Bitcoin Ajandası

Çin'in Kripto Para Yasağı Neden 2021 Yılında En İyi Hamleydi?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Çin’in Kripto Para Yasağı Neden 2021 Yılında En İyi Hamleydi?

Çin’in Kripto Para Yasağı Neden 2021 Yılında En İyi Hamleydi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1693 0

Şaşırtıcı bir şekilde yasak hem sektör hem de direnç olarak blok zincirinin çarklarını tutan madencilerin girişimcilik ruhuyla attığı adımlara dayandırıldı. Bu süreçte Çin’in kripto para yasağı da 2021 yılında en iyi hamle olarak değerlendirildi.

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) Eylül ayı içerisinde kripto para ile ilgili faaliyetlerini yasa dışı sayması üzerine Bitcoin 2021 yılında kurumsal oyuncuların partiye katılmasıyla önceki tüm zamanlarda en yüksek fiyatı (ATH) kırarak büyük bir başarıya ulaştı. Bir ölüm çanı olarak değerlendirilmekten oldukça uzak ve çok abartılı görülen Çin’in kripto para yasağının neredeyse düzen üzerinde hiçbir etkisi olmadığı görülmeye başlanıldı.

Çin’in Kripto Para Yasağı ve Savaşını İnceleme

Çin’in Kripto Para Yasağı ve Savaşını İnceleme
Çin’in Kripto Para Yasağı ve Savaşını İnceleme

Herkes Çin hakkında biraz araştırma yaptığında Çin’in Bitcoin hakkında hiçbir zaman olumlu bakmadığını görebilir. CoinShares’in baş strateji sorumlusu Meltem Demirors’un Eylül ayında direkt olarak durumu belirttiği gibi, “Bu sefer Çin’in Bitcoin’i yasaklama sayısı 20 olmuştur galiba.”

Bu özel kıskaç peki neden farklı bir gözle bakıldığında faydalı olarak görüldü. Çünkü özünde artık tüm kartlar tamamen açık olarak masaya koyuldu. Yasağı uygulamak için ise devletin tüm yetkileri direkt olarak seferber edildi. Geçmiş dönemlerde Çinli finans kurumları kripto ile ilgili hizmetleri sunmasını yasaklamış durumdayken şimdi ise ticaret ve madencilik de dahil olmak üzere kripto para birimi ile ilgili tüm faaliyetler yasaklandı.

Büyük madencilik göçü olarak adlandırılan şeye ise: Sincan, İç Moğolistan, Sichuan ve Yunnan gibi illerde yerleşik madencilerin teçhizatlarını hızlıca kapatması ve yeni mecralara kaçması olarak örnek verilebilir. Kazakistan, Rusya ve Kuzey Amerika. Ara dönemlerde ise hash oranından etkileyici olarak toparlanma aşamasından öncesinde de %50 oranında bir düşüş yaşandı.

Çin ’in kripto para yasağının arkasında aslında birden fazla neden vardır. Milletvekillerinin varlığın oynaklığından korkmalarının yanı sıra dünyadaki çeşitli hükümetler gibi etkili olamayacaklarından korkmaları da bir nedendir. Ayrıca Bitcoin madenciliğinin enerji ağırlıklı çalışmasından kaynaklı bazı tahminlere göre Çin bitcoin madenlerinin yaklaşık %40’ı kömürle çalışıyordu. Bu da Pekin’in 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma taahhüdünde büyük bir risk olarak görülüyordu.

Tabi ki ÇKP’nin de dikkatinin kendi devlet destekli dijital para birimine çevrilmesinin nedeni direkt olarak anlaşılmaya başlandı. Uzmanlara göre ise PBOC muhtemelen tam teşekküllü bir CBDC’yi piyasaya süren ilk kişi olacak.

Bundan sonraki olayların ışığında da Çin’in kripto para yasağından sonra sahneden çekilmesi ancak olumlu bir ışık sonrasında tekrar görülebilir. Sonuca bakıldığında gelişen olayların ışığında Çin’in sahneden çekilmesi öncesinde Çin’in kripto para yasağının duyurmasından sonraki gelişmelerde neler olduğunu düşünmek gerekir. Bitcoin 68.000 doların daha üzerinde tüm zamanlarda en yüksek seviyeye geldiğinde; ABD içerisinde başlatılan ilk BTC vadeli işlem borsa yatırım fonu ETF ve Amerika Birleşik Devletleri dünyanın baskın madencilik haline gelmiş oldu.

Bu son aşamada yaşanan durumu vurgulamak oldukça önemlidir. Baskın maden bölgesi artık otoriter bir ülke olmaktan çıkarak demokratik bir ülke haline geldi. Dahası, Çinli politikacılar oluşan bu çizgiye ayak uydurarak her fırsatta Bitcoin’i kötülerken bazı ABD’li politika yapıcılar da varlık sınıfını benimseyerek vergi ödemelerini Bitcoin kabul etmeleri gerektiğini ve hatta çalışanların maaşlarını Bitcoin olarak çekmeleri üzerine izin vermeyi de planladılar.

ABD’li yatırımcılar, Çin’in madencilik ortamındaki azalan etkisinden emin olma durumlarını daha muhtemel gördü. Özellikle Lancium gibi firmalar yenilenebilir enerjiyle çalışan Teksaslı bitcoin madenlerine yoğun bir şekilde yatırım yaptıklarından beri durum daha çok netlik kazandı.

Yeşil İlerleme Sürgünleri

Yeşil İlerleme Sürgünleri
Yeşil İlerleme Sürgünleri

Çin’in kripto para yasağı öncesinde Bitcoin madenciliğinde yeşil bir devrim olduğunu söylemek mümkündür. Bitcoin madenciliğinde yeşil bir devrim yaşandığını söylemek zambağı yaldızlamak olabilir, ancak bu yıl sürdürülebilirliğe kesinlikle yeniden odaklanıldı.

Yeşil ilerleme sürgünleri aslında tam olarak ekonomik gerilemeler sırasında ekonomik iyileştirme belirtilerini ifade edebilmek için halk dilinde ve propaganda amaçlı olarak kullanılır.

Mayıs ayında, Elon Musk ve Michael Saylor, daha yeşil madencilik girişimlerinin benimsenmesini teşvik etmeye odaklanan bir girişim olan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin kurulduğunu açıkladı.

Argo Blockchain sektörü sağlama enerji raporlama gereksinimleri ve geleceğe standardize etmek amacıyla, Blockcap, Temel Bilimsel, Galaxy, Dijital, KOVAN Blockchain, Maraton Dijital Holdings, Blockchain ve Kulübe 8 İncelemesi — Konseyi de dahil olmak üzere Kuzey Amerika’nın en büyük bitcoin madencileri birçok özelliğine sahiptir.

Teksas gibi bölgelerde çabalar sonucunda misyona yardım gerçekleştirilebilir. Batı Teksas’ta sadece gelecek yıl içerisinde yaklaşık 16 gigawatt’lık yeni rüzgar ve güneş enerjisi projesinin yapımına başlanacak.

Bu arka plana karşıt, Bitcoin’in özellikle kurumsal yatırımcılar arasında gelişmeye devam etmesi şaşırtıcı olmaz. CoinShares’in en son girişleri ise rapora göre Bitcoin, fiyatların %12 düşmesine rağmen Kasım sonunda 114 milyon doların üzerinde kurumsal giriş gördü. Bu arada da ETF, ilk iki gün içerisinde yönetim altında 1 milyar dolarlık bir varlık üreterek bu dönüm noktasına ulaşan en hızlı fon oldu.

Karmaşık ve zorlu bir yılın ardından da Bitcoin’ler şimdi 2022 yılı için bir sonraki halka açık şirket için BTC’yi bilançolarına eklemek üzere spekülasyon yapılacağını belirtmişlerdi. Önümüzdeki yıllarda, Çin’in kripto para yasağı endüstri için olumlu bir dönüm noktası olarak görülebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir