Bitcoin Ajandası

Samsung’dan Yeni Proje: Çevrim Dışı Dijital Para Yolda!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Samsung’dan Yeni Proje: Çevrim Dışı Dijital Para Yolda!

Samsung’dan Yeni Proje: Çevrim Dışı Dijital Para Yolda!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung, Galaxy akıllı cihazlarda çalışan bir çevrim dışı dijital para projesi üzerine çalışmalar yürütüyor. Güney Kore merkezli şirket, ülkenin merkez bankası Bank of Korea ile iş ortaklığı gerçekleştirerek CBDC çıkarma olasılığı üzerine araştırmalar yapıyor.

Samsung ve Güney Kore Merkez Bankası, çevrim dışı işlemleri daha kolay bir hale getirebilmek için Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) teknolojisi hakkında araştırmalarda bulunabilmek adına bir iş ortaklığı gerçekleştirdi. Bu ortaklık, internete olan bağımlılığı ortadan kaldırmak ve sorunsuz olarak çevrim dışı işlemler açısından yeni bir aşama başlatma amacı taşıyor.

O Cihazlarda Çevrim Dışı Dijital Para Kullanımı Olacak

O Cihazlarda Çevrim Dışı Dijital Para Kullanımı Olacak
O Cihazlarda Çevrim Dışı Dijital Para Kullanımı Olacak

Elektronik devi şirketin en önemli amacı, çevrim dışı dijital para olarak kullanılmasını sağlamak. Konuya ilişkin olarak şirket tarafından yapılan açıklamada, dijital para biriminin çevrim dışı olarak çalışabileceği, Galaxy akıllı telefonlar ve akıllı saatlerde yer alan güvenli çip aracılığıyla CBDC sahipleri arasında güvenli bir aktarım sağlanabileceği ifade edildi.

Şirkete göre, temassız olarak gerçekleştirilen ödemeleri daha kolay hale getirebilmek adına akıllı telefonlara entegre edilen yakın alan iletişim teknolojisi, cihazlar arası ödemeleri gerçekleştirebilmek için kullanılabilecek.

Hatırlanacağı üzere şirket geçtiğimiz yıl, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) açısından Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisinden faydalanarak bir çözüm geliştirdiğini açıklamıştı. Şirketin açıklamasına göre, kullanıcıların internet bağlantısı olmadan ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmesi sağlandı.

Araştırmalara Devam Edilecek

Bank of Korea ile beraber konuya ilişkin açıklamada bulunan Samsung, herhangi bir internet bağlantısı olmasa dahi acil durumlarda güvenilir işlemleri destekleyebilmek adına çevrim dışı ödemelerle alakalı güvenlik risklerini minimuma indirgeyebilmek için araştırmalara devam edeceklerini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir