Bitcoin Ajandası

Civic Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Civic Nedir?

Civic Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Civic, birey ve ticari işletmelere kimlik bilgilerinin kontrolü ve korunmasına olanak sağlayan araçları temin eden blok zinciri tabanlı bir kimlik yönetimi çözümü olarak tanımlanabilir. CVC coin de diğer kripto para birimleri gibi anlık olarak yükseliş ve düşüş göstermesi ile bilinir.

Civic Nedir? CVC Coin Kripto Parası Nasıldır?

Civic Nedir? CVC Coin Kripto Parası Nasıldır?
Civic Nedir? CVC Coin Kripto Parası Nasıldır?

Kullanıcılara verileri konusunda daha fazla yönetim hakkı sağlayarak klasik kimlik doğrulama metotlarını zorlayan ve çok fazla kişisel bilgi paylaşımını şart koşmadan çeşitli hizmetler almalarını temin etmek üzere oluşturulmuştur.

Platformunun kimlik doğrulama yöntemi, kimlik kullanımında gerçek zamanlı bir yetkilendirme sağlamak için dağıtılmış defter teknolojisinden faydalanır. Kullanıcının yetkisini edindikten sonra ortaklarıyla küçük çaplı bilgi paylaşımında bulunur.

Kullanıcıları önemli bütün verilerini mobil cihazlarında muhafaza eder. Bu yanı ile Civic, diğer kimlik yönetimi hizmetlerinden ayrılır. Kullanıcılar, Civic’in sağladığı imkan ile biyometrik özellikte bir imza edinerek belirledikleri kişisel verileri hakkında paylaşım izni verebilir.

Kripto parası 2018 yılında piyasaya sürülmüştür. Sistemi, Civic katılımcıları arasında kimlik üzerine yapılan işlemlerin kapatılması için kullanılan Civic token (CVC) olarak tanımlanan eşsiz bir fayda belirteci ile aktif duruma getirilir.

Kullanıcılar, sistem ile bir hizmet için kayıt hakkına veya yeni kullanıcıları tanıtmak gibi çeşitli görevleri tamamlamak için CVC jetonları kazanma hakkına sahip bulunmak ile birlikte doğrulayıcılar, hizmet sağlayıcılar için belgeleri teyit ettiğinde de CVC kazanç sağlama durumu söz konusudur.

Kurucu İsimleri Kim?

2015 senesinde Vinny Lingham ve Jonathan Smith isimlerince kuruldu. Vinny Lingham, Shark Tank South Africa’daki çalışmaları ile bilinen bir girişimcidir. Güney Afrika merkezli yatırım fonu yanında önde gelen birçok şirketin kurucu ortaklığında bulunmuştur. Lingham, Civic’in CEO görevindedir.

Jonathan Smith, Civic’in CTO görevinde bulunuyor. Smith, bankacılıkta 20 yıla yakın bir tecrübeye sahiptir. Smith, öncesinde Deloitte MCS Limited ve HSH Nordbank gibi önde gelen şirketlerin yönetiminde görev almış, Genpact Headstrong Capital Markets’ta Küresel Platformlar Başkanlığı yapmıştır.

Ekibinde üst düzey finans sektöründe 20 yıllık tecrübeye sahip ve öncesinde Guidebook ve Nextag’da CFO görevi yapan COO Chris Hart ile beraber birçok başarılı kariyer sahibi kişi yer alıyor.

Civic’i Eşsiz Yapan Ne?

Dolaşımda Kaç Civic (CVC) Bulunuyor?
Dolaşımda Kaç Civic (CVC) Bulunuyor?

Kişisel bilgiler konusunda tam yetki sahibi olurken kullanıcıların hizmet sağlayıcılar vasıtası ile kimliklerini doğrulamalarında kolaylığı temin etmek amacı ile kurulmuştur.

Civic, işletmelerin sahtekarlık ve saldırı tehlikesi ile karşılaşmasını önlemek ve aynı zamanda AML düzenlemeleri ile OFAC kurallarına uyuma yardımcı olan AI destekli doğrulama sistemi ile işletmelerin kullanıcıları daha hızlı tanımasına imkan sağlar.

2020 yılı aralık ayından itibaren Civic’in, Cüzdan ve Sağlık Anahtarı isimlerinde 2 ana ürünü bulunuyor. Cüzdan, Bitcoin, Ethereum ve USD Coin gibi fazla ilgi gösterilen kripto para birimlerini muhafaza etmeye yarayan bir mobil kripto para cüzdanı özelliği taşır. Uygulama, dijital kimliğin yönetimine çözüm olarak öne çıkıyor ve Coincover tarafından sağlanan 1 milyon dolar değerindeki Bitcoin sigorta planından destek alıyor.

Sağlık Anahtarı, Civic’in en yeni uygulaması olarak biliniyor. Bu uygulama özellikleri ile, çalışanların sağlık durumunun işverenler tarafından güvenli olarak doğrulanmasına ve korona salgınından sonra iş dönüşü yapacak kadar sağlıklı olduklarını tescillemeye imkan sağlar. Uygulama kapsamında çalışanın test v sağlık durumu ile ilgili bilgiler, mahremiyete zarar vermeden temin edilir.

Dolaşımda Kaç Civic (CVC) Bulunuyor?

2020 senesinin aralık ayı sonları itibari ile dolaşımda 670 milyon CVC jetonu bulunuyor. Bu, azami 1 milyar CVC toplam arzının %67’sine karşılık geliyor.

Web sitesindeki bilgilere göre, token satışı kapsamında %33’ü satılmış olan toplam 1 milyar CVC üretildi. Bu miktarın %33’ünü Civic tutmaktadır. Teşvik ve ödüller için %33’lük bir ayırma söz konusudur ve kalan %1 token satış maliyetlerinin karşılanması amacı ile için kullanılmıştır.

2020 senesi aralık ayı itibari ile tahsis edilen 330 milyon tokenlık bütçeden harcama yapılmamıştır.

CVC Ağı Nasıl Güvende Tutulur?

Bir ERC-20 belirteci yapısı taşıyan CVC, yaygın olarak kullanımda olan en merkeziyetsiz ve güvenli çalışma kanıtı (POW) ağlarından Ethereum blok zincirince desteklenir. Zaman içinde Ethereum haline gelecek aşamalı geçiş kanıtı hissesinin tamamlanmasının ardından CVC belirteci ve işlemler doğrulama düğümleri ağı tarafından güvencede olacaktır.

Civic uygulaması ile güvencede olan dijital kimlikler, müşterilerin verilerine erişimin kontrolü için kullandıkları cihazları vasıtası ile korunur.

Nereden Satın Alınır?

CVC satın alımı için Binance, Coinbase Pro ve Huobi Global gibi farklı platformların tercihi mümkündür. CVC’ler en çok Tether (USDT), Kore wonu (KRW) ve Bitcoin (BTC) karşısında işlem görme özellikleri ile öne çıkar. Her kripto yatırımında olduğu gibi CVC coin yatırımı için de iyi bir araştırma sonrasında karar verilmelidir. İnternetteki kaynakların sağlaması alınıp kıyaslaması yapıldıktan sonra yatırım girişiminde bulunulmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir