Bitcoin Ajandası

Çin, Uluslararası İşlemlerde Kullanılacak Olan CBDC’nin Test Aşamasını Tamamladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin, Uluslararası İşlemlerde Kullanılacak Olan CBDC’nin Test Aşamasını Tamamladı!

Çin, Uluslararası İşlemlerde Kullanılacak Olan CBDC’nin Test Aşamasını Tamamladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Çin, küresel anlamda gerçekleştirilen işlemlerde kullanmak üzere merkez bankası dijital para birimi olan CBDC’nin test çalışmalarını tamamladı.

Uluslararası ödemeler, ilerleyen süreçlerde, geçmişte olduğundan çok daha farklı bir yöne doğru ilerliyor. Finansal çalışmalarını dijital evren kurallarına bağlı olarak değiştiren ülkeler, uluslararası ödemeler sayesinde düzenlemeler için zemin hazırlıyor. İsveç, Rusya, İsrail, Türkiye ve Norveç gibi ülkeler konuyla alakalı planlarını daha öncesinde açıklamıştı. Şimdilerde merkez bankası kripto para birimi büyük şehirlerde deneyen Çin, uluslararası ödemeler konusunda yeni bir hamlede bulundu.

Çin, Bundan Böyle Ödemelerini CBDC ile Gerçekleştirecek

Çin, Bundan Böyle Ödemelerini CBDC ile Gerçekleştirecek
Çin, Bundan Böyle Ödemelerini CBDC ile Gerçekleştirecek

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Pekin dijital yuan’ını uluslararası bir para birimi haline getirmeye çalışırken, ülkenin devlet bankalarının yardımıyla uluslararası işlemlere odaklanan CBDC para biriminin test aşamasının tamamlandığını duyurdu.

Konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulunan BIS, dört merkez bankası para birimi ve gerçek değerli işlemi kapsayan ilk test aşamasında 160’ı aşkın uluslararası ödeme ve toplamda 22 milyon doları aşan döviz işlemi gerçekleştirildiğini dile getirdi.

BIS tarafından geliştirilen söz konusu olan bu uluslararası dijital para birimi, köprü testinde, Hong Kong, Çin, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. BIS’ın açıklamalarına göre söz konusu olan bu varlık, daha uygun maliyetlerde ve daha güvenli bir şekilde sınır ötesi ödemeler ile ödemeler sağlamak adına tasarlandı.  

Test aşamasının tamamlanması, Çin tarafından 2021 yılında duyurduğu, dijital yuan ile ödemeler yapabilme planının ilk adımlarından biri olarak kayıtlara geçti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir