Bitcoin Ajandası

CloakCoin Projesi Nedir? CLOAK Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. CloakCoin Projesi Nedir? CLOAK Nereden ve Nasıl Alınır?

CloakCoin Projesi Nedir? CLOAK Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

CloakCoin projesi, Enigma Coin ile güvenilir, özel, takip edilemeyen ve merkeziyetsiz transferleri daha kolay hale getirebilmek amacıyla geliştirilen bir kripto para projesidir. Sahip olduğu özellikleri ve kullanıcılarına sunduğu avantajlarıyla büyük ölçüde dikkat çeken bu proje, birçok kripto para yatırımcısı açısından merak konusudur.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde CloakCoin projesi ve projenin yerel tokeni CLOAK hakkında merak edilen tüm detaylardan bahsettik.

CloakCoin Projesi Nedir?

CloakCoin Projesi Nedir?
CloakCoin Projesi Nedir?

CloakCoin projesi, Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW) mekanizmasına sahip olan bir kripto para projesidir. Şimdilerde PoS faiz kazanımı sürecindedir. Bununla beraber Enigma, CloakCoin projesinin ilerleyen süreçlerdeki gelişiminin temellerini oluşturacak olan bir projedir. Bu platform için aynı zamanda CloakCoin ağında çalışan ve merkezi olmayan uygulamalar açısından ana işletim sistemini sağlayan, özel, güvenli ve takibi mümkün olmayan bir ödeme sistemi olduğunu söyleyebilmek de mümkündür.

CloakCoin Projesinin Amacı Nedir?

CloakCoin projesi, Enigma teknolojisiyle beraber varsayılan olarak kabul edilen soğan yönlendirmesi kullanan bir projedir. Bu durum, CloakShield işleviyle bir araya geldiğinde, uçtan uca şifreleme sisteminin sağladığı, ayrıca düğümlerin trafik analizinden kaçınmasına olanak sunan direkt ve güvenilir bir iletişim imkânı sağlamaktadır.

Söz konusu olan bu kripto para projesi, Enigma teknolojiyle beraber simetrik RSA şifrelemesi ve ECDH anahtar değiştirmeyle 25’e kadar atlama kullanan, üst seviyede gizlilik sunmayı amaçlayan bir projedir. Bununla beraber CloakCoin, herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefon sahibi olan topluluk üyelerinin tam güvenlikle, siber korsanlar, casusluk ve bunun gibi çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik bir korkusu olmadan kripto piyasalarına dahil olabilme imkânı sağlamayı amaçlamaktadır.

Projenin Özellikleri Nelerdir?

Cloakcoin, kripto para birimi olarak ifade edilen bir dijital varlık olarak da ifade edilebilir. Üstelik A’dan Z’ye kadar pek çok farklı işlemi kolaylaştıran bu proje, yalnızca fiziki olarak değil, dijital olarak da mevcut olduğundan çevre dostu olarak nitelendirilmektedir. Uluslararası para birimi olarak kullanılan CLOAK, küresel anlamdaki ticareti ileriye taşıyabilmekte ve küreselleşme fenomenine önemli bir cevap niteliğine sahip olmasıyla bilinmektedir.

CLOAK için ilk sırada güvenlik sorgusu yer alır. Dolayısıyla topluluk üyeleri verilerinin kötüye kullanıldığına ilişkin herhangi bir şüphe yaşamaz. Gizlilik ve anonimliği ön planda tutan kripto kullanıcıları, CLOAK ile doğru bir tercihte bulunmuş olacaktır. Bu projeye teknik açıdan bakıldığında, öncelikli olarak akıllı blok zinciri veri güvenliliğinin garantisini sağlamaktadır. Ayrıca bütün aktarımlar için verileri içeren bir dijital zincir bulunmaktadır.

CloakCoin projesinin kullanıcılarına sunduğu bir başka avantajsa aktarımların gerçekleştirilmesinin diğer projelere kıyasla çok daha kolay olmasıdır. Bunun için sadece bir dijital cüzdana ve internete bağlı bir bilgisayar ya da akıllı cep telefonuna ihtiyaç duyulur. Bu sayede kullanıcılar dilediği aktarımı dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içerisinde sağlayabilmektedir. Üstelik yüksek işlem ücretleri de gerektirmemektedir.  

Nasıl Çalışır?

Enigma, merkezi olmayan bir Off-Blockchain algoritması olarak ifade edilir. Topluluk üyelerinin CLOAK’ı güvenli ve özel olarak birbirine aktarmalarına olanak sağlamaktadır. Söz konusu olan bu algoritma, aktarım esnasında karıştırma işleminin üçüncü taraflar açısından güvenli, takip edilemez olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu sayede, topluluk üyelerinden herhangi biri, yerel tokenini aktarım esnasında güvende tutabilmektedir. Ayrıca bu karıştırıcı işlem sayesinde gönderici ile alıcı arasında bir ilişki saptanamamaktadır.

Cloaking sırasında yerel tokenler hiçbir zaman aracı tarafa iletilmemektedir. Dolayısıyla CLOAK’ler güvende tutulabilmektedir. Enigma teknolojisi, Cloaking transferlerinin gerçekleştirilmesine destek olan kullanıcıları ödüllendirebilmek adına sıkı bir şekilde çalışmaktadır. Bu durum, projenin geliştirilmesi ve aktif kullanıcı sayısının artırılması açısından teşvik sağlamaktadır.

CLOAK sahibi olan bütün topluluk üyeleri, talep ettikleri takdirde cüzdanındaki coinleri staking yapabilme şansına sahiptir. Kullanıcılar, staking ya da cloaking işlemlerine de pasif olarak destekte bulunabilirken, bunun sonucunda ödül kazanabilmektedir.

CLOAK Nedir?

CLOAK, CloakCoin projesinin yerel kripto para birimi olarak ifade edilir. Yerel token olarak da nitelendirilen CLOAK, ekosistemde pek çok farklı işlemi gerçekleştirebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Üstelik kullanıcılarına yukarı bahsettiğimiz gibi çeşitli avantajlar sağlamasıyla bilinir.

CLOAK Fiyatı ve Toplam Arzı

CloakCoin projesiyle alakalı olarak yatırımcılar tarafından merak edilen konulardan bir diğeri de CLOAK fiyatı ve toplam arzıdır.

Yazım esnasında (21 Ekim 2022) CLOAK fiyatı 0,3414 dolardan işlem görüyor. Cloak Coin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 35,99 dolara 2017 yılında ulaştığı bilinirken, en düşük seviyesi olan 0,004289 dolar seviyesineyse 2015 yılında düştüğü biliniyor.

Diğer yandan CoinMarketCap verilerine göre proje kapsamındaki CLOAK Coin’lerin toplam arzı 5.897.736 adetle sınırlı olurken, bütün coinlerin dolaşımda olduğu ifade ediliyor. Maksimum arzıyla alakalıysa herhangi bir veri bulunmuyor.

CLOCAK Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

CLOAK Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağı da ayrı bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. CLOAK satın alabilmenin mümkün olduğu borsalardan birkaçına örnek göstermek gerekirse;

 • STEX
 • Bitbns
 • TradeOgre
 • YoBit
 • FreiExchange
 • Mercatox, CLOAk Coin’in listelendiği borsalar arasında yer alır.

CLOAK Coin satın almak isteyen yatırımcı ya da topluluk üyelerinin bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması gerekir. Hesap oluşturan kullanıcılar kimlik doğrulaması yaptıktan sonra uygun parite üzerinden hesabına yeterli miktarda para yatırmalıdır. Tüm bu aşamalardan sonra CLOAK Coin satın alım emri oluşturarak bu kripto para birimine sahip olabilmek mümkündür.

Diğer yandan söz konusu borsalar üzerinden yalnızca satın alım işlemleri yapılmazken, aynı zamanda satış ve takas gibi işlemleri gerçekleştirebilmek de mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir