Bitcoin Ajandası

CEEK VR Nedir? Ne İşe Yarar? 7 Maddede CEEK VR
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. CEEK VR Nedir? Ne İşe Yarar? 7 Maddede CEEK VR

CEEK VR Nedir? Ne İşe Yarar? 7 Maddede CEEK VR

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Günümüzde henüz çok fazla benimsenmiş olmasa da ilerleyen yıllarda pek çok farklı kesim tarafından kullanılacak olması beklenen CEEK VR metaverse projesi, kendine ait bir ekosisteme sahiptir. Bu sanal gerçeklik dünyasında sanatçılar hayranlara özel konserler düzenleyebilmekte, sık sık etkileşim kurabilmektedir. 

1.     CEEK VR Nedir?

CEEK VR Nedir?
CEEK VR Nedir?

Günümüz metaverse teknolojisine yönelik geliştirilmiş pek çok farklı proje bulabilmek mümkün olurken, bunlardan biri de CEEK VR projesidir. Atletler, sanatçılar ya da geliştiriciler adına geliştirilmiş olan bir çeşit sanal gerçeklik projesi olarak ifade edilebilmektedir. Bu projede profesyonel atletler ya da dünyaca ünlü sanatçılar hayranlarıyla bir araya gelebilmek, etkileşim sağlayabilmekte, hatta çeşitli etkinlikler düzenleyebilmektedir.

Proje kapsamında dünyanın en ünlü isimleriyle iş ortaklığı sağlanmaktadır. Bu sayede kullanıcıların hayran oldukları sanatçılarla bir araya gelmesi ve etkileşimde olması amaçlanmaktadır.

2.     CEEK Coin Projesi

Projenin yerel tokeni CEEK’tir. ERC-20 tabanlı bir token olan CEEK’in madencilik faaliyetleri bulunmamaktadır. Bu platform kendisini müzik ve video alanında geleceğin teknoloji olarak ifade ederken, bu doğrultuda patenti bulunan ve dünya genelinde satışı gerçekleştirilen bir sanal gerçeklik gözlüğü setine sahiptir. Birçok sanatçı, sporcu ya da yayıncı hem bu gözlükler hem de platform aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenleyebilmekte, sergiledikleri performanslarla kazanç sağlayabilmektedir.

CEEK VR projesinin en önemli iş birliklerin biri, dünyanın en büyük müzik şirketi Universal Music ile gerçekleştirilen ortaklıktır. Bu ortaklık çerçevesinde platform tarafından kullanıcılara Lady Gaga, Zigy Marley, Bon Jovi gibi dünyaca ünlü isimler bu sanal dünyada buluşma vaadinde bulunulmaktadır.

CEEK Coin ve sanal gerçeklik projesinde yer alan sanatçılar ve geliştiriciler, birçok özel tecrübeyi token haline getirebilmek ve bir sanal gerçeklik tecrübesinin çeşitli bileşenleri için hayranlarla takas edilebilecek kripto para birimlerini mintleyebilmektedir. Söz konusu tecrübeler arasında bir şarkı ya da albüme özel gerçekleştirilen metaverse konserini en ön sıradan izleyebilmek gibi durumlar yer alabilmektedir.

3.     CEEK VR Kim Tarafından Kuruldu?

Proje Ceek Global Innovations şirketi tarafından tasarlanmış olan bir projedir. İlk olarak 2018’de metaverse dünyasına kazandırılan bu platformun yaratıcısıysa şirketin Üst Düzey Yöneticisi Başkanı Mary Spio olarak bilinmektedir.

Mary Spio bu alanda kariyer yapmaya başladığı ilk zamanlarda ABD Hava Kuvvetleri çatısı altında geniş bant iletişim teknisyeni olarak görev yapmıştır. Sonrasında çeşitli şirketlerde uydu ve roket mühendisi olarak hizmet veren Spio, Microsoft XBOX, Coca Cola, Toyota, Tribune News Company gibi şirketlerde de teknik rehber olarak faaliyet göstermiştir. Next Galaxy Crop ve Gen2Media şirketlerini kurduktan sonra 2016 yılında dünya genelinde yankı uyandıracak projesi olan Ceek VR şirketini kurmuştur.

4.     CEEK VR Projesini Özel Kılan Nedir?

CEEK VR Projesini Özel Kılan Nedir?
CEEK VR Projesini Özel Kılan Nedir?

CEEK VR platformu ve CEEK Coin, fiziki olarak gerçekleştirilen bir etkinliği en ön sıradan izleme deneyimini en uygun ve geniş alternatiflerle sunan bir platformdur. Örneğin; bir engelli bir koşu yarışını ya da ünlü bir sanatçının konserini en ön sıralardan izlemek isteyen kullanıcılar için sınırlı kontenjan bulunduğundan bilet fiyatları son derece maliyetli olabilmektedir. Fakat proje sayesinde yüzbinlerce kullanıcı metaverse’deki pek çok farklı etkinliği en ön sıradan takip edebilme ve deneyimi sunulmakta ve bu sayede maliyetler büyük ölçüde düşmektedir. Bu durum etkinlik sahipleri açısından bir avantaj olarak değerlendirilirken, daha fazla bilet sahip kazanç elde edebilme fırsatı sağlanabilmektedir. 

Projeyi özel kılan en önemli faktörse blockchain teknolojisine sahip olmasıdır. Blockchain teknolojisinde içerik görüntülemesi doğrulanmakta ve etkinlik sahipleri kaç adet bilet satıldığı gibi konular hakkında bilgi edinebilmektedir. Bu sayede süreç çok daha şeffaf bir şekilde yürütülebilmekte ve etkinlik sahipleri bilinçli bir şekilde platforma güvenebilmektedir.

5.     CEEK VR Ne İşe Yarar? Kullanıcılarına Ne Vadeder?

CEEK VR sayesinde kullanıcıların büyük çoğunluğu yakınlarıyla sanal gerçeklik dünyasına katılım şansı elde edebilmektedir. Bu sanal dünyada bir film macerasına atılabilmek ya da hayran olunan bir sporcuyla maratona katılabilmek mümkündür. Özellikle de patent sahibi olan VR setleri sayesinde spor, sanat ve eğlence dünyasının tüm ayrıcalıkların faydalanabilme imkânı sağlanmaktadır.

6.     Piyasa Değeri ve Toplam Arzı Nedir?

Coinmarketcap verilerine göre CEEK Coin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi 29 Kasım 2021’de görülen 1.20 dolar seviyesidir. Tüm zamanların en düşük seviyesiyse 13 Mart 2020’de görülen 0.000948 dolar seviyesidir.

CEEK VR’ın toplam arzı 1 trilyonla sınırlıdır. Dolaşımdaki arzıysa 745 milyon 176 bin 729 olarak bilinmektedir.

7.     CEEK VR Nasıl Alınır? CEEK VR Listeleyen Borsalar Neler?

Diğer pek çok kripto para biriminde olduğu üzere CEEK VR ile alakalı olarak da nereden alındığı ve hangi borsalarda listelendiği gibi konular merak edilmektedir. CEEK VR’ın listelendiği kripto para borsalarına birkaç örnek gösterebiliriz:

KuCoin

Gate.io

Huobi Global

LBank

MEXC

PancakeSwap

ApeSwap

ZT

Probit Global

0x Protocol

BtcTurk

Paribu

CEEK VR ya da CEEK Coin’i bu borsalar üzerinden satın alabilmek mümkündür. CEEK VR satın alma işlemlerine Paribu üzerinden örnek gösterecek olursak;

  • Öncelikli olarak Paribu’da bir hesap oluşturması ve uyumlu bir cüzdan kurulumu gerçekleştirilmelidir.
  • Cüzdan hesabına yeterli miktarda bakiye yüklenmelidir. Paribu üzerinden CCEEK/TRY paritesiyle işlem yapabilmek mümkün olurken, bu durum birçok kullanıcının işini kolaylaştırabilmektedir.
  • Diğer yandan Paribu resmi internet sitesi üzerinden “Kolay Al-Sat” menüsüyle de yönergeleri takip ederek kolaylıkla CEEK Coin satın alınabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir