Bitcoin Ajandası

Çin Merkez Bankasından Bazı Kripto Paralara Risk Uyarısı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin Merkez Bankasından Bazı Kripto Paralara Risk Uyarısı!

Çin Merkez Bankasından Bazı Kripto Paralara Risk Uyarısı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, Tether gibi birimlerin küresel finans sistemlerinde bulunduğu yerde istikrarları konusunda uyarı verdi.

CNBC aracılığıyla yayınlanan rapora göre Çin Merkez Bankası (PBoC), başkan yardımcılığı görevini üstlenen Fan Yifei fiat para birimlerinde hemen hemen 1:1 oranında sabitli stablecoin’ler hakkında banka için endişeli zamanların geleceği üzerine uyarılarda bulundu.

“Bazı ticari kuruluşların oluşturduğu stablecoin’ler, özellikle küresel stablecoin’ler; uluslararası para sistemi, ödemeler ve anlaşma sistemi için riskler ve zorluklar getirebilir,” sözlerini kullandı.

Çin Merkez Bankasından Açıklamalar Üzerine Teyitler Geldi

Çin Merkez Bankasından Açıklamalar Üzerine Teyitler Geldi
Çin Merkez Bankasından Açıklamalar Üzerine Teyitler Geldi

Salı günü PBoC, para birimlerindeki işlemleri sağlamak için Pekin merkezli şirketi kapatarak kendi yetkisi altında bulunan işletmelerin bu tarzda yapılan işlemlerle alakasının olmaması gerektiğini söyleyerek durumu teyit etti. Yapılan açıklamalarda yazılım şirketi Beijing Qudao Cultural Development’ın kapatılmasına yönelik emirleri verdikten sonra finans alanında ödeme kurumları ve faaliyet alanları içerisinde kripto paralarda ticari promosyon sağlamaları açısından yasaklanması gerektiğini söyledi.

Fan, bu tarz para birimlerinin “finansal güvenlik ve sosyal istikrar için” bir risk oluşturduğunu sözlerine ekleyip “Bu para birimlerinin kendileri spekülasyon araçları haline geldi,” dedi.

Çin, Son Aylarda Kripto Para Birimlerine Yönelik Baskıyı Artırdı

Çin, geçtiğimiz dönemde özel olarak Bitcoin için olumsuz tutum sergileyerek gündemde yer almayı başardı. Ülke içerisinde çeşitli banka ve ödeme platformları kripto para birimlerinde işlemi destekleyerek bırakmaları gerektiğini söyledi. Diğer bir yandan ise farklı bölgelerde Bitcoin madencilerde durdurulmasına yönelik emir verdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir