Bitcoin Ajandası

Büyük Bitcoin Balinaları’nın Sayısı Gittikçe Azalıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Büyük Bitcoin Balinaları’nın Sayısı Gittikçe Azalıyor!

Büyük Bitcoin Balinaları’nın Sayısı Gittikçe Azalıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Büyük Bitcoin balinaları sayısında azalış anında 100 ile 1000 BTC arasında varlık sahibi olan daha küçük balinaların sayısında ise son 5 ayda içerisinde görülen ciddi bir artış dikkatleri çekiyor.

Uzun zamandır Bitcoin hareketlerinde büyük pay sahibi oldukları iddia edilen büyük Bitcoin balinalarının sayısında çok ciddi azalmalar meydana geliyor. Zincir üstü veri platformu Glassnode’a göre; 1000-10.000 arasında BTC tutan balinaların sayılarında da büyük bir artış söz konusu ve adres sayısı 82’ye düştü.

Büyük Bitcoin Balinaları

Büyük Bitcoin Balinaları
Büyük Bitcoin Balinaları

Aynı rakam değerleriyle birlikte BTC tutan balinalar sayısında tam olarak 15 Aralık 2012 tarihinde bu kadar azalma görülmüştü. O zamandan bu zamana kadar 1000-10.000 arası BTC’si olan balina sayısı 81’di ve o gün Bitcoin fiyatı da sadece 13.51 dolardı. O tarihten sonrasında ise en büyük kripto paranın fiyatında %450 binlik bir artış söz konusu olmuştu.

Kripto paralarda analitik şirketi olan Santiment ise işin bir başka yönünü de ortaya koyarak ön plana çıktı. Şirketin rakamlarının analizine göre; 100 ilâ 1000 BTC arasında tutan balinalarda sayı olarak son 5 haftada ciddi bir yükseliş görülüyor. 100 BTC’nin bugün 6 milyon doların üzerinde bir değere tekabül ettiği düşünüldüğünde, “orta halli” denebilecek bu balina gruplarının sayısında Eylül ayının başından bu yana artış yaşanıyor.

Küçük Balinaların Sayısında Ciddi Bir Artış Söz Konusu

Bu yönden bakıldığında ise istatistikler, dev balina sayısında ciddi bir azalmayı gösterse de daha küçük balinaların sayısında ciddi bir artış söz konusu olduğunu belirtmekte. Bin ve üzerinde Bitcoin’e sahip olanların sayısı 1882 BTC ile 2020 yılının Haziran ayı içerisinde ayrı bir son dönem içinde en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir