Bitcoin Ajandası

BTC, SHIB ve Altcoin Fiyatlarını Etkileyecek Düzenlemelerde Kritik Gün!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. BTC, SHIB ve Altcoin Fiyatlarını Etkileyecek Düzenlemelerde Kritik Gün!

BTC, SHIB ve Altcoin Fiyatlarını Etkileyecek Düzenlemelerde Kritik Gün!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Düzenleme BTC ve Altcoin Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

ABD’de 10 bin doları aşkın kripto para alım ve satım işlemlerini rapor etmesini gerektiren 2023 vergi düzenlemelerine kritik gün geldi. Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından tüketici ve yatırımcıların 2021 yılı BTC ve altcoin yatırımlarına yönelik işlemlerini IRS’e rapor etmeleri gerekecek. Vergi beyannamesinde bugün son gün olurken, bu durumun BTC, SHIB ve diğer altcoin fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Düzenleme BTC ve Altcoin Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?
Düzenleme BTC ve Altcoin Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Joe Biden yatırımcıların çeşitli dijital varlıklarda 10 bin doların üzerindeki işlemleri rapor etmelerini gerektiren bir yeni bir vergi altyapısı önerisinde bulunmuştu. Tasarının 2023 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bugün ise vergi beyanname sürecinin son günü olurken, 2023 vergi düzenlemesine karşın yatırımcıların gün içerisinde rapor sunmaları gerekiyor. IRS, henüz dosyalanmamış olan yatırımcılar için sayfanın ilk kısmında yer alan ve kripto sahibi olup olmadığını belirten yeniden düzenlenmiş bir vergi formu yayınladı.

CNBC tarafından yakın zamanda hazırlanan bir rapora göre, kârı fazla olan bir işlemden kazanç sağlayan herhangi bir kripto para, ticaret yapmak, ya da NFT satın almak gibi işlemlerin tümü vergiye tabi tutulabilir. 

Kripto Piyasası Nasıl Etkilenecek?

Beyannamenin son gününde kripto piyasasında en çok merak edilen konu, BTC, SHIB ve bunun gibi çeşitli altcoin fiyatlarının ne yönde etkileneceği oldu. Pantera Capital’in Üst Düzey Yöneticisi Dan Morehead geçtiğimiz aylarda bir açıklamada bulundu. Açıklamasında vergi ödemelerini kıyaslayabilmek adına daha fazla işlem gerçekleştireceğini dile getiren Morehead, fiyatların baskılanabileceği iddiasında bulunmuştu. Bugünden sonra piyasaların nasıl etkileneceği ise zamanla görülecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir