Bitcoin Ajandası

Centric Swap Nedir? CNS İyi Bir Yatırım mı?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Centric Swap Nedir? CNS İyi Bir Yatırım mı?

Centric Swap Nedir? CNS İyi Bir Yatırım mı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Centric Swap 2017 Aralık döneminde tasarlanmış olan bir blok zinciri protokolüdür. Çift kripto para ödeme ağı sunan bu protokol, aynı zamanda merkezi olmayan bir blok zinciri olarak da ifade edilebilir.

CNS platformunun üst düzey yöneticisi Mark Sorenso’dur. COO olarak görev alan isim Tomas Butcher olurken, Martin Chapcak da blockchain konusunda destek veren isim olarak biliniyor. Tüm bu isimlerin yanında yer alan Korean Blockchain Cooperative İkinci Başkanı Sangjin Hong da protokolün danışmanı olarak tanınıyor.

2017 yılından bu yana kripto para piyasasında önemli bir yer edinmeyi başarmış olan Centric Swap ve CNS Token birçok yatırımcı açısından soru işaretidir. Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Centric Swap’in ne olduğu ne işe yaradığı, CNS Token’in nereden alınabileceği gibi detaylardan bahsettik.

Centric Swap Nedir?

Centric Swap Nedir?
Centric Swap Nedir?

Centric Swap, çift token modelinin kabul görmesi için belirli saat için getiriyle ödüllendiren bir protokoldür. Talepte devam eden farklılıkları karşılayabilmek adına token arzını kendince düzenlerken, aynı zamanda zaman içerisinde denge de sağlayabilir.

CNS klasikleşen itibari para birimlerinin yerine kabul görecek bir vizyonla tasarlandı. Blockchain teknolojisinin daha şeffaf bir dünya oluşturacağı düşünülürken, ayrıca bu protokolün uzun vadede benimseneceği de düşünülüyor.

Diğer yandan Centric Swap protokolünün yenilikçi yaklaşımı, diğer pek çok kripto para biriminin önüne geçmesine neden olabiliyor. Kripto para endüstrisinin geri kalanı akıllı sözleşmelere ve işlem hacmine bağlı kalırken, CNS’nin odaklandığı nokta çok daha farklıdır. Bu durumda CNS, daha çok blok zinciri teknolojisinin sunduğu ekonomik yetkinlikleri geliştirmek adına fiyat istikrarını çözüme kavuşturmaya odaklanıyor.

Centric’in tasarlanmasındaki amaç, fiyat oynaklığına maruz kalan kripto paraların toplu bir şekilde kabul görmesinin önüne geçebilecek faktörleri ortadan kaldırmaktır. Protokolün arkasında The Centric Foundation yer alırken, bu vakıf, Centric Rise ve Centric Swap’ın kabul görmesi için kurulmuştur.

Daha önce de belirttiğimiz üzere Centric’in, kendi arzını kendisi düzenlemesi sebebiyle kabul görmeyi ödüllendiren çift tokenli bir modeli bulunur. Bu modelin geliştirilmesindeki ana fikir şudur: Bir kullanıcı, güvenilir kripto borsalarından birinden CNS Token satın alır. Ardından bu tokeni Centric Rise’a dönüştürerek saatlik yükselişten kazanç sağlayabilir. Buna göre Centric Rise’ın CNS Token’den daha değerli olduğu her an tokenlerin değiştirilmesi mümkündür. Bu ikili token sistemi sayesinde istikrarlı bir kripto varlık için zemin hazırlayabilmek de mümkündür.

Centric Swap ve Centric Rise Arasındaki Fark Nedir?

Centric Rise; kripto para biriminin değerini toparlayan, işlevsel bir kripto varlıktır. Deflasyonist bir arz ve enflasyonist bir fiyatla saatlik bazda getiri sağlayabilir.

Centric Swap ise kripto para borsalarında işlem gören bir varlıktır. Üstelik esnek bir arz ve talep dengesine sahip olmasıyla bilinir.

Centric Swap Nasıl Çalışır?

CNS, çeşitli kullanıcıların kripto paralarla etkileşime girerken tek bir açıdan alışveriş deneyimi elde etmelerine imkân sağlayan ürün ve hizmetler sunar. 2015 yılından bu yana faaliyet gösteren Changelly, kripto borsaları ve yatırımcılar arasında bir aracılık görevi üstlenir. Bununla beraber mobil uygulaması sayesinde masaüstünde ve hareketli olunduğu esnada 10 dakikalık süre zarfı içinde kolaylıkla değiştirilebilen 200’ü aşkın kripto para birimine erişim imkânı da sunar.

Changelly 2020 yılında ağırlıklı olarak kripto para ticaretiyle uğraşanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına harekete geçti. Profesyonel olarak kullanıcılarının ihtiyaçlarına odaklanan protokol, ayrıca perakende dijital token ve kripto para ticaretini etkin bir şekilde sağlayan platform olarak bilinir. Changelly’nin arkasındaki en önemli isim Changelly PRO olurken, bu protokolse topluluklara yüksek limit, hızlı uygulama, etkili bir fiyat belirleme ve 7 gün 24 saat online destek gibi hizmetler sunar.

CNS Token Fiyatı ve Toplam Arzı

CNS ve CNS Token ile alakalı merak edilen onlarca farklı konudan bir diğeri de fiyatı ve arz miktarıdır. CoinMarketCap tarafından elde edilen güncel verilere göre CNS Token fiyatı yazım esnasında 0.00003728 dolardan işlem görüyor. Geçmiş fiyat verilerinden de bahsetmemiz gerekirse; CNS Token tarihinde gördüğü en düşük seviye yaklaşık 1 ay öncesinde gördüğü 0.00001989 dolar seviyesidir. En yüksek seviyeyse 3 Ağustos 2020 tarihinde ulaştığı 0.01831 dolar seviyesidir.

CNS Token’in dolaşımda yer alan arzıyla beraber toplam ve maksimum arzı hakkında da kısaca bilgi vermemiz gerekirse; maksimum arzıyla alakalı herhangi bir veriye ulaşılabilmiş değil. Diğer yandan toplam arzı 159.158.246.060 CNS Token’den oluşurken, dolaşımdaki arzıysa 7.342.691.560 CNS Token olarak kayıtlara geçmiştir.

CNS Token Nereden ve Nasıl Alınır?

CNS token satın alabilmenin, satabilmenin ya da değiştirebilmenin mümkün olduğu pek çok farklı kripto para borsası bulunur. Bu borsalardan bazılarına örnek göstermemiz gerekirse;

 • ProBit Global
 • AscendEX (BitMax)
 • MEXC
 • HitBTC
 • BitGlobal
 • PancakeSwap
 • HotBit
 • CoinTiger

Söz konusu olan bu borsalar piyasaların en güvenebilir borsaları arasında yer alırken, bunlardan herhangi birinde hesap oluşturan ve kimlik doğrulaması yapan birçok yatırımcı kolaylıkla CNS Token satın alabilme şansı elde edebilir.

CNS İyi Bir Yatırım mı?

CNS Token’in iyi bir yatırım olup olmayacağı da yine en sık araştırılan konular arasında yer alır. Günümüzde birçok yatırımcı yeni bir araca yatırım yapmadan önce detaylı bir araştırma ve analizde bulunmalıdır. Kripto para sektörü genel olarak büyük ölçüde risk taşıyan bir sektör olduğundan gerek CNS Token için gerekse diğer kripto para birimleri için kesinlikle iyi bir yatırımdır diyebilmek mümkün değildir. Riskleri göz önünde bulundurmak ve belli bir strateji üzerine yatırım yapmak faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir