Bitcoin Ajandası

Bluzelle Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bluzelle Nedir?

Bluzelle Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Yazımızda Bluzelle ağı ve kripto parası olan BLZ Coin üzerine açıklamalar yapmaya çalışacağız. Bilgi verme niteliğinde olan yazımız bir yatırım önerisi değildir. Bu uyarıdan sonra Bluzelle konumuza başlayabiliriz…

Bluzelle Nedir? Nasıl Çalışır?

Bluzelle Nedir? Nasıl Çalışır?
Bluzelle Nedir? Nasıl Çalışır?

Merkeziyeti olmayan uygulamaların ölçeklenebilir ve güvenli olarak veri depolamasını ve kayda almasını sağlayan sistemin kripto para birimi, BLZ Coin’in tanımını oluşturur.  

Bluzelle, Cosmos ve BFT teknolojisi olarak bilinen Tendermint’i kullanması ile öne çıkarak bu altyapısı ile birden fazla blockchain ağı ile de uyumlu bir durumdadır.

Geliştiriciler sürekli merkeziyeti olmayan uygulamalar üzerine çalıştıkça geliştirilen uygulamaların Microsoft Azure, Amazon Web ve AWS gibi merkezi veri tabanlarına olan bağımlılıklarında bir artış meydana gelir. BLZ Coin’in kullanıldığı protokolde ise bu süreçlerin merkeziyetsiz olarak yapılması hedeflenir.

BLZ Coin Özellikleri

BLZ Coin, Ethereum tabanında bir kripto para birimi özelliğindedir. Merkeziyetsiz depolama sisteminden yararlanmak isteyenler doğrudan BLZ Coin satın alarak bu hizmeti kullanma imkanı elde edebilir.

BLZ Coin, yüksek hız, gerçek zamanlı veri hesabı kaydına ve işlem ücretsizliği özelliklerine sahiptir.

ERC-20 tabanındaki token’ların pahalı ve yavaş oluşları bilinmekle birlikte BLZ Coin kripto parasının bu durumdan uzak olduğu görülüyor.

Bluzelle ağı üzerinde Bluzelle Network Token isminde bir başka kripto para birimi daha bulunur. Fakat BLZ’nin ağ içi ve ağ dışı kullanımının olmasından ötürü BNT çok fazla tercih edilmiyor.

Bluzelle Coin projesinin CEO’su olarak bilinen Pavel Bains’in dijital teknoloji ve finans alanında 15 yılı aşkın bir deneyiminin bulunması projenin öne çıkmasında da etkin görülüyor. Bunun yanında Bluzelle ağı içinde kullanılan Swarm teknolojisinin Bluzelle Coin’in fiyatı açısından avantaj sağladığı görülür. Swam teknolojisi, en küçük durumdaki veri gruplarını dahi dağıtık bir şekilde depolamaya olanak sağlar. Bu özelliği ile de kullanıcılara başka merkezi veri depolama sistemlerinde bulunmayan bir yenilik sunmuş olur.

BLZ Coin Binance kripto para borsasının yanında MyCrypto ve MyEtherWallet gibi başka cüzdanlarda da muhafaza edilme imkanına sahiptir. Donanım cüzdanı konusunda da Trezor ve Ledger Nano S gibi popüler markalar BLZ Coin’i desteklemesi ile bilinir.

BLZ Coin Yorum

BLZ Coin, veri tabanlı bir ortama geçildiği dönemde büyük bir önem taşımaktadır. YouTube ve Twitter gibi büyük platformların bile saldırıya uğramaları, geliştiricilerin merkeziyetsizliği daha güçlü ve güvenli alternatifler araştırmasına neden oldu.

Bluzelle’nin tercih ettiği merkeziyeti bulunmayan depolama yöntemi ve saniye içinde 10.000 işlem kapasitesi, projeyi öne çıkaran sağlayan önemli özellikler içinde bulunuyor.

BLZ Coin’in toplam piyasa değeri 16,5 milyon dolar düzeyinde bulunuyor. Bu kripto paranın piyasaya sürüldüğü yıl olan 2018’de rekor kıran BLZ, aynı yılın mayıs ayında da bütün zamanların rekor seviyesine yükselmesi ile öne çıkmıştı. Proje, 2019 senesinden beri ise oldukça pasif bir durumda bulunuyor.

BLZ Coin Nasıl Satın Alınır?

BLZ Coin Nasıl Satın Alınır?
BLZ Coin Nasıl Satın Alınır?

Dünyada en çok tercih edilen kripto para borsaları arasında yer alan Binance, BLZ Coin’i listelemesi ile biliniyor.

BLZ Coin, Binance platformu üzerinden çeşitli işlem çiftleri ile satın alıma açık bir durumda bulunuyor. BLZ BTC işlem çifti ise piyasa ortamında çok fazla kullanılması ile biliniyor. BLZ Coin’in, Binance üzerinden kolaylık içinde ve güven ile satın alımı yapılmaktadır.

Bluzelle Hakkında Bilgiler

Bluzelle, merkeziyetsiz uygulama verileri açısından güvenli, saldırılara karşı korunaklı ve ölçeklenebilir bir biçimde yönetim için merkezi olmayan bir veri katmanı özelliği taşır.

Cosmos ve BFT teknolojisi olarak bilinen Tendermint tarafından desteklenir. Bu özelliği, onu başka blok zincirleri ile uyumlu bir duruma getirir.

2016 mart ayından itibaren OCBC, HSBC ve MUFG gibi bankalar ve MSIG ve AIA gibi sigorta şirketleri için blockchain uygulamaları üzerinde çalışmalar yapması ile bilindi.

Kurumsal projelerin merkezi sistemlerde depolandığı bilinirken Bluzelle,  merkeziyetsiz bir veritabanın önemli bir gereksinim olduğunu fark etti. Bu tespit sonrası ciddi çalışmaların yapılmasına başlandı ve 2017 yılında ekip, çözümü için tasarılar ortaya koydu.

Veritabanlarının AirBnB’si gibi bir özellik göstererek çözüm geliştirdi. Yedek bilgisayar depolama alanının temini katılımcılardan sağlanır ve kullanıcı, ağ için doğrulayıcı görevi taşıyarak verilerin hak sahibi tarafından sahiplenme ve değiştirilme durumunu onaylar. Bu görev için de depolama sağlayıcısı, gelirden pay alma imkanı elde eder.

Bluzelle’nin Farkı

Kullanıcıları için rakip platformların tahmini maliyetinin yarısı kadar depolama alanı imkanı sunabileceğini belirtiyor. BluzelleNet, 10.000 TPS Proof-of-Stake ağı olarak tüm ekosistemi güçlendirmesi ile öne çıkar. Platformun doğrulayıcılığı, asgari teknik bilgi ile kolay bir aşama olacak şekilde kurulmuştur.

Bluzella vizyonu, erişilebilirlik ve güvenlik açısından yüksek düzeyli bir veritabanını sağlamak için beraber çalışan on binlerce düğümden meydana gelecek bir ağı ortaya çıkarmaktır.

Bluzelle, bilgisayar sabit sürücüleri, video oyun konsolları ve cep telefonları başta olmak her elektronik cihazın bir düğüm özelliği göstermesini amaçlıyor.

Doğrulayıcı olmak istemeyenler, görevlerini başka bir doğrulayıcıya devretme seçeneği bulunur. Böylece ağın bir parçası olması ve ücret oluşturması konusunda herkese olanak tanınır.

Ekibinin üyeleri Google, Sony, Disney, Lufthansa, Electronic Arts için yaptıkları çalışmalarla biliniyor. Ekip, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Teknoloji Öncü ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda Forrester tarafından Asya’nın en iyi blok zincir satıcısı olarak kabul edilmiştir. Bluzelle ekibinin, Vancouver ve Singapur olmak üzere 2 bölümü mevcuttur. Hashed, NGC, KR1 ve Kenetic gibi sanayi fonlarından destek görmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir