Bitcoin Ajandası

Convex Finance Nedir? CVX Coin Nereden Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Convex Finance Nedir? CVX Coin Nereden Alınır?

Convex Finance Nedir? CVX Coin Nereden Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para sektöründe her gün yeni bir isim ya da terimle karşılaşabilmek mümkün olurken, Convex Finance de bu isimlerden biridir. Sektörde son derece yeni olan bu protokol, CRV tokenlerini kilitlemeye gerek olmadan artırılmış hediyeler kazanılmasını sağlayan bir projedir.

Kripto para piyasalarında oldukça yeni bir platform olan Convex Finance, 2021 yılında piyasaya sürülmüş ve stablecoinlere odaklı bir projedir. Topluluğun yönettiği merkezi olmayan Curve üzerine inşa edilmiş olan bu proje, ayrıca teşvik etmeyi amaçlayan bir DeFi projesi olarak da ifade edilir. Daha basit bir dille izah etmek gerekirse; bu protokolün iş modeli, CVX Coin’leri ve büyük ödüller karşılığında Curve likidite sağlayıcılarını ve Curve DAO Coin’ine sahip olanların dijital varlıkları Convex Finance platformuna yatırmasını sağlamaktır.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda Convex Finance’ın ne olduğu, ne işe yaradığı, CVX Coin’in nereden ve nasıl alınacağı gibi soruları yanıtlayacağız.

Convex Finance Nedir?

Convex Finance Nedir?
Convex Finance Nedir?

Merkezi olmayan finans (DeFi), kripto para yatırımı olan birçok insan için pasif gelir sağlayan bir sistemdir. Bu geliri Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM) aracılığıyla gerçekleştiren DeFi,bu anlamda önemli bir avantaj sağlar. Convex Finance de bir DeFi projesi olarak ifade edilir.

Kripto para birimlerinin izinsiz olarak takas edilmesini sağlayan Curve Finance, Otomatik Piyasa Yapıcılar’ı protokole kazandırmıştır. Bu doğrultuda CRV Coin sayesinde birçok yatırımcı, çeşitli likidite havuzlarına ekleme yaparak staking işlemi sayesinde pasif gelir elde etme imkanına sahiptir.

Convex Finance, sabit kripto para platformu Curve Finance üzerine kurulu olan ve yenilikçi DeFi protokolüyle dikkat çeken bir projedir. Kullanıcılarına en az çabayla gelir elde etme imkanı sunan bu proje, tokenlerini stake edenler için ödüller sunar. CRV Token sahipleri ve likidite sağlayıcıları elde ettikleri ödülleri CRX Token olarak alır. Üstelik bu platformda para çekme işlemi için ücret tahsil edilmiyor.

CVX Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

CVX Token, Convex Finance protokolünün yerel tokeni olarak tanımlanır. Curve Finance’ı likidite sağlayıcıları, protokolden istenen her tokeni orantılı olarak basmıştır. Bu token sayesinde topluluk üyeleri Convex platform ücretlerinden pay elde edebilir. Ayrıca bu tokene sahip olanlar protokolün yönetiminde söz hakkına da sahip olabilirken, çeşitli konularda oylamalara katılarak fikrini belirtebilir.

Convex Finance Nasıl Çalışır?

Convex Finance’ın çalışma protokolü son derece basittir. Fakat bütün bunlar Curve kullanıcılarının en az seviyede çaba göstererek daha fazla ödül elde edebilmesi adına iyi bir çözüm yolu sunmak üzere amaçlanmıştır.

CCRV Token stake eden kullanıcılar, bu işlemi gerçekleştirdiklerinde belli bir miktar ödül kazanma şansına sahiptir. Bununla beraber;

 • Platformun işlem ücretlerinden pay elde edebilmek,
 • Curve protokolünde işlem ücreti kazanmak,
 • CVX ödülleri elde etmek,
 • Tüm kullanıcıların stake edilen CRV pozisyonun ayrılması için likit cvxCCRV alması mümkündür.

Pek çok likidite sağlayıcısı bu tokenleri kendileri için stake etmeden işlem ücreti kazanabilir. Aynı zamanda en az çabayla artırılmış CRV talebinde de bulunabilir.

CVX Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

 Platformun yerel tokeni olan CVX, mevcut durumda pek çok farklı kripto para borsasında işlem görüyor. Bu projeye ve platforma yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı, Convex Finance’ın işlem gördüğü borsalardan birinde hesap oluşturmalıdır. CVX’in işlem gördüğü borsalara birkaç örnek göstermemiz gerekirse;

 • Binance
 • KuCoin
 • Gate.io
 • Kraken
 • Huobi Global
 • Indodax
 • UniSwap
 • OKX
 • MEXC
 • ZB.COM
 • AAX
 •  Bitrue
 • CoinEx bu borsalardan en bilindik olanlarıdır.

Adı geçen bu borsalardan herhangi birini tercih eden ve hesap oluşturan yatırımcıların CVX Coin satın alabilmesi için cüzdan hesabına USDT türünden bir kripto para eklemelidir.

CVX Token yazım esnasında (14 Haziran 2022) 3.91 dolardan işlem görüyor. Elde edilen bilgilere göre bu coinin maksimum arzı 100,000,000 adettir. Toplam arzı 91,318,239 adet olurken, dolaşımdaki arzıysa 63,193,937.68 CVX’tir.

Convex Finance Yorum ve Gelecek Tahminleri 2022

Convex Finance, özellikle pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar açısından oldukça ideal bir platform olarak değerlendiriliyor. Convex Finance kullanmak, yatırımcıların Curve’de büyük ölçüde likidite sağlamaktan ziyade büyük ölçüde ödül almasını sağlayabilir.

Protokol, kullanıcılarının uzun vadede kazanç elde etmesi adına başarılı bir çözüm olarak nitelendirilse de Curve protokolüne bağlı olarak çalışır. Daha geniş kitlelere ulaşmak ve daha fazla kullanıcı sayısı elde etmek için protokol, iş modelini farklı projelere de kazandırabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir