Bitcoin Ajandası

BTC Son Yükselişiyle O Teknik Seviyeyi Aştı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. BTC Son Yükselişiyle O Teknik Seviyeyi Aştı!

BTC Son Yükselişiyle O Teknik Seviyeyi Aştı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Son günlerde yukarı yönlü bir trend başlatan Bitcoin, söz konusu bu yükselişini hafta sonunun ilk saatlerinde de devam ettirdi. Kripto piyasalarının öncü varlığı olan BTC, 19 bin 875 dolara ulaşarak teknik seviyesini aşmış oldu.

Bitcoin’in gece saatlerinde gerçekleştirdiği değer artışı, neredeyse 19 bin 500 dolar civarında olan 200 günlük hareketli ortalamasını aşmasını sağladı. Bitcoin, neredeyse 1 seneyi aşkın süredir 200 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görüyordu.

Teknik Seviye, BTC’nin Trendini Gösteriyor

Teknik Seviye, BTC’nin Trendini Gösteriyor
Teknik Seviye, BTC’nin Trendini Gösteriyor

200 günlük hareketli ortalama, son 200 gün içerisindeki hareketliliğin ortalama fiyatını gösteren bir veridir. Hareketli ortalamalar trader’lara seyrin yukarı yönlü mü aşağı yönlü mü olduğu konusunda fikir veren bir veri olurken, aynı zamanda direnç ve destek alanı olarak da faaliyet gösterebiliyor. Hareketli ortalamalar çoğu zaman genel seyri belirleme konusunda kullanılıyor. Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalama olarak ifade edilen teknik seviyesinin üzerinde kalması, onun genel olarak yükseliş eğilimi içerisinde olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan söz konusu bu göstergenin bir başka yönü de gösterilen önemden kaynaklanıyor. Piyasalar, pek çok trader ve analistin 200 günlük hareketli ortalamaya bu kadar önem göstermesi sebebiyle bu göstergedeki hareketlere güçlü tepkiler gösterebiliyor.

Bitcoin Hareketliliği Altcoin’lere Yaradı

Bitcoin fiyatı 20 bin dolara yaklaşırken, FTX’in piyasada açtığı yaraları da sarmaya başladı. BTC en son bu seviyede seyrettiğinde FTX henüz iflas bayrağını çekmemişti. Bitcoin şimdilerde son 2 ayın zirvesinden işlem görürken, varlıkta yaşanan bu artış altcoin’leri de harekete geçirdi. Popüler metaverse coin MANA son 24 saat içerisinde yüzde 31, SAND yüzde 16, OP yüzde 19 ve GALA ise yüzde 26 değer kazandı.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir