Bitcoin Ajandası

Celo Coin (CELO) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Celo Coin (CELO) Nedir?

Celo Coin (CELO) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
15 0

Celo coin, telefon numaralarının genel anahtar olarak kullanıldığı bir sistemdir. Bu sistemin kullanılarak erişimini sağlayamayanları da dahil ederek dünyada milyarlarca telefon sahibinin kripto para birimi ile işlem yapabilmesini sağlıyor.

Telefon ile erişimin sağlandığı kripto paralar dünyada banka sisteminin haricinde kalan kişilerin finansal sistemlerine erişimlerini yapabilmelerine olanak sağlıyor. Bu potansiyele göre son 10 yıl içinde de kripto para birimlerine henüz başlangıç yapamayan milyonlarca kişi bulunuyor. Sanal para birimlerin hala birçok kişi için karmaşık bir yapısı bulunmaktadır. Bu yüzden bu kişiler tarafından da kripto paraların ödeme birimi olması engellenmektedir. Buna ek olarak bankacılık sistemleri dışında kalan topluluklar da mobil operatörler üzerinden veri kısaltmalarına sebep olduğundan bazı zamanlarda blok zinciri ağlarına erişim sağlanamıyor.

Bu kısımda da kripto para birimleri kapsamlı olarak programlanabilir ve bu sayede de çeşitli finansal hizmetlere maliyet aracı olmadan oluşum sağlayabilir.

Celo ağı ise; Dolar, yerel para birimleri, emtia tabanlı sabit koinler gibi değeri sabit birimler ekosistemini barındırabilen bir protokol bulundurmaktadır. cLabs ekibi de bu duruma el atarak, sabit para birimleri üzerinden SMS gönderir ve kolay aşamalarla gönderimi tamamlayabileceğiniz Celo Cüzdanı oluşturdu. Tamamen açık kaynağa dayalı olması ise geliştiricileri dünyanın dört bir alanında insanlara daha çok fayda sağlayabilmek için finansal uygulama ve hizmette oluşum sağlayabilirler.  

Celo Coin (CELO) Amacı Nedir?

Celo Coin (CELO) Amacı Nedir?
Celo Coin (CELO) Amacı Nedir?

Celo Coin’in amacı ise herkes için fayda sağlayacak ve refah seviyesini geliştirecek finansal sistemleri inşa etmektir. Celo Vakfı ise açık kaynağı olan Celo platformunda büyüme ve gelişme destekleyerek ABD merkezli kar amacı olmayan bir kuruluştur. Celo topluluğunun ilkeleri de bulunmaktadır. Rehberlik üzerinde vakıf, eğitim, araştırma, çevre sağlığı ve toplum katılımı da ekosistem üzerinden ulaşılmak için katkı sağlar.

Diğer yandan Celo Coin iki temek üzerine kurulmuştur:

Benzersiz Amaç: Celo herkes için kendine özgü olan bir gelişim yoludur. Kişisel tatmin olma boyutunun büyük ölçüde kişi üzerinde potansiyel olarak ulaşabilmesini sağlar ve bağlılığına inanır. Bu amaç doğrultusunda da tam potansiyel ulaşım sağlamak üzere değerlerini benimser.

Bağlılık: platform insanlar üzerinden öncelikli olarak birbirleriyle bağlantılı yaşadıklarına inanır ve bireyler üzerinde anlamlı ilişkileri araştırır. Bu ilişkilerin yapısında güçlü bir sosyal topluluk üyesi sağlandığında sağlıklı ve mutlu bir bütün oluştuğunu düşünür. Bu şekilde de toplumun değerlerini daha çok benimser.

Platformun özellikleri ise:

 • Stabil para birimleri: Birden çok ERC20 benzeri stabil para birimi için ekstra olarak yerel destek sunu verir.
 • Telefon numarası anahtar yapısı: Kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak adına telefon numaralarından da adreslerle eşleşme sağlar.
 • On-chain yönetişim: On-chain yönetişimin yoluyla yönetimi sağlanan protokol değişikliklerini giderir.
 • Kişisel velayet: Kullanıcılar, hesaplar üzerinden daha gizli anahtarlarına erişim ve kontrol haklarına sahip olurlar.
 • Proof of Stake: Merkezi bulunmayan altyapı üzerinde çalışan fikir birliği algoritmasında daha çok bulunuyor.
 • Çok hızlı senkronizasyon: Hızlı cep telefonu senkronizasyonu sunuluyor.
 • İşlem ücretleri: İşlem ücretlerini sabit para birimleri üzerinden ekstra ödeme seçeneği sunar.
 • Programlanabilir: Ethereum Sanal Makine ile uyumlu programlanabilen bir akıllı sözleşme platformu olarak tasarlanmıştır.

CELO Celo Dolar ve Celo Rezervi

Cep telefonu olan herkes için kripto paralar SMS olarak gönderilir ve kolay yollardan gönderilmesini sağlayabilmek için belirlenenlerin ilk kısmıdır. Bir o kadar da kritik olan noktalar üzerinden para birimleri en popüler kripto para birimlerinde günlük dalgalanmalardan etkilenmemektedir. Celo, bu problem üzerinden bu problemlerden aşım sağlamamak için diğer kripto para birimlerinden oluşum sağlamada programlanabilir. Rezerv teminatı ise desteklenen sabit kripto para birimlerine de sahiptir.

İlk Celo, “sabit koini” 1 ABD dolarına sabitlenen Celo Doları (cUSD) olacaktır. İlk aşırı teminatlı rezervler destekle beraber, Celo üzerinden kendi doğal varlığından Bitcoin, Ether ve diğer kripto para birimleri üzerine nakit olabilecek Celo (CELO) için oluşturulacaktır.

Celo Dolar ve CELO arasındaki işlem kolaylıklarında Celo Protokollerinde algoritma üzerinden tasarımları gösterir. Celo Doları, Celo’nun piyasaları üzerinden miktarları karşılık olarak satabilir. Diğer yandan da tam tersi olarak Celo da Celo Dolar değerince satılabilir. Bu işlemler üzerinden de protokol içerisinde oluşturulmuştur. Merkeziyetsiz bir borsa üzerinden Uniswap adı verilen bir teknolojiden sonra modellenmiştir ve bu yolla gerçekleşebilir.

Neden Celo Coin?

Neden Celo Coin?
Neden Celo Coin?

Sabit değerler üzerinden para birimlerinde erişim sağlamada ve kullanımda kolaylık sağlar. mobil uygulamaların sayesinde finansal sistemlerde dahil olmanın önünde engelleri kaldırır. Peki neden bir banka hesabı üzerinde tutulma aşamasında olan fiat birimi 1:1 oranında sabit kripto para birimi oluşturmak gibi mevcut yöntemlerden birini kullanmıyorsunuz? Neden Celo daha karmaşık olan programatik yaklaşımı tercih ediyor?

Bu durum, kripto varlıklar üzerinden hükümet aracılığıyla basımı yapılan paraların daha çok umut vadetmesine ekstra bir potansiyel sağlamasından kaynaklı tutar. İnternetin de ortaya bir içerik olarak ekosistem ile email, bloglar, video yayınları, podcastler, tweetler — çıkarması gibi, kripto para birimlerini ve blockchain teknolojisine göre alan yaratabilir.

Harcama üzerinden teşvik edilmek üzere özel bir tasarı ile para birimleri oluşur (demuraj-bekleme ücreti- olarak bilinen bir tutma komisyonu ile harcamaya teşvik edilebilir).

CELO tarzında bir uzun vadeli yatırım yapmak ve yönetimde de söz hakkına sahip olmak gibi tasarlanan birçok para birimleri var edilebilir. Buğday benzeri tarih öncesinden beri kullanılabilen emtia paralar da yeniden canlanabilir. Üretim yönünden de bir değere bağlı para birimleri oluşturulabilir.

Celo Coin Nasıl Alınır?

Celo Coin, işlem hacmine göre bu aşamadan en büyük kripto para borsası olan Binance aracılığı ile alınabilir. İşlem hacmi açısından da tamamen dünyanın en büyük kripto para işlem platformu olan Binance’in 5 Ocak 201’de Celo Coin listelediği görülmektedir.

Bunlara ek olarak Binance kullanıcıları şu anda CELO/BTC ve CELO/USDT işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Celo Coin Yorum

Celo platformunun özellik olarak akıllı telefonlara uyarlanarak hedeflenmesi kullanıcılar için artık bir avantaj olarak görülmektedir. Çünkü bu durum hem benimseme hem de kolay kullanma açısından pozitifi bir özellik olarak görülmüştür. Bunlarla beraber Celo Coin gelecek olarak yatırımcılar açısından pozitif düşünceyi beraberinde getirir ve kısa vadeli olmakla beraber temkinli yaklaşımı uygulatır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir