Bitcoin Ajandası

Certik Projesi Nedir? CTK Coin Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Certik Projesi Nedir? CTK Coin Ne İşe Yarar?

Certik Projesi Nedir? CTK Coin Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Certik projesi dijital uygulamaların rahat ve güvenilir bir şekilde kullanılması için üretilen bir platformdur. Merkezi yoktur. Güvenliği sağlayarak herhangi bir tehlikeye ve olumsuzluğa karşı şüphe duyulmadan tüm işlemlerin yapılmasına olanak sağlar. Certik projesi Certik Vakfı tarafından desteklenmektedir. CTK Coin, Certik para birimidir. 2018 yılında kullanıma açılmış olup kullanıcıların ödeme yöntemi olarak faaliyetine devam etmektedir.

Certik projesi son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Teknoloji çağında olmamız dolayısıyla sanal para birimlerinin de piyasaya çıkmasına vesile olan dijital uygulamaların kullanım alanları genişledikçe bu tarz projelere talep de artmaktadır.

Certik Projesi Nedir?

Certik Projesi Nedir?
Certik Projesi Nedir?

Certik projesi, özerk araçlar da dahil birçok uygulamanın güvenli şekilde yürütülmesi için geliştirilen güvenilir bir blok zinciridir. Uzmanlar tarafından desteklenerek geliştirilmeye ve yenilenmeye devam etmektedir. Kullanıcıların güvenliğini korumasıyla yakın zamanda en çok tercih edilen dijital projelerden biri haline geleceği öngörülmektedir. Certik projesi sadece güvenliği açısından değil, kolay ve zahmetsiz sistemi sayesinde de fazla talep görmektedir.

Projenin en çok öne çıkan özelliği güvenliği sağlayan formatı sayesinde her kesimden insanın rahatça yönelebileceği uygulamalara sahip olmasıdır. Bağlı olduğu her uygulamanın güvenliğini denetleyerek herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması adına kolayca devreye girebilir.

Certik Protokolü Kim Tarafından Kuruldu?

Certik protokolü Yale ve Columbia Üniversitesi profesörleri tarafından kurulmuştur. Yatırımcılar için oldukça önemli bir protokol olduğu açıktır. Sanal para birimlerinin arasında var olması ve yükselmesi adına çeşitli çalışmalar yapıldığı gibi benzer uygulamaların da hayata geçirilmesine olanak sağlayan ve bu uygulamaların başta güvenliği olmak üzere her türlü denetimini gerçekleştirebilecek özelliklere sahip bir protokol olarak piyasaya çıkmıştır.

Certik Projesinin Amacı Nedir?

Certik projesinin amacı uzman katkısı ile sanal para birimi olarak da bilinen kripto para birimini kullanıcılara sunmaktır. Oldukça güvenli olduğu bilinen Certik projesi uzmanların da sık kullandığı ve yönlendiği bir proje olarak ön plana çıkıyor. Certik projesi NFT ve DeFi uygulamalarının da güvenli şekilde kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda akıllı sözleşmeleri denetleyip güvenliği sağladığı için profesyonellerin sık tercih ettiği bir projedir.

Açılımı “Non Fungible Token” Türkçe karşılığı “Değiştirilemez Token” olan NFT, CTK Coin gibi bir çeşit para birimi olmakla birlikte CTK sistemine dayanır. Certik projesi bu gibi birimlerin de desteklendiği ve güvence altına alındığı profesyonel bir sistem olarak değerlendirilebilir.

Finance (finans) ve decentralized (merkeziyetsiz) kelimelerinin birleşmesi ile oluşan DeFi ise yine Certik projesi kapsamında değerlendirilebilir. Bir arada bulunan bu projelere dahil olan DeFi protokolü de otoritesi olmayan bir sistem olarak tabir edilebilir. Bu gibi uygulamaların öne çıkan ortak özellikleri bir merkezlerinin olmayışıdır.

CTK Coin Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Certik Coin ya da kısaca CTK Coin, Certik zinciri olarak bilinen Certik Chain dahilinde piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Certik Coin, Pos Coin olarak da bilinen Blockchain dahilinde yapılan işlemleri de kolaylaştırır. CTK Coin bulunduğu borsaların web siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden elde edilebilir. Kolay erişilebilir sistemi sayesinde kolayca hesaba geçen Coin, tercihe göre iyi değerlendirilebilecek bir para sistemidir ve kullanıcı sayısı git gide artmaktadır.

Certik Coin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Certik Coin de dahil dijital uygulamalar neticesiyle piyasaya sürülen sanal para birimleri, kullanıcılara avantaj sağladığı kadar dezavantaj da sağlayabilir.

Avantajları

Certik Coin avantajları kullanıcılara kolaylık sağlayan özellikleri bakımından değerlendirilebilir;

Güvenilir bir proje dahilinde piyasaya sürülen bu para birimi, kullanıcılara çeşitli alanlarda tasarruf imkânı sağlayarak ekonomik dengeyi sağlayabilir. Bir diğer avantajı borsada değer görmesi ve popüler hale gelmesidir.

 • Çalınan para birimi güvenli yöntem sayesinde garantiye alınır ve geri ödenir.
 • Uygulamaların sıkça saldırıya maruz kalma ihtimali göz önünde bulundurulunca yüksek güvenlik garantisi sayesinde bu gibi tehlikelere karşı savunmasız kalmaz.

Dezavantajları

Sanal para birimi olarak adlandırdığımız para birimlerinin de dezavantajları mevcuttur. Certik Coin dezavantajları, dijital para birimlerinin aniden yükselip düşmesi gibi sebeplere dayanabiliyor. Düzenli bir yükselme veya düşme ile karşılaşmak pek mümkün değil. Certik Coin umut vaat eden bir para birimi olsa da güncel fiyatlarının hızla düşmesi gözlerden kaçmamaktadır.

 • Fiyatlar sıklıkla inip yükselir ve buna bağlı olarak kar etme olasılığı düşebilir. Enflasyon oranı söz konusu olunca dengesizlik yaşanabilir ve bu da kullanıcıları şüpheye düşürebilir.
 • Çalınma riski yüksek olduğu için kullanıcılar tek bir saklama yöntemi yerine birden fazla saklama yöntemine ihtiyaç duyabilir.

CTK Coin Hangi Borsalarda İşlem Görüyor?

CTK Coin’in işlem gördüğü borsalar şöyle sıralanabilir;

 • Pancakeswap
 • Mexc
 • Tokocrypto
 • Bitfinex
 • Liquid
 • Gate io
 • Bithumb
 • Binance
 • Hoo
 • CoinW
 • Bitcovia
 • Bitrue
 • Hotcoin Global

CTK Coin Fiyatı ve Gelecek Tahminleri

Certik Coin yorumları ve gelecek tahminleri baz alındığında yükselişe geçeceği düşünülmektedir. Her ne kadar şu an yeterli yükselişte olmasa da dijital para birimlerinin kullanımlarının sıklaştığı bir dönemde Certik Coin de umut vaat ettiği söylenebilir. Uzmanlar yakın zamanda CTK Coin gelecek tahminleri baz alındığında fiyatlarda düzenli bir yükselişi öngörülmektedir. CTK fiyatı 2022 yılında $1.654 seviyesindedir. Şimdilerde fiyatında fazla yükselme görülmese de ilerleyen zamanlarda yükselişe geçeceği tahmin edilmektedir.

CTK Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Gate.io veya Binance gibi CTK Coin’in dahil olduğu borsaların mobil uygulamaları veya web sitelerinden Coin kolaylıkla tedarik ediliyor. Tercihe bağlı seçilen herhangi bir borsada hesap açılması durumunda hesap güvenlik önlemlerinin sağlanması ile birlikte aktif hale getiriliyor ve hesaba para gönderme seçeneği oluşuyor.

Son aşamada CTK Coin alış emri oluşturuluyor ve bu emrin onaylanması bekleniyor. Emrin onaylanmasının ardından hesaba geçen Coin, istenildiği gibi kullanılabilir. Yorucu, uzun ve karmaşık bir işlem olmaması ve kolay erişilebilir olması dolayısıyla son zamanlarda revaçta olan CTK Coin, popüler sanal para birimlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir