Bitcoin Ajandası

BTC Fiyatı Neden Düşüyor: Mart Seviyesine Kadar Geriledi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. BTC Fiyatı Neden Düşüyor: Mart Seviyesine Kadar Geriledi!

BTC Fiyatı Neden Düşüyor: Mart Seviyesine Kadar Geriledi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

BTC fiyatı başta olmak üzere pek çok kripto para birimi, FED’in faiz oranını sabit tutması ve Başkan Powell’in toplantı hakkındaki açıklamasından sonra düşüş göstermeye başladı. Yatırımcılar, FED’in faizini sabit tutmaya karar vermiş olmasına rağmen kripto paraların neden düşüş yaşadığını merak ediyor.

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşün sebebinin FOMC üyelerinin kişisel olarak gelecek faiz oranlarıyla alakalı beklentileri yüksek tutmasıyla alakalı olduğu düşünülüyor. FED üyelerinin faiz beklentilerini gösteren tabloda yükseliş yaşandı ve faizler konusunda 2023 yılının sonuna kadar olan beklenti yüzde 5.6’yı buldu. Bu sebeple yılın geri kalan 4 toplantısında 2 faiz artışı daha gerçekleştirileceği öngörülüyor.

Yıl İçerisinde Birkaç Faiz Artırımı Yapılacak

Yıl İçerisinde Birkaç Faiz Artırımı Yapılacak
Yıl İçerisinde Birkaç Faiz Artırımı Yapılacak

FED Başkanı Jerome Powell düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunarak 2023 yılında birkaç faiz artırımı yapmanın uygun olacağını, temmuz ayı konusunda karara varamadıklarını belirtti.

Ekonomistlerden bazıları ABD Merkez Bankası kararı ve Başkan Powell’in basın toplantısı sonrası değerlendirmelerinde durumu “şahin duraklama” olarak nitelendirdi. TradeStation üst düzey yöneticilerinden David Russell, insanların şahin bir duraklama beklediği sırada birçok duraklamayla karşılaştığını söyledi. Ayrıca iş gücü piyasasının güçlü kaldığını ve FED’in enflasyonu düşürmek için bu fırsatı kaçırmak istemeyeceğini de ekledi.

BTC Fiyatı Mart’tan Bu Yana İlk Kez O Seviyeye Düştü

Diğer yandan “Tahvil Kralı” olarak tanınan DoubleLine Capital üst düzey yöneticisi Jeffrey Gundlach da durumu şahin duraklama olarak değerlendirdi. FED’in açıklamalarının kesinlikle sözde şahin olduğunu ama eylemde olmadığını dile getirdi.

Piyasa değeri açısından lider varlık olan Bitcoin 25 bin doların altına gerileyerek 24 bin 820 dolardan işlem görmeye başladı. Bu seviye, BTC fiyatında Mart 2023 döneminden bu yana ilk defa gördüğü fiyat seviyesi oldu.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir