Bitcoin Ajandası

Casascius Coin Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Casascius Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Casascius Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Casascius Coin benzersiz bir token arayışında olanlar açısından ideal bir kripto para birimidir. Bu tür fiziksel Bitcoin’ler, ilk olarak 2011 yılında Mike Caldwell tarafından piyasaya sürüldü. Üstelik şimdilerde kripto para sektöründe en popüler ve tahsil edilebilir varlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Her bir Casascius Tokeni yüksek kaliteli pirinçten elde edilen ve eşi benzeri olmayan bir Bitcoin adresiyle donatılmıştır. Bu fiziksel madeni paralar çevrimiçi bir cüzdana ya da takasa göndererek kullanabilmek mümkündür. Ayrıca alışveriş yaparken de Casascius Token kullanılabilir.

Bitcoin tarihinde son derece önemli bir yere sahip olan bu fiziki kripto para birimi, piyasaya sürülen ilk fiziksel Bitcoin’lerden biri olma niteliği taşıyor. Bununla beraber koleksiyoncular tarafından nadide bir para olarak değerlendirilen bir kripto para birimi olarak popülerliğini kuruyor. Bu sebeple türünün tek örneği bir Bitcoin deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir varlık olarak ifade ediliyor.  

Casascius Coin Eşittir Bitcoin

Casascius Coin Eşittir Bitcoin
Casascius Coin Eşittir Bitcoin

Casascius paraları sektörün en büyük ve en önemli dijital para birimini fiziki olarak temsil eder. Ayrıca sahip olunan Bitcoin’leri somut bir şekilde çevrimdışı olarak saklayabilmenin ideal bir yolu olarak tercih edilir. Her jeton önceden belirlenen miktarda Bitcoin ile yüklenir. Özel anahtar fiziki kripto paranın içerisine güvenli bir şekilde kapatılırken, mevcut Bitcoin bakiyesi blockchain.info adresi ya da paradaki genel anahtardan takip edilebilir.

Casascius Token 2011 yılında ABD’de bir yazılım mühendisi olan Mike Caldwell tarafından geliştirilen bir varlıktır. 30 mm çağında kaliteli pirinçten üretilen bu fiziksel kripto para birimleri, yaklaşık 28 gr ağırlığında olup normal bir madeni paradan daha kalındır. Her madeni paranın önyüzüne eşsiz bir Bitcoin adresi yazılır. Arka yüzeyiyse kurcalamaya karşı koruyucu görevi üstlenen hologram damgalanmıştır.

Her bir tokenin değeri, içerisinde bulunan Bitcoin değerine eşittir. Mesela; sahip olunan bir Cansascius token, tam bir bitcoin değerine sahip olurken, bu parayı bölebilmek mümkün değildir.

Casascius Coin Nasıl Çalışır?

Her bir Casascius Bitcoin içinde gömülü olan gerçek Bitcoin’ler tarafından desteklenen tahsil edilebilir bir para birimidir. Kurcalama karşısında dayanıklı bir hologram, özel anahtarın çıkarılmasını engelleyebilir. Bu şekilde son derece güvenli olan fiziksel kripto para birimini elinizde tutabilir, içerisinde saklanan gerçek Bitcoin’lerden emin olabilirsiniz. Her Casascius Bitcoin, kâğıt cüzdan üzerine basılmış özel anahtar ve Bitcoin adresiyle beraber gönderilir.

Bu türden bir kripto parayı kullanmak, özel anahtara ulaşabilmek için hologram kilidini açmak ve sonrasında madeni para içerisindeki bütün bakiyeyi Bitcoin cüzdanına aktarabilmek son derece kolaydır.  

Casascius Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Sahip olduğunuz Bitcoin adına fiziksel bir kanıt arayanlar için Casascius Token mükemmel bir araçtır. Bu tokenin nereden ve nasıl alınacağıysa merak konusudur.

  • İlk olarak Casascius Coin satışı gerçekleştiren saygın bir satıcı bulmak önemlidir. Bu anlamda pek çok farklı seçenek bulunurken, bitmit.net önerilebilecek isimler arasında yer alır.
  • İdeal bir satış bayisi tercih edildiğinde bir sonraki aşama doğru bir madeni para seçilmesi gerekir. Üç farklı boyutta token bulabilmek mümkün olurken, bunlar; 1 BTC, 10 BTC ve 25 BTC’dir. Madeni para ne kadar büyük olursa maliyeti de o kadar yüksek olur. Ayrıca bu durumda üzerinde daha fazla BTC depolamak mümkündür. Daha BTC depolaması için 1 BTC tercih edilebilir.
  • Doğru bir madeni para tercihinden sonra satın alma işlemine geçilir. Çoğunlukla çeşitli ödeme yöntemlerini kullanabilmenin mümkün olduğu bu işlemde, Bitcoin’le gerçekleştirilen ödemeler son derece kolaydır. Bunun için yalnızca uygun miktardaki BTC’yi satıcının adresine göndermek yeterlidir. Böylelikle Casascius Token posta yoluyla kısa sürede adresinize gönderilecektir.
  • Posta elinize geçtikten sonra sahip olduğunuz Bitcoin’leri üzerinde saklamak mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey, hologramı madeni paradan çıkarmaktır. Bu şekilde BTC’ye erişim sağlamanın yolu olan özel anahtar ortaya çıkacaktır. Bu durum BTC’ye erişimin tek yolu olduğundan söz konusu özel anahtarın güvenliğini sağlamak hayati bir önem taşır. Anahtarın kaybolması durumunda BTC’lere ulaşım sağlanması mümkün değildir.  

Casascius Coin Hakkında Bilinmeyenler

Casascius Coin hakkında bilinmeyen pek çok ilginç bilgi bulunur. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı 28 gram ağırlığıyla dünya üzerindeki en büyük ve en ağır fiziki Bitcoin niteliğine sahip olmasıdır. Üstelik son derece değerli olan bu madeni paralar 1000 sanal Bitcoin değerindedir.

Sahip olduğu güvenlik özellikleri de en çok merak edilen konular arasında yer alır. Üzerinde Bitcoin simgesi bulunan ve güvenlik açısından hologramla mühürlenmiş olan bu para birimi, altında gizlenen özel anahtar sayesinde kopyalanması ya da taklit edilmesi neredeyse imkansızdır.

Casascius Coin basım çalışmalarına 2011 yılında başlanmış olup 2 yıllık bir çalışmanın ardından 2013 yılında tamamlanmıştır. Ayda yaklaşık 500 coin satışı gerçekleştiren geliştirici, BTC’nin yasal statüsü endişesiyle 2013 yılında coin basımını durdurdu. Endişelere rağmen Caldwell aynı yılın Kasım ayına kadar coin satışlarına devam ettikten sonra sonunda işi bitirdi.

O tarihten bu yana Bitcoin fiziksel parası olan bu tokenin değeri büyük ölçüde artış gösterdi. 2013 yılında 1000 dolara satılan bu token, 2017 Haziran döneminde 28 bin dolara kadar yükseldi. Söz konusu bu değer artışının en önemli nedeni, tokenin sınırlı sayıda üretilmiş olmasıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir