Bitcoin Ajandası

Bloktopia (Blok) Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Bloktopia (Blok) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bloktopia (Blok) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Günümüz dünyasında artık onlarca eylem sanal alem üzerinden gerçekleştirilmeye başlamış durumdadır. Adım adım dijitalleşen dünyada bireyler pek çok gereksinimini hem zahmetsiz hem de kolay bir biçimde giderebilmektedir. Yatırımın sanal ortama taşınmasıyla birlikte farklı kavramlar oluşmaya başlamıştır. Bloktopia kavramı da bunlardan biri olarak kabul görür.

Bloktopia (Blok) Nedir?

Bloktopia (Blok) Nedir?
Bloktopia (Blok) Nedir?

Kripto para yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar birbirinden farklı terimlerle karşılaşabilmektedir. Bu terimler yatırımın çok daha bilinçli bir biçimde yapılabilmesine olanak tanır. Bloktopia, diğer bir adıyla Blok terimi kısaca blok zinciri üstüne oluşturulmuş bir metaverse platformu olarak ifade edilebilir. Bir başka deyişle merkeziyetsiz bir DeFi (finans) platformu olarak tanımlanabilir.

Söz konusu platform üzerinde kullanılmakta olan para birimine Blok adı verilir. Bloklar platform üzerinden alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu para birimi blok zinciri teknolojisinin yardımıyla hem şeffaf hem de emniyetli bir biçimde transfer edilebilmektedir. Güvenilir ve şeffaf olması platform kullanıcılarının kendi sanal mal varlıklarını oluşturabilmelerine imkân tanır.

Bloktopia Metaverse 2021 senesinde Paddy Carrol ve Ross Tavakoli tarafından kurulmuş bir platformdur. Platformun Satış ve ticaret yönetimini Libby Rotwell yapmaktadır.Söz konusu platformun CTO’su ise Simon Benson’dur. Paddy Carrol ve Ross Tavakoli’nin platformun kurucuları olmakla birlikte CEO’ları da olduğu bilinmektedir.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan varlıklar bu platform üzerinden satışa sunulabilir ya da satın alınabilir. Ticaretin yanı sıra kullanıcıların birbiriyle sosyalleşmesi de mümkündür. Kripto para birimini kullanan söz konusu platform son derece emniyetli bir alım ve satım ortamı oluşturarak kullanıcıların güvenini kazanmayı başarır. Alım ve satım ile birlikte oyun oynama ve eğlenme avantajları da yine Bloktopia’da mevcuttur.

Metaverse Nedir?

Sanal ortamlardan meydana gelen ağa metaverse adı verilir. Metaverse, bütün dijital ortamların bir araya geldiği kurgusal bir evren olarak da ifade edilebilir. Bu ağın internetin geleceği olarak görüldüğü söylenebilir. Burada kurulacak olan sanal evren üzerinden kendi avatarlarını oluşturan kullanıcı bireyler bu evrende kripto paralarını ödeme aracı olarak kullanabilirler.

Kullanıcı bireyler söz konusu sanal evren üzerinde büyük meblalar kazanma şansına da sahip olabilirler. Sanal ortama gerçek dünyada gerçekleştirilen pek çok eylemi taşıyacak olan bu ağ insanlığın geleceği olarak görülen bir sistem olarak ön plana çıkar. Metaverse ilerleyen zamanlarda adını çok daha sık duyurmaya başlayacak olan bir ağ olarak nitelendirilebilir.

Bloktopia Metaverse İçerisinde Neler Barındırır?

Bloktopia metaverse, içinde birbirinden farklı pek çok kısım barındırmaktadır. Bu kısımları ayrı başlıklar altında açıklanabilir.

Blokpad

Blokpad kısmını bir Launchpad olarak değerlendirmek mümkündür. Bir diğer ifadeyle Blokpad bir ön satış platformudur. Metaverse coinlerinin satım işlemi bu platform üzerinde gerçekleştirilir.

Jobe

Jobe kısmı ortak sahiplik barındıran metaverse üzerinden arazi hisse satın almak üzere oluşturulmuştur.

Staking

Kullanıcı bireyler Staking kısmında blok tokenlarını kilitler ve hem aylık hem de yıllık zamanlardan kazanç sağlayabilirler.

NFT

Bloktopia’nın son kısmı NFT’lerdir. Bir blok zincirinin olmazsa olmazı konumunda yer alan NFT’ler kullanıcılara arazi sahipliği başta olmak üzere pek çok farklı avantaj sağlamaktadır.

Bloktopia (Blok) Nasıl Bir Çalışma Prensibi Benimsemiştir?

Platformun blok zincirinin dağıtık bir defter biçiminde çalıştığı kabul edilir. Kullandığı algoritma işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için karmaşık ve matematiksel bir sisteme sahiptir. Bunun yanı sıra blok zinciri her bireyin ulaşabileceği bir ağ üzerinde yer alan bir dizi bloktan meydana gelmektedir. Her bir blok pek çok farklı işlem içerir ve önceki bloğun doğrulanması ile doğru orantılı olarak çalışır.

Her bir doğrulama geçmişte yapılmış olan bütün işlemleri onaylayan bir emniyet ağı ile koruma altına alınır ve blok zincirinde geriye dönük olacak biçimde değiştirilme söz konusu olamaz. Bloktopia’nın yapılan işlemleri onaylamak ve kayıt altına almak üzere dağıtık bir ağ kullandığı bilinir. Söz konusu ağ blok zincirine katılım sağlayan kullanıcı bireylerden meydana gelir.

Her bir kullanıcının bir kopyası mevcut olan blok zincirindeki işlemleri onaylaması ve blokları ilave etmesi gereken bir düğümü bulunur. Bir kullanıcı blok zincirine herhangi bir işlem yapmak istediği zaman yapılan işlem ağda yer alan düğümlere yayılır ve bu düğümler tarafından onaylanır. Onaylama işlemi tamamlandığı zaman işlem blok zincirine eklenir ve blok zinciri bir sonraki bloğa hazırlanır.

Bloktopia blok zinciri bir merkezi otoriteye gereksinim duymaksızın çalışmaktadır. Bu da blok zincirindeki işlemlerin hem emniyetli hem de anonim olmasına olanak tanır. Tüm bunların yanı sıra bu blok zinciri katılımcı bireylere blok zincirindeki işlemleri doğrulamak üzere bir teşvik mekanizması da sunmaktadır. Bu şekilde yapılan işlemler çok daha güvenli ve hızlı bir biçimde onaylanabilir.

Bloktopia Avantajları Nelerdir?

Bloktopia’nın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bloktopialı kullanıcılar bu platformda yer alan reklam alanlarında NFT tabanı üzerinden pasif gelir elde edebilmektedir.
 • Bu projeye gösterilen ilgi ve talebin artış göstermesi blok token değerini artırır.
 • Bloktopialı bireyler Bloktopia üzerinden kendi ağlarını oluşturma, emlak sahibi olma ve bu platformun sunduğu öteki hizmetlerden faydalanarak gelir elde etme imkânına kavuşurlar.
 • Bloktopialı bireyler yalnızca sanal emlak elde etmekle beraber kripto para borsasını ve blok zincirleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Bloktopia’nın Geleceği

Söz konusu platform metaverse ile geleceği meydana getiren büyük bir proje olarak nitelendirilebilir. Bu bakımdan metaverse geleceği ne kadar parlak olursa Bloktopia’nın geleceği de o kadar hızlı ve iyi bir konumda bulunacaktır.

Blok Nasıl Temin Edilir?

Blok temin etmek son derece zahmetsiz ve kolay bir işlemdir. Blok teminatı için şu borsalara başvurmak gerekmektedir:

 • KuCoin,
 • Bitget,
 • MEXC,
 • Gate.io.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir