Bitcoin Ajandası

CFX Coin Nedir? Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. CFX Coin Nedir? Nasıl Alınır?

CFX Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Sanal dünya bireyler için artık yaşamın önemli bir parçası haline gelmiş durumdadır. Haliyle pek çok işlem dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilir olmuştur. Dijital yatırım günümüzde binlerce kişinin ilgilenmekte olduğu bir uğraştır. CFX Coin, sanal yatırım alanında bireylerin karşısına çıkan kavramlar arasında kendine yer bulmaktadır.

CFX Coin Nedir?

CFX Coin Nedir?
CFX Coin Nedir?

Sanal ortamda yürütülen yatırım işlemleri için birtakım kavramlara hâkim olmakta fayda vardır. Bu kavramlar bilinçli bir şekilde yatırım yapabilmeyi mümkün hale getirebilir. CFX Coin bu alanda sıklıkla adı geçen terimlerden biridir. Pek çok birey bu kavramı merak ederek hakkında araştırmalar yapar. Bu araştırmalar kripto parayla ilgili bilgi dağarcığının gelişmesinde önemli bir rol oynar.

CFX Coin kısaca tanımlamak gerekirse bir kripto para projesidir. Conflux olarak da bilinen bu projenin hedefi toplulukların, içerik üreticilerinin ve pazarların gerek protokoller gerekse sınırlar arasında bağlantı kurmasına olanak tanımaktır. Bu proje son derece müthiş bir Tree-Gaph konsensüs algoritması kullanmasıyla ön plana çıkar.

CFX Coin, ölçeklenebilirlik ve artış gösteren verim adına hem işlemlerin hem de blokların paralel işlenmesine olanak tanıyan ilk katman konsensüs blok zinciri olarak nitelenebilir. 2018 senesi içerisinde Michael Fuller tarafından kurulmuştur. Toplam arzı 5 milyon 278 milyon olan bu projenin dolaşımdaki arzı da 2 milyar 90 milyon olarak tespit edilmiştir.

Piyasa değeri 21 Şubat 2023 itibarıyla 640,023,346 milyon dolardır. En düşük fiyatı 1 Ocak 2023 verilerine göre 0.02191 dolar olan Conflux’un en yüksek fiyat değeri 27 Mart 2023 verilerine göre 1.70 dolardır. Bu projenin kullanım alanları blok zinciri teknolojisi olarak değerlendirilmektedir.

CFX, Çin’deki izinsiz, halka açık ve tek düzenleyici uyumuna sahip olan blok zinciri olarak dikkatleri üzerine çeker. Bu proje ilk dijital yuan’ı meydana getirmiştir. CFX projesi Asya kıtasına yayılmakta olan projeler adına büyük avantaj sunar. Bunun yanı sıra proje küresel DeFi ekosisteminin kuvvet kazanması adına birtakım merkezi olmayan ekonomileri de birbirine bağlama vazifesini üstlenmektedir.

Söz konusu projenin hedeflerinden biri de ödenmemiş olan akıllı sözleşme alanı işgali problemini çözmektir. Ethereum üzerinde yeni bir sözleşme başlatan kullanıcı sadece on an ücret öder kodun zincire dahil edilmesiyle alakadar olur. Topluluk ise bir bütün olmak suretiyle sözleşmeyi muhafaza etme sorumluluğu ile karşı karşıya gelir. Conflux, kaynakların israf edilmemesi adına ekonomik teşvik sunan devam eden sözleşme bakım maliyeti sağlar.

Conflux’taki işlemlerin Ethereum ağında yaşanan haliyle gerçekleştirildiği bilinir. Yani Conflux’un Ether ile benzer bir rol oynadığı rahatlıkla söylenebilir. CFX ağında toplam arzın aslen 5 milyar kadar olduğu söylenir. Fakat CoinMarketCap üzerinde bu değer 1.6 milyar adet olarak yer almaktadır.

5 milyar arz barındıran bu projede token’lar ana ağın açılışında kilitlenmiş durumdadır. Daha sonra ise aylık olacak biçimde kademe kademe serbestliğe kavuşturulur. İlk token’lar özel sermaye yatırımcılarına özel olarak ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra özel yatırımcılara 600 milyona varan CFX tahsisi gerçekleştirilmiştir. CFX token’ları son yatırım turunda CFX başına 0,1 USD değerinden satışa sunulmuştur.

Devamında yer almakta olan token’lar ise Conflux Vakfı’na aittir. Bu bağlamda hem 200 milyon CFX token’ları hem de önceki kategorilerde satılmamış olanlar söz konusu vakfın uzun vadeli finansal gereksinimine destek sağlamak adına tahsis edilecektir. Bahsi geçen token’ların kilitleri 2 yıl içinde aydan aya açılacaktır.

Kurucu ekip Genesis ekibi olarak isimlendirilir. Bu ekibe 1.800 milyon CFX verilmesi kararlaştırılmıştır. Genesis ekibinin token’larındaki kilit 4 sene içinde açılma gösterecektir. Topluluk oluşturma ve pazarlama adına ise 400 milyon CFX ayrılmış durumdadır. Genesis ekibini token’ları gibi bunların kilidi de 4 sene içinde açılacaktır.

Conflux’un kullanıcı bireylere son derece verimli bir ölçeklenebilirlik sağladığı tespit edilmiştir. Sahip olduğu fikir briliği mekanizması ile ademi merkeziyetçilikten vazgeçmeksizin yüksek verim sağlayabilir. Bunun yanı sıra projenin geliştiricileri yeni geliştiricilerin katılımını kolay hale getirmek amacıyla tümüyle EVM uyumu sağlamışlardır.

Proje ekibi benimsemiş olduğu misyonu “Blok zinciri ve diğer gelişen teknolojiler sayesinde küreselleşme ve bağlantıya giden yol hızlanıyor ancak engeller hala var. Misyonumuz, sınırsız ekonomi için bir katalizör olmaktır.” Cümleleriyle dile getirmiştir.

CFX Coin’in Geleceği Hakkında

Söz konusu proje yatırımcı bireyler pek çok nitelik vaat etmektedir. Bu nitelikleri şu başlıklar altında toplamak mümkündür.

Merkeziyetsizlik

İnşa edilen projelerin ya da kuruluşun ana odak noktası merkeziyetsizliktir. Konsensüs algoritması ademi merkeziyetçilikten ödün vermez ve hem emniyeti hem de ölçeklenebilirliği üst seviyeye taşımak üzere özel biçimde tasarlanmıştır.

Açıklık

Proje, oluşturduğu yazılımı herkesin paylaşabilmesi, fayda sağlayabilmesi ve değiştirebilmesi adına açık kaynak şeklinde sunulur. Güvenliği ve güvenilirliği açıklık sağlamaktadır.

Şeffaflık

Çekirdek ekip, paydaşlar ve topluluk bütün bir açıklık adına çalışmalarını yürütmektedir. Geliştirilmesi gereken taraflarının farkında olan ekip bu yönlerini kabul eder ve dürüst davranır.

Kapsayıcılık

Conflux ekibi “Gelişmekte olan teknolojilere adil ve açık erişime inanıyoruz.” Cümlesiyle kapsayıcılıklarını dile getirmektedir. Söz konusu ekip topluluk projelerini ve ekonomileri protokoller ve sınırlar arasında aktif bir biçimde bağladığını ifade etmektedir.

İzinsizlik

Conflux, her bir bireyin yeni global ekonomi içerisine katılım sağlaması ve fayda sağlaması için verimli, hızlı ve düşük ücretli yahut da ücretsiz bir biçimde değer iletimini sağlamak gayesiyle çalışır.

CFX Coin Nasıl Temin Edilir?

Pek çok yatırımcı bu coinin nasıl temin edileceği hakkında araştırma yapar. Aslında bu coini elde etmek son derece kolaydır. Pek çok kripto borsası üzerinden CFX Coin satın almak mümkündür. Bu borsalar arasında:

 • Binance,
 • Gate.io,
 • Mandala Exchange,
 • Tokocyrpto,
 • CoinEx,
 • OKEx,
 • Digifinex,
 • MEXC,
 • Hotbit yer alır. Bu borsalara üyelik gerçekleştirilerek CFX Coin satın alımı sağlanabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir