Bitcoin Ajandası

Compound (COMP) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Compound (COMP) Nedir?

Compound (COMP) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Bir kullanıcı, tokenlerin üzerinden bir Compound havuzu içerisinde yatırım yaptığında geriye verilen şey olarak cToken alır. Bu cToken’ler, kişi üzerinde havuzda oluşan payları temsil eder. Başta havuz içerisinde yatırılan kripto parayı geri alma konusunda yardım alabilmek için her zaman kullanılabilir. Örnek verilecek olursak bir havuz içerisinde eğer ETH yatırılırsa karşılık olarak cETH alınır. cToken’ler asıl varlık alanında takas oranında zamanla artışa uğrar. Bu sebeple de onlarla, başta koyulandan daha fazla miktar olarak esas varlık geri alınabilir. Faiz, bu şekilde dağıtılırken diğer yandan kredi alanlar, herhangi bir Compound havuzu içerisinde teminat yatırarak güvenceli kredi alabilme imkanı sağlayabiliyor.

Değerler arasında kıyas yapılırsa kredi (LTV) en az oranla, teminat varlığı üzerinden orana göre şu an içinde %50 ile 75 aralığı belrilenerek değişim sağlıyor. Ödenen faiz oranları borç alınan varlık üzerinden değişime uğrarken borç alanlar, teminatlar üzerinden belirli bir muhafaza eşiğinin altına düşmesi durumunda otomatik nakit sistemi ile karşılaşabiliyor. Ana ağ üzerinden tam olarak Eylül 2018’de çıkış sağlarken bu tarihten sonrasında platform üzerinden ünlülük derecesi birden hızla yükseliş gördü. Yakın zaman içinde de 800 milyon dolar toplam kilitli değerde geçiş yaşadı.

Compound Kurucusu Kimdir?

Compound Neden Farkli
Compound Neden Farklı?

Compound, 2017 yılında daha öncelerde hizmet verdiği restoranda online yemek dağıtım servisi görevi ile Postmates’de de önemli görevlerde bulunurken Robert Leshner ve Geoffrey Hayes ile kurulma başlanıyor.

Bu ikili Compound protokolünde işlem sırasında işlemin arkasında olan yazılım geliştirme şirketiyle Compound Labs, Inc’de, yönetici rolleri üstlenmeyi sürdürmeye devam ederken şu an için Leshner CEO, Hayes ise CTO pozisyonunda görev yapmaya devam ediyor. İki kurucunun başarılı şirketlerde kuruluma geçme tecrübesi bulunsa da özellikle Robert Leshner, blockchain alanında büyümeye yardımcı olma konusunda etkilenerek Argent Wallet, Opyn ve Blockfolio dahil olmak üzere popüler kripto platformlarına halka açık bir şekilde yatırım yaptı. Compound ekipleri ise günümüz esnasında neredeyse yarısından daha fazla olacak şekilde mühendis olarak çalıştığı bir düzineden fazla uzmandan oluşmaktadır.

Compound Neden Farklı?

Compound’a göre kripto paralardan birden çok olmak kaydıyla, sahipleri için hiçbir şey yapmadan borsa platformlarında öylece dururken Compound, desteklemeleriyle Ethereum tokenlerini yatıran herkesin bakiyelerine göre kolayca faiz kazanmasını sağlar. Ayrıca kullanıcılar üzerinde teminat detaylı kredi almalarına olanak sağlayan ve bunların tamamını, karşılıklı güven olmak kaydıyla ihtiyaç kalmadan yapabilecek şekilde düzenleyen açık kredi platformu da dahil olmak kaydıyla bunu değiştirmeyi hedeflemiştir. 

Compound, topluluk yönetişimi ile bu sisteme benzer protokollerden ayrılıırken platformlar arasında kendi yönetişim tokeni COMP’a sahip olanlar ekipte hiçbir müdahalesi bulunmadan, protokol üzerinde değişiklikler önerebiliyor. Diğerleri aracılığıyla önerilerde değişiklikler üzerinde uygulama yapılıp yapılmayacağı konusu bu durumu oyalayabiliyor. Bu değişiklikler ise hangi kripto para birimlerinde destekle eklemelerde seçim yapılacağını ve seçimde de teminat altına alınmada faktörleri düzenler. COMP tokenleri nasıl dağıtım sergileneceği hakkında değişiklikler yapmak gibi konuları içerirken bu alanda COMP tokenleri, üçüncü defa oluşan borsaları da satın alabiliyor. Bu protokol kapsamında varlık yatırmak veya kredi almak gibi yöntemlerle etkileşime girerek kazanılabiliyor.

Piyasada Kaç Compund (COMP) Coin Var?

Piyasada Kaç Compund (COMP) Coin Var?
Piyasada Kaç Compund (COMP) Coin Var?

Birden çok dijital varlıklarda olduğu gibi piyasada da oluşan COMP token sayıları her zaman sabit bir değer olacağından toplam arz, 10 milyon COMP ile sınırlandırılmaya uğradı. Bunun üzerine üçte birinden daha az kısmı ise piyasada dolaşımda bulunuyor. Bu 10 milyon tokenler arasında ise yaklaşık 4,2 milyonu, 4 yıllık bir süre zarfında Compound kullanıcıları üzerinden dağıtıma uğrayacak. İkinci en büyük hisse hemen hemen 24 milyon civarındayken Compound Labs, Inc hissedarlarına ulaştırılıyor. 2,2 milyon tokenlarda, 4 yıllık bir hak ediş planı kapsamında kurucuları ve şu an üzerinde de ekibe dağıtılacak.

Son değerlere bakıldığında 775.000 COMP, topluluk yönetişiminde teşvikler için rezerve edilen durumlar üzerinde arta kalan miktarda hemen hemen 332.000 token gelecek ekip üyelerine tahsis edilecek. COMP yayılımı üzerinden tam oran kullanıcılarda bir öneriyi topluluk yönetişiminden geçirmeyle birlikte yayılım oranını yükseltmesi üzerine ya da düşürmesi sonucu zamanla değişim gösterebilir.

Compound Ağı Güvenli mi?

Compound ile ilgili her şey akıllı sözleşmeler tarafından otomatik olarak yürütülmeye göre ayarlanmıştır. Bu sözleşmeler üzerinden Ethereum ve ERC20 varlıkları yatırım sağlandıktan sonra cToken üretime geçerek Compound kullanıcılarına kendi hisselerini geri almaları için cToken kullanma imkanı sunuyor. Protokol, platform üzerinden sağlanan desteklerle tüm varlıklar için her havuzda olması gerektiğinden fazla teminat göstermesini garantiler.

Bir teminatlanma ile bu unsuru zorunlu kılarak eğer teminat üzerinde minimum muhafaza seviyesinden daha altlarda düşüş görülürse borcun birazını ödeyerek ve geri kalanını kabul edilebilir bir teminatlandırma faktörüne iade ederek yüzde 5 indirimle likidatörlere satılır. Bu anlaşma sonucunda kredi alanların teminat seviyeleri korumaları garantiler ve borç verenler için bir güvenlik ağı sağlanır. Sonraki aşamada ise likidatörler için bir kazanç fırsatı yaratılmış olunur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir