veya e-posta alabilmek için adresimizi karşı tarafa vermekteyiz. Ancak e-posta adresimizin şifresi yalnızca kullanıcı tarafından bilinmektedir.

Blockchain Sisteminin Avantajları

Blockchain Sisteminin Avantajları
Blockchain Sisteminin Avantajları

Blockchain teknolojisine sahip sistemlerin birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Blockchain teknolojisinin bilinen en önemlisi avantajı kusursuz bir güvenlik sağlamasıdır.
  • Blockchain teknlojisi ile şeffaf bir hizmet sunulması da önemli avantajlardan biridir.
  • İnsan eli ile gerçekleştirilen kontrol sistemlerinde göre çok daha kolay işlem takibi sunmaktadır.
  • Blockchain teknolojisine sahip sistemlerde gerçekleştirilen her işlem kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
  • Neredeyse tek tık ile gerçekleştirilebilen çok kolay bir işlemdir. Yani kullanım kolaylığı sunmaktadır.
  • Herhangi bir yönetime ve merkeze bağlı değildir.
  • Birçok merkezsiz veya merkezli sektörde kullanılabilmektedir.
  • Açık kaynak kodlu ve dağınık yapıdadır. Dolayısı ile her kullanıcının erişimine açıktır.
  • Şeffaf olmasının yanı sıra bozulamaz ve hacklenemez yapıdadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle