Bitcoin Ajandası

Çevre Dostu Kripto Paralar Geleceğimizi Etkileyecek mi? İşte En İyi 6 Coin!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Çevre Dostu Kripto Paralar Geleceğimizi Etkileyecek mi? İşte En İyi 6 Coin!

Çevre Dostu Kripto Paralar Geleceğimizi Etkileyecek mi? İşte En İyi 6 Coin!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto para piyasalarında yaşanan en önemli problemlerden biri söz konusu varlıkların çevreye verdiği yüksek ölçüdeki zarar olarak biliniyor. Durumun farkında olan bazı geliştiriciler, çevre dostu kripto paralar tasarlayarak elini taşın altına koymuş durumda.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde satın alabileceğiniz çevre dostu kripto paraları derledik.

Çevre Dostu Kripto Paralar Neden Önemlidir?

Çevre Dostu Kripto Paralar Neden Önemlidir?
Çevre Dostu Kripto Paralar Neden Önemlidir?

İlk olarak kripto paralar günümüz şartlarında ana yatırıma aracı olarak kabul gören varlıklardır. Eskiden olduğu gibi yatırımcılar altın, döviz ya da gümüş gibi varlıklar yerine kripto varlıkları tercih etmeye başladı. Bu durum kripto para sektörü açısından her ne kadar iyi olsa da çevreye verdiği zarar her geçen gün biraz daha artış gösteriyor.

Günümüzde birçok kripto para projesi çevreye ne denli zarar verdiğinin farkında olmazken, bazıları da bu durumu önemsemez. Üstelik neredeyse bir ülkenin bir yılda harcadığı enerjiyi bir ay içerisinde harcar. İçerisinde yaşadığımız bu gezegen her ne kadar bu denli çok zarar görmüş olsa da henüz bunu düzeltmek için geç değil.

Kripto para sektöründe öncü hale gelen çevre dostu kripto paralar değer kazandıkça, diğer tüm projeler de çevreye karşı duyarlı olma konusunda çalışacaktır. Buna göre IMPT gibi projeler, gelecek yılların Bitcoin’i haline gelebilir.

Çevre Dostu Kripto Paraların Sahip Olduğu Özellikleri Nelerdir?

Herhangi bir kripto para, çevreye dolaylı yollardan katkı sağlayabilir ancak günümüz şartlarında en yaygın görülen bir özellik bulunur ki; projede olmadığında çevre dostu kabul edilemez. Söz konusu bu özellik Proof of Stake mekanizmasıdır.

Altyapısında Proof of Stake mekanizmasına sahip olan çevre dostu kripto paralar çoğunlukla “Eco Friendly” olarak ifade edilir. Günümüzde en büyük ikinci kripto para birimi olarak kabul edilen Ethereum, yaklaşık ay önce gerçekleştirdiği güncellemeyle Proof of Stake mekanizmasına geçişişini sağladı. Bu altyapıyı kullanan diğer birçok proje gibi çevreye daha az zarar vermeye başladı.  

İşte Çevre Dostu Kripto Para Projeleri

Çevre dostu kripto paralar listesinin başında IMPT yer alırken hem altyapısı hem de amacıyla çevreye karşı duyarlı olan bir proje olarak ifade ediliyor. Başta IMPT olmak üzere çevre dostu olan diğer projeleri de şu şekilde örneklendirebiliriz:

IMPT – Çevreye En Fazla Duyarlı Olan Kripto Para Projesi

IMPT, doğaya yardımcı olacak karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan çevreye en duyarlı kripto para projesidir. Bu türden bir proje gibi “scam” projelerin çokluğunu varsayarsak, şimdilerde piyasalarda satın alınabilecek ve güzel kazançlar sağlayabilecek en ideal kripto para birimlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

IMPT.io’nun en önemli amacı, kripto yatırımcıları aynı amaca sahip olan pek çok farklı çevre dostu kripto paralarla buluşturmaktır. Bini aşkın büyük perakende markası, çevre dostu projeler için satış marjının belli bir kısmını fon olarak ayırıyor. Bu gibi projelerin gezegeni kurtarmaya yardımcı olacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Blok zinciri teknolojisine güvenen IMPT, bir iş ağındaki işlemleri kayıt altına alarak varlıkları takip eder. Yatırımcılar, proje için yeterli miktara ulaşana kadar IMPT Token’lerini biriktirebilme şansına sahiptir. Mevcut düzende ön satışta olan bu varlık birimini en uygun fiyattan resmi internet sitesi üzerinden sahip olabilmek mümkündür.

Tezos – (XTZ)

Geçtiğimiz yılın ikinci en önemli çevre dostu kripto para birimi seçilen Tezos (XTZ), bir yılda yalnızca 17 vatandaşın kullanımına eşdeğer bir enerji kullanmasıyla dikkat çekiyor. Bu doğa dostu kripto varlık yazım esnasında (18 Ocak 2023) 1.02 dolardan işlem görüyor. Dünyamız her geçen gün biraz daha kirlenmeye ve hasar görmeye devam ediyor. Şirketler zaman içerisinde yoğun enerji tüketimi gerçekleştiren projelerden doğaya önem veren projelere yönelecek. Bu süreçte Tezos projesinin değeri de büyük ölçüde artış gösterecek.

IOTA (MIOTA)

İnsanlar ve makineler arasındaki veri aktarımı kesintisiz hale getirmek üzere tasarlanan IOTA projesi, açık kaynaklı ve ölçeklenebilir bir proje olarak biliniyor. Çevre dostu kripto para projeleri arasında yer alan IOTA, düşük işlem ücretleri, hızlı işlemler ve düşük enerji kullanımıyla maksimum işlem sayısı sağlıyor.

Flow (FLOW)

Flow, merkeziyetsiz uygulama projeleri ve blok zinciri tabanlı oyunlar açısından ölçeklendirme çözümleri sunan yenilikçi bir platform olarak ifade edilir. Flow ağı, NFT’ler, dApp’ler ve oyunlar açısından bir ortam oluşturmak amacıyla tıkanıklık yaşanmadan hızlı işlemler için ölçeklenebilir bir ortam ve mimari sağlamayı hedefler. NFT’leri diğer varlıklar gibi alıp satabilmek mümkün olurken, aradaki en önemli fark NFT’lerin benzersiz olmasıdır. Dolayısıyla farklı fiyata sahip olurken, koleksiyon halinde satın alınır.

Çevre dostu coinler arasında en iddialı olanlardan Flow, yükseliş gösterecek varlıklardan biri olarak değerlendiriliyor.

Algorand (ALGO)

Algorand, düşük enerji kullanan Proof of Stake mekanizmasını kullanan çevre dostu coin’lerden bir diğeridir. Merkezi olmayan bir protokol niteliğindeki bu proje, minimum hesaplama gücü ya da elektrik kullanımı gerektirmesine karşın işlemleri birkaç saniye içerisinde gerçekleştirmesiyle dikkat çeker. Üstelik bu proje, hızını daha fazla artırıp ağdaki işlem süresini kısaltarak, blok zinciri teknolojisinin çevresel etkilerini azaltma ve kripto kullanım alanlarını genişletmede öncülük eden bir projedir.

SolarCoin (SLR)

SolarCoin, işlemlerini güvence altına almak adına kriptografiden faydalanan bir çeşit elektronik para birimi olarak ifade edilir. Platformda bütün işlemler merkeziyetsiz bir uygulama sayesinde kaydedilir. Diğerlerinden farklı olarak SolarCoin Proof of Work mekanizması kullandığından, çok daha az miktarda enerji kullanır.

Bu dünya üzerinde yaşamını sürdüren herkesin dünyaya karşı bazı sorumlulukları vardır ve bu sorumlulukları mümkün olduğu kadar yerine getirmesi gerekir. Bir kripto para yatırımcısıysanız çevreye fayda sağlamak istiyorsanız, yüksek enerji gerektiren projeler yerine çevre dostu kripto paraları tercih etmelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir