Bitcoin Ajandası

Bu Hafta SEC’den Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri ve Tarihler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bu Hafta SEC’den Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri ve Tarihler

Bu Hafta SEC’den Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri ve Tarihler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Onay bekleyen Bitcoin ETF başvurularını alan ve buna ilişkin bir karar vermekte yetkili olan kurum ise Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olarak belirlendi ve yeni tarihlerin açıklanması üzerine bekleyiş başladı.

SEC’nin bu haftada masasında karar için beklemeye geçen 3 önemli onay bekleyen Bitcoin ETF başvurusu olmak için günler belirleniyor. ProShares Bitcoin Strategy ETF’inin en geç Salı günü içerisinde işlem görmesi beklenirken diğer ETF başvuruları da belirlendi.

Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri

Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri
Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri

Dijital varlık ve alternatif varlık yatırımlarıyla ilgili bilinen Valkyrie Investments, Bitcoin ETF başvuruları üzerinden Ocak 2021’de işlem görmüştü. Bu ETF’nin Chicago Ticaret Borsası’nın referans fiyatı ile NYSE (New York Stock Exchange) üzerinde işleme tabi tutulması bekleniyor. Bu şekilde yatırımcıların farklı stratejiler edinmesi mümkün olacakken, Bitcoin’lerin saklanması ise Xapo’nun soğuk cüzdanlarında gerçekleşme olacağı da düşünüyor.

Bitcoin ETF başvurusu için Galaxy Digital ile ortak olarak yapan Invesco da onay konusunda beklenti üzerinden büyük olduğu şirketlerden biri olmakta. Şirket, ABD içerisinde en büyük dördüncü ETF sağlayıcılarından olmasıyla karşımıza çıkıyor. Amerikan piyasalarında oluşan ETF kısmında tecrübeli olan Invesco’nun ETF’inin onaylanması kripto para piyasalarına da olumlu bir yansıma olarak giriş yapabilir.

SEC Başkanı Değişti

Bitcoin ETF başvuruları üzerinden ilk sıralarda yer alan VanEck, 2018 yılından beri Bitcoin ETF onayı almak için mücadele ediyor. 2018’de yaptığı ilk başvuru için ise 2019 yılında geri çekerek işlemi ikinci plana atarak, ikinci bir başvuruyu 2020 yılının Aralık ayında yapmıştı.  

Bu işlemin en temel nedeni ise SEC başkanının o tarihlerde değişmiş olmasıdır. VanEck, kripto piyasalar üzerinden manipülasyona karşı güçlü olacağını kanıtlamayı da hedeflemektedir. Bu şekilde 2016 yılından beri piyasanın içinde ayrı bir kurumsal bir döngüye girdiğini de kanıtlayabilecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir