Bitcoin Ajandası

BTC Fiyatı Çakıldı! Bu Sert Düşüşün Altındaki Sebep Ne?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. BTC Fiyatı Çakıldı! Bu Sert Düşüşün Altındaki Sebep Ne?

BTC Fiyatı Çakıldı! Bu Sert Düşüşün Altındaki Sebep Ne?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Geçtiğimiz hafta süresince piyasa değeri en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’le beraber diğer pek çok coin’in satış dalgasına neden olması dikkat çekti. Piyasalara Bitcoin akmaya devam ederken, ayrıca BTC fiyatının düşmesi de piyasaları olumsuz yönde etkiledi.

BTC Fiyatı DMA’nın Altında Kaldı

BTC Fiyatı DMA’nın Altında Kaldı
BTC Fiyatı DMA’nın Altında Kaldı

Geçtiğimiz çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık faiz artırımını açıklanmasının ardından kısa bir süreliğine 40 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, yeniden düşüş dalgasını tetikledi. İlk olarak 35 bin dolar bandına gerileyen Bitcoin, 33 bin 200 dolara kadar geriledi. Şimdilerdeyse 33 bin 500 dolar seviyesinden işlem görürken, son 4 yıldır görülmeyen 100 günlük hareketli ortalamanın (DMA) altında bir kapanış gerçekleştirmesi de olumsuz havanın artmasına neden oldu.

Kripto para analistleri DMA’nın kritik desteğini kaybetmesinin daha fazla değer kaybına ve dolayısıyla yatırımcıların BTC’den vazgeçmesine neden olabileceğini düşünüyor. Yaşanan bu düşüş nedeniyle piyasa değerinin yaklaşık yüzde 3’ünü kaybeden Bitcoin, 1,62 trilyon dolara kadar geriledi.

Diğer yandan borsalara giren Bitcoin sayısında da son günlerde ciddi bir artış yaşandı. Glassnode verilerine göre 6 Mayıs Cuma günü totalde 66 bin 615 Bitcoin borsalara giriş yaptı. Bu rakam, ocak ayından bu yana gerçekleştirilen en büyük rakam olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin’le Beraber Altcoinler de Kan Kaybediyor

BTC fiyatı şubat ayından bu yana ilk kez hafta başında 35 bin doların altına çekilirken, Perşembe gününden itibaren piyasada yaklaşık 250 milyar dolar kayıp yaşandı. Pazarın en büyük ikinci ismi Ethereum da değer kaybı yaşayarak 2 bin 532 dolara geriledi. Diğer yandan Terra (LUNA) hafta sonu yüzde 25 civarında kayıp yaşadı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir