Bitcoin Ajandası

CoinMarketCap Nasıl Kulllanılır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. CoinMarketCap Nasıl Kulllanılır?

CoinMarketCap Nasıl Kulllanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Kullanıcılara eşsiz fırsatlar sunan bu platform aracılığı ile kripto paraların değerleri hakkında bilgi edinilebilmektedir. Yani CoinMarketCap, kişilere kripto paraların spesifik bilgilerini sunmaktadır. Kullanıcılar, CoinMarketCap’e girdiklerinde, kripto paralara dair piyasa değeri, hacim, dolaşımdaki arz, BTC hakimiyeti, piyasalar gibi pek çok farklı bilgiye ulaşabilmektedirler. CoinMarketCap, birçok yatırımcının ziyaret ettiği ve bilgilendiği bir platformdur. Ancak, platformu etkili kullanabilmek için elbette ki platformun sunduğu hizmetlerin ne anlama geldiğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Özellikle kripto para birimleri ile yeni tanışan ve konuya pek de aşina olmayan kullanıcılar için bu detayların öğrenilmesi ve bilinmesi son derece önem taşımaktadır.

CoinMarketCap platformunun, Brandon Chez tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu platform, 7.700’den fazla kripto para birimi ile ilgili pek çok bilgi ve veriyi kullanıcılara sunmaktadır. Platform kısa, ABD merkezli bir kripto para piyasa analizi ve takip platformu olarak tanımlanabilmektedir. 2013 yılının mayıs ayı itibari ile kurulan ve kullanıcılara sunulan CoinMarketCap, kısa zaman içinde oldukça iyi bir başarı ivmesi yakalayarak geniş çapta bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Yakaladığı bu başarılı çizgi ile de güvenilir bir kaynak haline gelmiştir. CoinMarketCap platformunda yayınlanan veriler, genellikle CNBC, Bloomberg ve diğer büyük haber kaynakları tarafından alıntılanmakta ve kişilere sunulmaktadır.  

CoinMarketCap, çoğunlukla CMC kısaltmasını kullanmaktadır. Bu platform, 2020 yılının nisan ayı itibari ile Binance Capital Mgmt şirketi tarafından satın alınmıştır. Binance, küresel çapta bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir kripto para borsası platformu olarak bilinmektedir. Ayrıca, kullanıcılar için kripto para birimlerini ulaşılabilir hale getirmektedir. Bunun yanında, Binance, sistemsel olarak kripto para birimlerini önemli hale getirme vizyonu olan, ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyük dijital kripto para birimi borsası platformunu oluşturan blok zinciri şirketidir. Sunduğu güven ve şeffaf hizmet anlayışı ile kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmektedir.

CoinMarketCap, satın alma işlemi yolu ile projeler için daha iyi verilerin elde edilmesi açısından oldukça kullanışlı bir platformdur. Kripto para piyasasındaki bilgi dağınıklığını ortadan kaldırarak, kullanıcılara çok daha doğru verilerin sunulması açısından, ana şirketin kapsamlı kaynaklarından faydalanmak gibi bir amaç da bulunmaktadır.

Binance ve CMC İlişkisi Nedir?

Binance ve CMC İlişkisi Nedir?
Binance ve CMC İlişkisi Nedir?

CMC, kripto para birimlerine dair verileri şeffaf bir şekilde kullanıcılara ve yatırımcılara sunan bir platformdur. Bu özelliği sebebi ile de geniş bir kitle tarafından tercih edilmektedir. Ancak, bilindiği gibi bir CMC, bir süre önce Binance tarafından satın alınmıştır. Ancak bu satın alma işleminden sonra, kullanıcılara sunulan verilerin tarafsız olmayacağına dair pek çok söylenti olmuş ve bununla alakalı eleştiriler alınmıştır. Bilindiği gibi Binance bir kripto para birimi borsasıdır. Binancein yerel tokeni ise BNB olarak bilinmektedir. Bu token, CoinMarketCap’te listelenmektedir. Ancak bağlantıları bununla sınırlıdır. Bu noktada, CoinMarketCap ve Binance, birbirlerinden katı bir bağımsızlık politikası uygulayan ayrı platformlar olarak tanımlanmaktadır.

Kullanıcılara sunulan verilerin tarafsızlığı ile alakalı olarak, CoinMarketCap sitesinin “Hakkımızda” kısmında bir açıklama yayınlanmıştır. CMC bu açıklamasında, Binance’in, CoinMarketCap kripto para birimleri sıralaması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını belirtmiştir. Bunun yanında, CMC’nin de Binance’in operasyonları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı ifade edilmektedir.  Yapılan açıklamalar değerlendirildiğinde, Binance’in CEO’su CZ de dahil olmak üzere, Binance şirketinde çalışan hiçbir kişi CMC’nin sıralama algoritmaları ile ilgili herhangi bir yönetime sahip değildir. Bunun yanında, listeleme işlemleri ile alakalı olarak da bu kişilerin herhangi bir kontrol mekanizması olmadığı söylenmektedir.

CoinMarketCap’in kendine has bir listeleme politikası söz konusudur. Dolayısı ile listelenmesi hedeflenen kripto para birimleri için CMC’nin bu listeleme politikasında yer alan usuller uygulanmaktadır. Listeleme politikasının uygulanması ile birlikte, kripto para birimlerinin değerleri adil ve bağımsız bir şekilde ele alınarak kullanıcılara sunulmaktadır. Yani, CMC, resmi listeleme kriterlerinde, Binance veya BNB ile alakalı olarak herhangi bir öncelik tanımamaktadır. Her kripto para birimi eşit şartlarda ve adil bir şekilde sıralanamakta ve değerlendirilmektedir. CMC tarafından sunulan bu politikaya bağlılık durumunun, ana şirket için önemi oldukça büyüktür. Bunun yanında, CMC de birçok olumsuzluğun yaşanabileceğinin farkında olarak hedefinde devam etmektedir. Bu noktada da objektif bakış açısı ve şeffaf hizmet anlaşını bırakmadan devam edileceği belirtilmektedir.

CoinMarketCap’te Yer Alan Piyasa Değeri, 24s Hacim ve BTC Hakimiyeti Ne Anlama Gelmektedir?

CoinMarketCap’te Yer Alan Piyasa Değeri, 24s Hacim ve BTC Hakimiyeti Ne Anlama Gelmektedir?
CoinMarketCap’te Yer Alan Piyasa Değeri, 24s Hacim ve BTC Hakimiyeti Ne Anlama Gelmektedir?

Piyasalar: CMC kapsamında yer alan piyasalar, kripto para birimlerinin alınması, satılması veya takas işlemlerine izin veren borsaların sayısını vermektedir. Bu platformların sayısı değişmektedir. Zaman içinde artış gösterebileceği gibi azalma da gösterebilmektedir.

Kripto Para Birimleri: Kripto para birimleri adından da anlaşılacağı gibi CoinMarketCap’te listelenen kripto paraların sayısını belirtmektedir. 2020 yılının sonu itibari ile CMC kapsamında, toplamda 7.742 kripto para biriminin listelendiği bilinmektedir. Bu sayı da piyasalarda olduğu gibi değişiklik göstermektedir.

Piyasa Değeri: Bu ifade, kripto para piyasasının toplam değeri olarak tanımlanmaktadır. Bu değer, her bir kripto para biriminin piyasa değerinin toplanması ile elde edilmektedir.

24s Hacim: Bu ifade, son 24 saat içinde kripto para borsaları aracılığı ile gerçekleştirilen alım ve satım miktarını belirtmektedir.

BTC Hakimiyeti: Bitcoin’in sahip olduğu piyasa değerinin, toplam piyasa değerine oranlanması ile elde edilen veri olarak ifade edilmektedir. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir