Bitcoin Ajandası

Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko Yasaklandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin’de CoinGecko ve CoinMarketCap Engellendi!

Çin’de CoinGecko ve CoinMarketCap Engellendi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Çin en büyük iki veri sitelerinden erişimi sağlayarak tamamen engellenme uygulandı. Acımasız operasyon üzerinden CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı.

CoinGecko ve CoinMarketCap siteleri Çin ana karasında kullanıcılar üzerinden artık erişilemez duruma getirildi. Yasaklar üzerinden Çin kripto para yatırımcılarının VPN ve Telegram kullanımlarında da artış görülmesine karşı gelmeye başladığını belirtti.

Cuma günü merkez bankası aracılığı üzerinden bir kez daha kripto paralar hakkında olumsuz açıklamaları yapan Çin, duyurular üzerinden operasyonlarını da pekiştiriyor. Son olarak da 10 madencilik cihazının tamamına da el koyan ülke içinde internet ve bilgi kısmına da müdahalede bulundu.

CoinGecko ve CoinMarketCap Engellendi!

CoinGecko ve CoinMarketCap Engellendi!
CoinGecko ve CoinMarketCap Engellendi!

The Block’un haberlerinden elde edilen bilgilere göre; CoinGecko ve CoinMarketCap şu an içinde Çin’in internet güvenlik duvarı (firewall) tarafından engellenmektedir. Çin üzerinden yasaklanmaya kararı verilen web sitelerini kontrol etmek üzere bir uygulama olan Greatfire.org’daki arama sonuçları üzerinden iki sitenin de %100 oranında engellendiğini açıklıyor. CoinGecko ve CoinMarketCap’in tam olarak ne zaman erişilemeyen duruma gelmesi belli olmasa da, Çin’li kullanıcılar üzerinden de büyük kısmı salı sabahı itibariyle bu durumdan daha çok farkına vardıkları belirtiliyor.

The Block’a konuşan CoinGecko’nun kurucu ortağı TM Lee, “Biz proaktif olarak bir engelleme yapmadık” dedi.

VPN ile Ulaşabiliyorlar

Bu iki veri üzerinden sitelere sansür uygulaması ile Çin üzerinden sadece ülke içerisinde şirketleri sadece kapatmakla kalmayıp, Çin vatandaşları üzerinden de uygulanacak yasakları göstermesi açısından daha da önemli bir hamle uyguladı.

Ancak Çinli kullanıcılarda da devletlerin yasakları üzerinde karşı geliştirilen bir teknoloji üzerinde de olan VPN ile de bu sitelere ulaşabiliyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir