Bitcoin Ajandası

Chronicle Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Chronicle Nedir?

Chronicle Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Chronicle kavramıyla ilgili merak edilenleri aktarırken platformun kendine has özelliklerini öne çıkarmaya çalışacağız. Ancak bu platformun henüz yeni yeni çalışma imkanı bulduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Chronicle üzerine konuşurken NFT ile olan bağlantısını öne çıkarmamız gerekecek. Bu yanıyla bir kripto para biriminden değil NFT ortamından bahsedeceğimizin işaretini vermiş olalım. 

Chronicle Kendine Özgülük ve Satış Olanakları

Chronicle Kendine Özgülük ve Satış Olanakları
Chronicle Kendine Özgülük ve Satış Olanakları

Kullanıcılara kendi NFT’lerini oluşturup alım satım yapabileceği dijital sanat eseri Pazar ortamı olarak ifade edilir. Chronicle aracılığıyla kullanıcılar, dünyanın neresinde bulunursa bulunsun, doğrudan önemli markalarından lisanslı, kimlik doğrulaması yapılmış NFT’leri alıp satabilecek, takas yapabilecek ve teklif vermenin yanında hediye etme imkanına sahip olabilecek.

Kimlik ve orijinallik doğrulanması yapılmış dijital koleksiyon ürünleri için düzenleme ve dağıtım merkezi özelliği ağır basan bir platformdur.

Lisanslı durumdaki tüm koleksiyonlar, belirli bir zaman dilimi içinde sınırlı sayıda satılan koleksiyonlar açısından kategorilere ayrılmaktadır. Kapsamlı yapılan bir aramanın sonucunda yüksek seviyede bir hızla hedef içeriğe ulaşılması mümkün olabilmektedir.

Chronicle, bir teknoloji şirketi görüntüsü verse de medya şirketi olarak öne çıkmaya çalışmasıyla bilinmektedir. Chronicle platformu; bilgisayar ortamı ve iOS ya da Android sistemlerine uyumlu, kullanıcıların, bilinen markaların dijital koleksiyon ürünlerini kaydedip alım satım yapma imkanını bulacakları özel olarak tasarlanmış olmasıyla öne çıkar.

NFT Damlaları

NFT Drop, Chronicle Store üzerinde bitene kadar var olan bir dizi darphane koleksiyonunun satışı olarak bilinmektedir. Bu satış; ender olma durumlarına göre farklı fiyat ve farklı miktarlarda koleksiyonun basıldıktan sonra alıcılara sunulması şeklinde gerçekleşmektedir. Koleksiyona ait bir parçanın miktarı genel olarak sabit bir konumdadır. Koleksiyon, belirlenmiş bir süre boyunca düşme eğilimi gösterecek şekilde programlanma özelliğine sahiptir ya da hepsi bir seferde başlatılabilir. Bir NFT damlası etkin hale getirildiğinde kullanıcılar satın alma imkanına sahip olabilecekler.

NFT Gizemli Kutular

Alıcının, satın alma işlemi sırasında sahip olduğu koleksiyonu bildiği bir NFT Drop yerine, rastgele seçime dayanan Gizemli Kutular çıkarmaya çalışmasıyla da öne çıktığı görülmektedir.

Bir marka ya da franchise üzerinden farklı miktarlara sahip konumdaki bir koleksiyon, kullanıcının satın alma işleminden sonraki aşamaya kadar hangi tahsilatı alacağını bilmediği durumlarda gizemli kutular kavramı ortaya çıkmaktadır.

Kullanıcı Gizemli Kutu satın alma işlemiyle koleksiyon toplamaya ve biriktirme işlemine başlayabildiği gibi çeşitli enderlik seviyesindeki NFT’lerini satma işlemiyle kazanç sahibi olabilir.

Kullanıcıların bir Gizemli Kutu satın alım işlemiyle kazanacağı koleksiyon öğelerinin neler olduğunu önceden bilme imkanı sunacaktır. Bu bilgiye koleksiyonların miktarı, nadir olma seviyeleri ve satın alınma durumunda olan Gizemli Kutuların sayısı da eklenmektedir.

NFT Premium Açık Artırmaları

NFT Premium Açık Artırmaları
NFT Premium Açık Artırmaları

Platformunun ön eçıkan bir başka özelliği de dijital koleksiyon yayınlaması ve bunları açık artırma yöntemiyle kullanıma sunmasıdır.  Premium Açık Artırma yöntemi kullanarak temin edilebilecek koleksiyonların hepsi özgün özellikte bulunacak.

Açık artırma gerçekleştirirken temel açık artırma modelini uygulamasıyla bilinir. Bu açık artırmada şu özellikler yer alır:

  • Açık artırma Türü
  • Başlama ​​fiyatı
  • En yüksek teklif için asgari bekleme süresi
  • Açık artırma süresi
  • Katılım koşulları

Chronicle Pazarı

Platformunun merkezinde bulunan kendine has koleksiyon pazarı, kullanıcıların, tanınmış markalardan lisanslı özellikteki dijital koleksiyon ürünleri alıp satmalarına, takasta bulunmalarına, teklif verme girişiminde bulunmalarına ve hediye etmelerine imkan sağlar niteliktedir.

Chronicle ortamında; satış, takas ya da bir koleksiyon parçasının listelenmesi ücretsiz durumdadır.

Bir alıcı sipariş verdiğinde satıcıdan anlaşma sağlanan fiyatın %5’i tahsil edilir. Bu ücret, blok zinciri ücretleri gibi işletim maliyetine karşılıktır. Alınan ücret, Chronicle ile marka sahibi arasında paylaşılan küçük bir telif hakkı olarak açıklanabilir. Platformda yapılan bütün alımlar USD üzerinden yapılır.

Chronicle’ye Giden Süreç

Dijital ekonomi platformlarının yaygınlık kazanmasıyla pek çok yeni kavramın da ortaya çıktığı görülüyor. Teknolojik geliştirmeler sonucunda oluşturulan ortamlar dijital dünya içinde kendine yer edinmeye çalışıyor.

Özellikle 2020 yılı itibariyle NFT’nin öne çıktığını yakında gördük. NFT, kaydettiği başarıyla önemli isimlerin platformda yer alan pazar yerlerinde satış yapmasına ve birçok ismin de ortama dahil olmasına neden olmuştur.

Yüklü meblağlarla yapılan satışlar ve hiçbir değeri olmayacak soyut bir nesnenin dijital hale getirilip satılmasıyla sağlanan kazançlar NFT çılgınlığına giden yolu açmış oldu.

Chronicle üzerine konuşurken NFT’den bahsetmemek yanlış olacaktır. Chronicle de NFT’nin yaygınlaşması sonucunda kendine alan bulmuştur. Henüz 2021 yılı itibariyle aktif hale gelmeye başlamasından ötürü bir sonuçtan bahsetmemiz mümkün olmayacaktır.

Yazımızda Chronicle üzerinden bir kullanım önerisinde bulunmadık ancak dijital platformlarda işlem yaparken geleneksel ortamlardaki alışverişin iki katı kadar dikkatli ve temkinli olmak gerektiğini hatırlatma uyarısını yapmak isteriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir