Bitcoin Ajandası

Casper Labs Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Casper Labs Nedir?

Casper Labs Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Casper Labs ünlü ve donanım sahibi olan gerekli altyapılarına sahip araçlarda ve iş akışlarında oluşturulan ve son kullanıcı deneyimini yaşatmada hedef alan bir platformdur. Bu uygulamalar bilinen diller ve araçlarla da yazılabilir. Bilgisayarda ve blockchain’de çalışan herhangi bir uygulama yazmak için Web Assembly (Wasm) ile düzenlenen herhangi bir dil kullanılabilir. Ayrıca gerçek zamanda elde edilen veriler platform içerisinde GraphQL arayüzü eklenerek yapılmıştır.

Casper Labs Özellikleri

Casper Labs Özellikleri
Casper Labs Özellikleri

CBC (Casper-based proof-of-stake consensus) ile destek alan ve ölçeklenen bunların yanında da güven ve merkeziyetsiz yapısıyla hizmet sunan platform olmuştur. Kolay öğrenebilen ve kullanışlı olan platformdur ve geliştiricilerle doğrulayıcılar son kullanıcılar için blockchain’in kitlesel kabulünde karşılaştığı engelleri yok eder. Teknoloji ve endüstri gelişimlerinden uzak inşa edilen şeyleri desteklemek maksadıyla öngörü çerçevesinde hazırlanan upgrade yani yükselme işlemi uygulanabilen altyapısı vardır.

Herkesin görebileceği açıklıkta olan büyük ölçeğe sahip merkezi olmayan ağlara göre tasarlanmıştır. Ağda izin gerektirmeyen yapı içinde erişim sağlamak isteyen herkes için konsensüse katılım uygulanabilir.

Kötü davranış gösteren kişilerin stake edilen token miktarlarında azaltma yapılır. Böylelikle sistem içerisinde güven sağlanmış olur.

Daha öncesinde belirtildiği gibi ağda en iyi ölçeklenme teknolojisi olduğundan upgrde edilen oluşum yapılmıştır. Eşzamanlı çalışmalar, sharding ve yan zincirler gibi örnekler verilebilir.

Ünlü ve donanım sahibi olan gerekli altyapıların bulunduğu araçlarda ve iş akışlarında oluşumdan memnun son kullanıcılar deneyimi hedeflemektedir.

Casper Labs uygulamalarında bilinen diller ve araçlarla yazılım sağlama imkanı vardır. Bilgisayarda ve blockchain’de olan uygulamaların yazılması için Web Assembly (Wasm) ile düzenlenen dil de kullanması mümkün kılınmıştır. Bunun yanı sıra gerçek zamanlı verilerin elde edilmesi için platform içinde GraphQL ara yüzü bulunmaktadır.

Akıllı sözleşmelerde kimler erişecekse ve bunlar kimlerde yönetim yapacaksa kararı kişi belirler. Bunların yanı sıra platform içinde sunulan hazır sürüm aracılığıyla akıllı sözleşmeler istenilen zamanda upgrade edilebilir.

Casper Labs Ekibi

Casper Labs Ekibi
Casper Labs Ekibi

Proje içerisinde proje akademisi iş dünyasına ya da mühendislik gibi alanlara oldukça tecrübeli ekip oluşturmuştur. İlk temel ve çekirdek kadroda 8 kişi, danışman olarak da 12 kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden biri Türk: Ömer Özden. Kendisi Rocktree Capital’in başkanı.

Mrinal Manohar, CEO

Microsoft ve Bain Capital’de teknolojik ve finansal alanda liderlik yapan ve Medya ve Telekom sektöründe +1 milyar dolar tutarında bir hedge fonu sayesinde yönetim sağlamıştır. Ethereum ve Blockstack gibi kripto paralara benzeyen projelerin kapsamında dönem yatırımcılarındandır.

Medha Parlikar, CTO

Adobe, Omniture, Avalara, MP3.com ve DivX gibi büyük şirketler sayesinde üretim yazılımı sağlama konusunu da içeren uzun sürelik deneyimlere sahip ürün ve mühendislik lideri olarak oluşum sağlamıştır.

Clifford Sarkin, COO

Daha öncesinde lider bir kripto fonu olarak bulunan DNA.Fund’daki iş geliştirme bölümünde de başkan yardımcılığı yapmış bir girişimcidir.

Dr. Daniel Kane, Konsensüs Protokol Danışmanı

MIT mezunu, Harvard’da doktora yapmış olan Dr. Daniel Kane, CasperLabs’a konsensüs algoritmaları hakkında danışmanlık yapmakta ve projede Highway protokolüne temel katkıda bulunmada etkindir.

Ashok Ranadive, Program Yöneticisi

Makine Mühendisliği mezunu ve Nükleer Mühendislik alanında yüksek lisans yapan Ashok Ranadive Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda da öncesinde görev yapmıştır. 12 yıldan fazla Google’da projenin inşası için ve ayrıca ekip lideri olarak çalışmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir