Bitcoin Ajandası

BTCTürk'e Nasıl Üye Olunur? BTCTürk'te Yapılabilecek İşlemler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. BTCTürk’e Nasıl Üye Olunur? BTCTürk’te Yapılabilecek İşlemler

BTCTürk’e Nasıl Üye Olunur? BTCTürk’te Yapılabilecek İşlemler

Berkay Güzelsoy Berkay Güzelsoy -
12 0

Geleneksel finans işlemleri ve yatırım araçlarına sahip olan toplumlar için, dijital para olarak isimlendirilen kripto paralar başlangıçta anlaşılması zor olmuştur. İlk kripto para olarak bitcoinin piyasaya sürülmesi ile birlikte, öngörülü yatırımcılar sayesinde bitcoin çok kısa bir sürede hedeflediği başarıya ulaşmıştır. Bunun ardından, pek çok farklı kripto para geliştirilmiştir. Bu kripto paraların bazıları istenilen başarı hedefine ulaştığı gibi bazıları varlığını devam ettirememiştir. Kripto paralar ile işlem yapılabilmesi için kripto para borsalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tıpkı kripto paralarda olduğu gibi, kripto para borsası platformları da aynı hızla yayılmıştır. Birçok farklı kripto para borsası mevcuttur.

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”2″ min_characters=”1000″]

BTCTürk, sık tercih edilen kripto para borsalarından biridir. 2013 yılında kurulan bu kripto para borsasının en belirgin özelliği, Türkiye’nin, Türk lirası ile işlem gerçekleştirilen ilk kripto para borsası olmasıdır. Bu kripto para borsası platformu aracılığı ile Türk Lirası kullanarak bitcoin alım ve satım işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu kripto para borsasının, Akbank, Fibabanka, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ve Papara ile iş birliği içinde olduğu da bilinmektedir. Geçtiğimiz temmuz itibariyle, yurt dışından da kullanıcı kaydını onaylamaya başlayan BTCTürk, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. BTCTürk bünyesinde yer alan kullanıcılarına, Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile kripto para alım ve satım işlemlerine izin vermektedir.

BTCTürk Üyelik İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

BTCTürk, kullanıcıların kolay ve hızlı bir şekilde bitcoin ile işlem yapabilecekleri, bitcoin alıp satabilecekleri bir kripto para borsası platformudur. BTCTürk’te işlem yapabilmek için, bu platforma kaydolmak gerekmektedir. Kayıt için bu kripto para borsası platformunun internet sitesine giderek, yeni üyelik oluşturma işlemini tamamlamak gerekmektedir. İnternet sitesinden ulaşılabilecek üyelik formu doldurularak, kayıt işleminin ilk adımı atılmaktadır. Üyelik formunda, T.C kimlik numarası, isim ve soy isim, e-posta adresi ve kullanıcı tarafından belirlenen şifre gibi bilgiler yer almaktadır. Üyelik formunun doldurulması zorunludur. Bu formun doldurulmasının ardından, sayfada yer alan üyeliği başlat butonuna basarak ilk adım atılabilmektedir.

Neredeyse her üyelik sisteminde olduğu gibi, BTCTürk de üyelik işlemleri esnasında, formun doldurulmasından sonra hesabın aktif edilmesi için kullanıcılara bir mail gönderilmektedir. Kullanıcılara gönderilen mail adresindeki butona tıklayarak, üyeliğin aktif edilmesi gerekmektedir. Bu işlemin sağlanmasının ardından, mail adresleri ve kendileri tarafından belirlenen şifreleri ile sisteme giriş yapabilmektedirler. Kullanıcıların ilk kez giriş yaptıkları durumda, kayıt sırasında belirtmiş oldukları telefon numarasının doğrulanması istenmektedir. Burada yer alan SMS Gönder butonuna basıldığında, doğrulama kodu kişilerin telefonlarına gönderilecektir. Telefona gönderilen bu kodun sisteme girilmesi ile birlikte telefon numarası doğrulanmaktadır. Böylece, iki aşamalı doğrulama işlemi olarak SMS aktifleştirilmiş olmaktadır. 

Kullanıcıların telefon numaralarını doğrulama işlemi için SMS ile gönderilen kodun girileceği ekranda, hesap için tanımlanan bir güvenlik görselinin oluşturulduğu görülecektir. Her kullanıcının hesabına özel olarak tanımlanan bu güvenlik görseli, kullanıcıların sisteme her girişinde, mail adresi, T.C kimlik numarası ve şifre girildiğinde ekrana gelecektir. Kullanıcıların telefon numaralarını doğrulamalarının ardından, giriş yapılan cihazın doğrulanması gerekmektedir. Bunun için de doğrulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için yeni bir mail gönderilmektedir. Doğrulama ile giriş yapılmasının ardından c,haz bilgileri sisteme kaydedilmektedir. Bu işlemlerin ardından, BTCTürk hesabına giriş yapan kullanıcılar, tüm cihazları ve IP adreslerini takip edebilmektedir. Cihaz doğrulama kodunun sisteme tanımlanmasının ardından kayıtlanma işlemi de tamamlanmış olmaktadır. Bundan sonra kullanıcılar BTCTürk sayfasına yönlendirilmektedir.

BTCTürk İle Gerçekleştirilebilecek İşlemler Nelerdir?

btcturk islemler
BTCTürk İle Gerçekleştirilebilecek İşlemler Nelerdir?

BTCTürk, Türk Lirası ile bitcoin alım işlemine izin verdiği için ve ülkemiz tarafından geliştirilen bir kripto para borsası olduğu için kullanıcılara oldukça cazip gelmektedir. Kullanımı ve anlaşılması oldukça kolaydır. Sunulan güvenlik işlemleri de iyi durumda ve yeterlidir. Ayrıca yurt dışı kullanıcılarına da açılmış bir kripto para borsası platformudur.

Diğer kripto para borsası platformlarında da olduğu gibi, BTCTürk’te de bitcoin alım veya satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Gerçekleştirilen bu alım veya satım işlemi, kullanıcıların kendi aralarında belirledikleri fiyatlardan gerçekleşmektedir. Yani satım yapılacak miktar ve fiyat kullanıcı bazlıdır. Kullanıcı, kripto para satın alma isteğinde olduğunda, belirtildiği fiyat ve miktara ilişkin emri platform aracılığı ile verecektir. Aynı oran ve fiyattan eşleşmenin sağlandığı iki kullanıcı arasında, alım ve satım işlemleri gerçekleşmektedir. Kullanıcıların, alım ve satım emirleri, platform aracılığı ile derinlik tablosu olarak isimlendiren alanda ilan edilmektedir. Herhangi bir eşleşmenin sağlanmadığı durumlarda, kişilerin emirleri derinlik tablosunda durmaya devam etmektedir. Bu işlemler iptal edilene kadar derinlik tablosunda durmaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir