Bitcoin Ajandası

Çin, Dijital Yuan ‘White Paper’ını Yayımladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin, Dijital Yuan ‘White Paper’ını Yayımladı!

Çin, Dijital Yuan ‘White Paper’ını Yayımladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Kripto paralarda son 2 ay içinde ciddi tedbirler almaya yönelen ve Bitcoin madenciliği de başta gelmek üzere her sektörde ülkeyi terk edin mesajları vererek Çin, dijital yuan’ın ‘white paper’ını yayımladı.

Bu konuya göre daha detaylı açıklık getiren ve dünya içinde de açık ara en hızlı giden ülke olan Çin’de, dijital yuan’ın özellikle de ülke içerisinde yapılacak olan 2022 Kış Olimpiyatları yetiştirilmeye yönelik olarak ve bu organizasyon esnasında da kullanılmasını istiyor.

Dijital Yuan için Merkez Bankası Açıklamaları Geldi!

Dijital Yuan için Merkez Bankası Açıklamaları Geldi!

Çin Merkez Bankası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamalar geldi. Ağ teknolojisi altında dijital ekonomi güçlü gelişim sürecinde daha uygun olarak ve gücen içerisinde gizlilik dostu olan perakende ödemelerde hizmet gerektirir. Birçok ülke içinde ya da bölgelerde, merkez bankaları o bölgede para otoriterleri fintech dünyası içerisinde dijitalleşmeye çaba gösteriyor. 

“Çin Merkez Bankası (PBOC), dijital paraların araştırılmasına ve geliştirilmesine çok büyük önem vermektedir. Bu konuda 2014 yılında bir görev gücü kurduk ve araştırmalarımıza bu şekilde başladık. Araştırmanın kapsamını oluşturan öğeler, ihracın nasıl olacağı, dolaşım, uluslararası kullanım ve temel teknolojilere uyumdu. 2017 yılı sonunda ise Devlet Konseyi’nin onayı ile dijital paraların geliştirilmesi ve kullanım denemelerine başlanması için ticari kurumlarla çalışmaya başladık.”

Çin Merkez Bankası’nın Asıl Amacı

Çin merkez bankası üzerine amaç doğrultusunda açıklamalar yapıldı. PBOC grubu bu hususta dijital yuan için de ne hissediyor birebir açıklandı.

“Tasarım, geliştirme ve sistem testi temel olarak tamamlandığı için bazı bölgelerde pilot programlar da kısa süre önce başlamıştı.

Uluslararası uygulamalardan dolayı geçici de olsa kısaltması e-CNY olan dijital para birimi üzerinde çalışan PBOC grubu, Çin Merkez Bankası’nın, buradaki amacının, vizyonunun ve politik değerlendirmesinin görülebilmesi için bu ‘white paper’ı yayımlamaktadır. Ayrıca Dijital ekonomi çağı için açık, kapsayıcı, birlikte çalışabilir bir para birimi hizmeti oluşturmak için herkesle iletişimi halinde olmak istiyoruz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir