Bitcoin Ajandası

Çanak ve Ters Çanak Formasyonu Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Çanak ve Ters Çanak Formasyonu Nedir?

Çanak ve Ters Çanak Formasyonu Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Yatırımcılar borsada kazanç sağlayabilmek için çanak ve ters çanak formasyonu olarak hazırlanan stratejileri uygular. Borsada aktif olarak uygulanan trend dönüş formasyonları, yatırımcıların yararlanabileceği önemli borsa analiz araçlarıdır.

Trend dönüş formasyonları arasında yer alan çanak ve ters çanak formasyonunun güvenilirlik derecesi yüksek bir analiz tekniğidir. Yükselen trendin sonlanacağını ve düşen trendin yeniden başlayacağını öngören çanak ve ters çanak formasyonunun trendin tam tersi yönünde hareket ettiği görülebilir. Borsa grafiklerinde çanak görüntüsüne benzemesi nedeniyle bu isimle tanımlanan formasyonların borsa piyasasındaki amaç ve oluşumları hakkında birtakım bilgiler şöyle sunulabilir.

Çanak Formasyonu Nedir?

Çanak Formasyonu Nedir?
Çanak Formasyonu Nedir?

Çanak formasyonu, borsa grafiğinde çanağa benzeyen görünümünden dolayı bu şekilde adlandırılır. Peki, çanak formasyonu ne demek? Piyasa fiyatlarının dip seviyeye düştüğünde yatay bir şekil alan formasyon, yüksek trend işlemlerinde devam formasyonu şeklinde oluşum gösterir.

Piyasa tepe noktasından dip seviyeye kadar hızlı bir düşüş halindeyken çanak formasyonu söz konusudur. Piyasa fiyatlarındaki düşüş dip seviyeye ulaştığında, formasyona bağlı gelişen aşağı yönlü hareket yatay bir seyir izlemeye başlar.

Aşağı yönlü ivmeden yatay yönlü hareketliliğe geçişte piyasa işlem hacmi düşüşe geçer. Fiyatların dip seviyeye ulaşması ile birlikte düşen piyasa hacmi artmaya başlar. Böylece dip seviyesine düşen fiyatlar, direnç noktasına doğru yükselme gösterir. Piyasa fiyatlarının direnç seviyesini kırması ile çanak formasyonu tamamlanır. Formasyonun tamamlanması ile birlikte yatırımcılar alım işlemlerine başlayarak piyasa hacmini yükseltmeye başlayabilir.

Çanak Formasyonu Nasıl Oluşur?

Düşen borsa piyasalarında sık görülen çanak formasyonu nasıl oluşur? Yükselen trend sonrası, fiyatlar yükselişe geçince zaman içinde piyasa fiyatlarında dip noktası oluşmaya başlar. Fiyatlar dip seviyeye ulaştığında piyasa belirli bir süre yatay olarak hareket eder. Çanak formasyonundaki yatay hareketliliğin söz konusu olduğu evrede düşüş trendinin sona ermesine rağmen, hala trend olarak gözükebilir. Dolayısıyla çanak formasyonunun dip seviyesinde devam formasyonu olarak işlev gösterdiğinden bahsedilebilir.

Fiyatlar dip seviyedeyken piyasada yatay hareketlilik söz konusudur. Yatay hareketlilik halinde piyasa işlem hacminde önemli düşüşler yaşanır. Piyasa hacmi minimum seviyeye ulaştığında, kullanıcı sayısına bağlı olarak artan alımlar sonucunda hacim yeniden artmaya başlar. Alımların artması ile birlikte fiyatlar da yükselişe geçerek, direnç noktasının kırılmasına neden olur. Piyasada fiyatlar direnç seviyesini geçmeye başlayınca yukarı yönlü bir fiyat beklentisi oluşur. Böylece kulp fincan formasyonu tamamlanmış olup yukarı yönlü alım işlemleri başlatılarak piyasa hacmi yükselişe geçer.

Çanak Formasyonu Ne İşe Yarar?

Borsa yatırımcıları, çanak ve ters çanak formasyonuna yönelik hazırlanan grafikleri takip etmelidir.  Böylece yatırımcılar piyasada gerçekleşen işlemleri yakından takip ederek, geleceğe yönelik doğru tahmin ve yatırımlarda bulunma fırsatı elde eder. Borsada çanak formasyonu piyasa fiyatlarında düşüş ve yükselişin yaşandığı evredeki yatay hareketliliği ifade eder.

Borsa yatırımcılarının mutlaka bilmesi gereken formasyon türü, piyasa düşüşlerinin son bulduğu ve yükselişin başladığı ara bölgeyi oluşturur. Yatırımcıların özenle tespit ve takip ettiği yatırım öğeleri olan çanak kup formasyonunun trend yönü yukarıyı işaret eder. Dolayısıyla bu formasyon çeşidi, kısa ve uzun vadede önemli ölçüde kâr marjı yaratır.

Ters Çanak Formasyonu Nedir?

Borsa yatırımcıları açısından ciddi bir satış sinyali olan ters fincan kulp formasyonu, çanak formasyonunun tersi bir şekilde işler. Trend dönüş formasyonları arasında yer alan ters çanak formasyonu, kulp çanak formasyonu kadar sık rastlanmasa da yatırımcıların takip ettiği önemli bir formasyon çeşididir. Ters çanak formasyonu, ters fincan kulp formasyonu olarak da tanımlanır. Peki ters fincan kulp formasyonu ne anlama gelir?

Yükselen piyasada görülen ters çanak formasyonu, piyasa fiyatlarının zirveye ulaştığı noktalarda ortaya çıkar. Grafikte ters kup şeklini andıran ters çanak formasyonunda fiyatlar zirve seviyesindeyken piyasada yatay hareketlilik mevcuttur. Yatay hareketliliğin söz konusu olduğu evrede piyasa hacminde artış yaşanır. Grafiğin orta tabakasında piyasa hacmi en yüksek noktaya ulaşır. Son olarak satışlar artmaya başlayınca fiyatlar alt seviyeye doğru ilerleyerek ters çanak formasyonunu oluşturur.

Ters Çanak Formasyonu Nasıl Oluşur?

Kup formasyonunun tam tersi olan ters çanak formasyonu nasıl kullanılır? Ters çanak formasyonu düşüş trendinin sonlandığı noktada oluşmaya başlar. Piyasada alımlar başlayınca trend yükselişe geçip, yeni bir zirve noktası oluşur. Piyasada düşüş trendi yaşandığı sırada satışlar devam etmektedir. Fakat satışların çok güçlü olmaması, piyasadaki yatay hareketliliği devam ettirir.

Piyasa fiyatlarının artış göstermesi işlem hacminin düşmesine neden olur. Bu durum ise, trendin satışların artmasına bağlı olarak trendin düşüşünü ortaya çıkarır. Piyasada satışların artması ile birlikte işlem hacminde de gözle görülür yükselmeler yaşanır. Piyasa hacmi artış gösterdikçe fiyat, grafikte çizilen destek seviyesine doğru düşüşe geçer. Satış miktarı arttıkça fiyatlarda yaşanan düşüş, grafikte ters çanak şeklinin oluşmasına neden olur. Böylece formasyon tamamlanmış sayılır.

Ters Çanak Formasyonu Ne İşe Yarar?

Çanak kulp formasyonuna benzer şekilde ters çanak formasyonunda fiyatlar belirli bir süre piyasada yatay bir şekilde hareket eder. Piyasa fiyatlarının çanağın orta kısmında en üst seviyeye ulaşması ile birlikte işlem hacminde artış yaşanır.

İşlem hacmi, grafiğin en orta çizgisinde zirve noktaya ulaşır. Daha sonra satışlar artmaya başlayınca, fiyatlar destek seviyesine doğru düşmeye başlar. Ters olan çanak formasyonu sonrası aşağı yönlü bir fiyat beklentisi oluşur. Çanağın tamamlanması ile birlikte fiyatlardaki düşüş beklentisi, çanağın mevcut derinliği kadar oluşur.

Piyasada düşüş trendinin yaşandığı evrede borsa yatırımcıları, ters çanak grafiklerini takip ederek doğru bir yatırım kararı verebilir. Borsa yatırımcılarının takip etmesi gereken önemli analiz teknikleri olan çanak formasyonu, yatırımcıların kararını doğru yönde etkileyebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir