Bitcoin Ajandası

COCOS Token Nedir? COCOS Hakkında Merak Edilen Detaylar 
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. COCOS Token Nedir? COCOS Hakkında Merak Edilen Detaylar 

COCOS Token Nedir? COCOS Hakkında Merak Edilen Detaylar 

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

COCOS Token, en basit tabiriyle yeni nesil dijital oyun projesinin yerel tokeni olarak ifade edilebilmektedir. Ethereum üzerine kurulu olan bu projenin tokeni, 2021 Kasım döneminde yakaladığı yükseliş trendinin ardından 2023’te de kısa sürece yüzde 388 oranında yükseliş kaydetti. Gerçekleştirdiği bu ralliyle beraber birçok yatırımcının dikkatini çekerek merak konusu haline geldi.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, gerçekleştirdiği yüzde 388 oranındaki yükselişle piyasalara damgasını vuran COCOS Coin hakkında merak edilen detaylardan bahsettik.

COCOS Token Nedir?

COCOS Token Nedir?
COCOS Token Nedir?

COCOS Coin, Ethereum üzerine kurulu olan yeni nesil dijital oyun platformu Cocos-BCX’in yerel kripto para birimidir. Kripto paralarla yakından ilgilenen birçok yatırımcı “COCOS Coin nedir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Ancak COCOS Coin’den ziyade COCOS Token olarak ifade etmek daha doğru olacaktır. Herkes tarafından malum olduğu üzere kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olan varlıklar için coin terimi kullanılmaktadır.

Bu sebeple token, mevcut blok zinciri üzerine kurulu olduğu için coin’den farklıdır. Cocos-BCX’in ise tam adı Cocos Blockchain Expedition olarak bilinmektedir. Proje geliştiricileri, COCOS Token sayesinde çoklu blockchain platformlarında blok zinciri oyunları geliştirerek test edebilme şansına sahiptir. Ekip, bu türden oyunlar için görsel, komut dosyası tabanlı ve veri odaklı eksiksiz bir geliştirme ortamı oluşturduklarını iddia etmektedir. Cocos-BCX’in White Paper’ında bahsi geçen misyon, dijital dünyanın içeriğini asiste etme, üretici ile tüketici arasında dengeli bir değer sistemi oluşturmaktır.

COCOS Token piyasaya sürüldükten sonra 20 Kasım 2021 tarihi itibariyle hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Bu yükselişin ardından kısa bir süre sonraysa geliştiriciler tarafından Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada Cocos-BCX’in yakın bir zamanda GameFi dağıtım hizmetleri sunmaya başlayacağı ifade edildi. Bununla beraber oyunları kripto dünyasına kazandırmak amacıyla protokolün, 400 bin oyun geliştiricisini güçlendirmek ve GameFi ekosistemini geliştirmek adına Metaverse’e daha iyi oyunlarla daha fazla kullanıcı kazandıracağı da belirtildi.

Binance’ın Projeye Desteği

COCOS, kripto para piyasalarının en önemli borsalarından ve şirketlerinden olan Binance Labs tarafından desteklenmektedir. Binance’ın yatırım ve araştırma kolu olarak bilinen Binance Labs, diğer birçok proje gibi portföyünde Cocos-BCX’e de yer veriyor.

İlk olarak 2017 senesinde Çinli Haozhi Chen tarafından geliştirilerek piyasaya sürülen Cocos-BCX’in, bu özelliğiyle birçok projeden daha eski olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Haozhi, Çin’in 20 yıllık deneyime sahip internet girişimcisi olarak tanınmaktadır. Japonya, ABD ve Kore’de hizmet veren öncü Çinli oyun geliştiricisi ve yayıncısı olan Chukong Technology’nin de kurucusudur.

Proje, piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana yalnızca 1 yatırım turu düzenlemiştir. 2018 Eylül döneminde gerçekleştirilen bu yatırım turunda NEO Global Capital, BlockVC ve 500 Startups gibi şirketler yer alırken, projeyse bu şirketlerden 40 milyon dolarlık fon topladı.

Projenin detaylarından kısaca bahsetmemiz gerekirse;

 • Kurucusu ve Kurulduğu Tarih: Kurucusu Haozhi Chen olurken, kurulduğu tarih 2017’dir.
 • Blok Zinciri: Ethereum’dur.
 • Dolaşımdaki Arz Miktarı: Coinmarcetcap verilerine göre 71,051,748 adettir.
 • Projenin Amacı: dijital evrendeki içerikleri asiste etmek ve üreticilerle tüketiciler arasında tutarlı bir değer sistemi kurmaktır.
 • Kullanılan Alanlar: Dijital koleksiyon ürünler, dijital oyunlar ve NFT’lerdir.

COCOS Token Geleceği ve Uzmanların Yorumları

COCOS Token ve projeyle alakalı merak edilen pek çok konudan bir diğeri de geleceği ve yorumlarıdır. Projenin sosyal medya hesaplarının aktif olarak kullanılmaması, resmi internet sitesinde uzun zamandır güncelleme yapılmamış olması gibi konular kripto piyasalarında birçok yatırımcı için soru işareti haline dönüşmektedir. Projenin 120 bin takipçili Twitter hesabından en son atılan tweetin tarihi 1 Kasım 2021 olarak görülüyor.

Diğer yandan projenin Medisum hesabında 25 Kasım 2020 tarihinden sonra herhangi bir gönderi paylaşılmazken, Discord grubunda da yalnızca 60 aktif kullanıcı bulunmaktadır. Bu gibi durumlarsa proje açısından önemli işaretler olarak değerlendirilmektedir.

Tüm bunların dışından COCOS Token, oyun ve metaverse alanında kendisini hızlı bir gelişim göstermesi beklenen alanda konumlandırmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle bu projeye şüpheyle yaklaşılsa da çeşitlendirilen bir portföyde daha az riskle, küçük meblağlarda yatırım yapılabilir. Hızlı yükseliş aşamasındaysa FOMO’dan etkilenip COSMOS satın almak yerine düşüşlerde fırsat aramak daha doğru bir hamle olacaktır.

COCOS Token Avantaj ve Dezavantajları

COCOS Coin avantajları ve dezavantajlarını iki ayrı başlık altında inceleyebiliriz.

Avantajları

 • Çoklu oyun sistemi uyumluluğuna sahiptir. Dijital oyunları blockchaine entegre ederek onlara çalışma ortamı sağlamaktadır.
 • Binance gibi büyük borsalarda işlem görmesi, benimsenmiş olmasını göstermektedir.
 • Yönetişim gibi konularda tokenlerin stake edilmesini sağlamaktadır.

Dezavantajları

 • Güvenlik konusunda açıklara sahip olabilirken, kullanıcılar varlıklarını cüzdanlarına aktararak dezavantajın önüne geçebilir.
 • Diğer birçok kripto para birimi gibi yüksek oynaklığa sahip olduğundan yatırımcılar açısından riskli bir varlıktır. Yüksek oynaklığın anlamıysa bir varlığın hem yükseliş hem de düşüş yönünde daha geniş bir aralıkta dalgalanması anlamı taşımaktadır.

COCOS Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

COCOS Coin ile alakalı merak edilne konulardan bir diğeri de nereden ve nasıl satın alındığıdır. Ağırlıklı olarak Binance üzerinden işlem gören COCOS, farklı borsalarda da listelenmektedir. Bu borsalardan bazılarını da şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • KuCoin
 • Phemex
 • BKEX
 • MEXC
 • Tokocyrpto
 • BitMart
 • Bitget
 • LATOKEN
 • BitForex
 • Hotcoin Global

Yatırımcıların COCOS Token sahibi olabilmesi için ilk olarak bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması ve kimlik doğrulamasını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından hesabına doğru pariteden para yatıran kripto para meraklıları COCOS Coin satın alma emri oluşturabilmektedir. Böylelikle varlık birkaç dakika içerisinde cüzdana aktarılacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir