Bitcoin Ajandası

BNB Coin Nedir? BNB Otomatik Yakma Nasıl Çalışır?  
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. BNB Coin Nedir? BNB Otomatik Yakma Nasıl Çalışır?  

BNB Coin Nedir? BNB Otomatik Yakma Nasıl Çalışır?  

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

BNB otomatik yakma, BNB Coin’in fiyat ve ekosistemdeki blok sayısı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak yakılacak olan coin sayısını otomatik olarak belirleyen bir sistem olarak ifade edilebilir. Ekosistem açısından önemli bir yere sahip olan BNB otomatik yakma, pek çok farklı fayda sağlamasıyla bilinir.

BNB Otomatik Yakma Nedir?

BNB Otomatik Yakma Nedir?
BNB Otomatik Yakma Nedir?

BNB otomatik yakmadan önce token yakımından bahsetmemiz gerekirse, bir kripto para projesinin çoğunlukla dolaşımdaki arzını azaltmak ve kalan kısmın değerini artırmak için tokenlerin tamamen ortadan kaldırılması, yok edilmesi anlamına gelir. Bu işlemde kripto paralar gizli tutulan bir özel anahtarla ölü bir kripto para cüzdanına aktarılır. Bu durumda kripto para birimlerini yeniden dolaşıma sokmak ya da kullanabilmek mümkün değildir.

Kripto para yakım işlemleri genellikle w3 ya da 6 ayda bir gerçekleştirilir. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; 100 milyon BNB Coin yakılana kadar her 3 ayda bir yakım işlemini gerçekleştirme konusunda taahhüt verdi. Bu durumda Binance dolaşımda 100 milyon token bırakacak ki bu protokolün maksimum arz miktarıdır.

BNB otomatik yakma ise Binance Chain ve Binance Smart Chain’in BNB Chain’e lansmanı ve tekrar bir marka hale getirilmesiyle geliştirilmiş olan bir sistemdir. Şirkete göre otomatik yakım sistemi, BNB Coin’in değerini maksimum seviyeye çıkarmak ve ekosistemi sürdürülebilir, güvenli uzun vadede bir büyüme planı oluşturabilmek adına tasarlandı.

Şirket, borsalarındaki BNB işlem hacmini baz alarak BNB yakım işlemi gerçekleştiriyordu. Fakat şimdilerde bu işlem, işlem hacmi baz almadan yapılıyor.

BNB otomatik yakma mekanizması, iki etkene bağlı olarak yakılması gerekecek BNB miktarını belirlemek adına otomatik bir hale getirildi. Bu durumda dikkate alınan etkenlerse şunlardır:

BNB fiyatı

Her 4 aylık dönemde BSC’de oluşturulan blok sayısı

Binance’e göre yeni token yakım mekanizması şeffaflık kazandırıyor. Ayrıca eski yönteme göre daha öngörülebilir niteliktedir. Geliştirici ekip, otomatik olan bu yeni sistemin BNB fiyatını dengeleyeceğini ve büyük dalgalanmalara karşı fiyatı koruyabileceğini düşünüyor.

BNB Nasıl Yakılır?

BNB yakımı farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki Binance Evolution Proposal (BEP)-95 mekanizmasıdır. BEP-95 sayesinde Binance Smart Chain için harcanan gas ücretlerinin belli bir bölümü yakılarak BNB Token’in gerçek zamanlı olarak yakılması sağlanır. BNB Akıllı Zinciri 2021 yılı güncellemesinden sonra BEP-95 mekanizması sayesinde 90 günde neredyse 860 BNB yakımı gerçekleştirildi.

Binance CEO’su CZ, BNB Token’in planlanandan daha yavaş ilerleyen yakım sürecine hız kazandırmak adına BEP-95 mekanizmasını kullanmaya başladı. Söz konusu olan bu mekanizma, her blokun doğrulayıcıları tarafından toplam gas ücretlerinin belli bir bölümünü yakarak yakımı gerçekleştirilecek olan sabit bir BNB akışı sağlar.

BEP-95 mekanizması tümüyle BSC ağına bağlıdır. Dolayısıyla 100 milyon BNB Token yakım hedefine ulaştıktan sonra otomatik olarak yakım işlemine devam edecektir. BEP-95 yazma işlemi, BNB Burns Tracker Bot Twitter hesabı üzerinden takip edilebilir.

BNB Otomatik Yakımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Teknik açıdan bakıldığında BNB otomatik yakma, kaç adet BNB Token yakılması gerektiği konusunda bir hesaplama yapabilmek için BNB Akıllı Zincir’den elde edilen zincir üstü verilere ihtiyaç duyar. Sistem ancak bu sayede otomatik yakım işlemini gerçekleştirebilir.

Yakım işlemi ayrıca arz ve talep dinamiklerinden de etkilenir. Bu, BNB tokenin değer kaybetmesi halinde yanma oranının artması anlamına gelir. Daha önce de belirttiğimiz üzere yakım işlemi, tokenin fiyatını artırmak için uygulanan bir yöntemdir.

BNB otomatik yakma,

BNB 3 Aylık Yakım

Eski sistemdeki 3 ayda bir gerçekleştirilen yakım işlemi, yeni sistemle beraber 3 ayda bir yeni otomatik yanma olarak ayarlandı. Otomatik yakım sayesinde aynı amaca ulaşım sağlanabilirken, ekstra olarak daha şeffaf ve verimli bir yakım işlemi gerçekleştirilir.

BNB Otomatik Yakım Geçmişi Nasıl Kontrol Edilir?

BNB otomatik yakım geçmişini takip edebilmek mümkündür. Binance’ın resmî web sitesinde gerçekleştirilen her bir yakım işleminin geçmişini bulabilmek mümkündür.

Günümüzde birçok BNB Token yatırımcısının bu sistemle alakalı merak ettiği pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de şimdiye kadar ne kadar yerel tokenin yakılmış olduğudur. Elde edilen mevcut verilere göre yakılan token sayısı 7.866.304.917.03 ABD dolarına tekabül ediyor. Diğer yandan yatırımcılar web sitesi üzerinden BNB yakım olaylarıyla alakalı gerçek zamanlı değerleri ve detayları da gözlemleyebilme şansına sahiptir.

Bir Sonraki Yakım İşlemi Ne Zaman Gerçekleştirilir?

Elde edilen bilgilere göre eskosistemde en son gerçekleştirilen 19’uncu yakım işleminin tarihi 19 Nisan 2022. Söz konusu olan tarihte otomatik olarak gerçekleştirilen bu yakım işleminde 1.830.382 BNB Token, başka bir deyişle 772.363.806 dolar yok edildi. 20’nci kez gerçekleştirilecek olan otomatik yakım işlemi için kesin bir tarihten bahsedebilmek mümkün değildir.

Binance CEO’su Changpeng Zhao genellikle BNB otomatik yakım yapılacağı tarih konusunda Twitter hesabı üzerinden bilgilendirmede bulunuyor. Dolayısıyla bir sonraki yakım işlemi için tarihin bu kanal üzerinden takip edilmesi faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir