Bitcoin Ajandası

Cortex (CTXC) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Cortex (CTXC) Nedir?

Cortex (CTXC) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Cortex, yapay zeka geliştiricilerinden model olarak blok zincirlerin yüklenmesinde ve bunları akıllı sözleşmelere dahil etmelerinde olanak sağlayacak olan platformdur.

Cortex, makine öğreniminden elde edilen çıkarımların her adımında doğrulama yapabilmek için PoW ağından fikir birliğini kullanır. Blok zinciri üzerinden kaynaklı temel teknoloji Cortex Sanal Makine’dir. CVM, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinden taşınarak Al çıkarımını sağlamak için eklenir ve katmanlar (çıkarım talimatlı ve belirleyici çıkarım motoru) ile EVM üzerinden geriye dönük uyumlu haldedir. Elde edilen çıkarım talimatları ise modeller üzerinden talimat setleri aracılığı ile akıllı sözleşmelerde çağrılmasına müsaade eder. Synapse adı verilen deterministik çıkarım motorları ise farklı bilgi işlem ortamları üzerinden bir Al modelinden tam olarak aynı sonuç elde etmek üzere garanti verir. Böylelikle Al program yürütme sistemi üzerinden de ağ fikir birliği mümkün kılınır.

CTXC tokenı, işlemler ve akıllı sözleşmeler üzerinden yürütülebilmek üzere ücret olarak kullanılır. Bir işlem başlatıldığında Endorphin ücretleri (Ethereum’un Gaz ücretine benzer) sadece bok üzerinden tam node’da paketlemede yardımcı olan madencilere ayrılmakla kalmaz diğer yandan da Al modeli sağlayıcıları üzerinden ödeme yapmak amacıyla kullanılır.

Genel anlamda bakıldığında da Endorphin maliyeti model boyutu ile orantılı şekildedir. Sonuca bakıldığında ise akıllı sözleşme geliştiricileri yapay zeka geliştiricilerine karşı bir ödeme gerçekleştirir. Bunları sürdürürken de yapay zeka geliştiricileri akıllı sözleşme geliştiricilerine daha kaliteli bir yapay zeka modeli sunabilmek adına daha iyi modellerin evrimini sağlamak üzere ekosistem oluşturulmak üzere teşvik edilir.

Cortex blok zinciri yapay zeka geliştirici modelleri üzerinden paylaşım yapmada teşvik sağlayan bir tokenomik model oluşturur ve yapay zekanın merkezden uzaklaşmasını sağlar. Geleneksel olarak uygulanan yöntemler yapay zeka ile gelişim görebilir, merkezi bulunmayan bir uygulama da yapay zeka ile aynı şekilde gelişir. Örneğin oyun içerisinde zincir üzerinde bir yapay zeka tarafsız hakemler olarak (Cortex’te yakın zamanda piyasaya sürülen Digital Clash oyununda olduğu gibi) hizmet içerisinde olabilir. Bunun yanı sıra oyun karakterlerini de daha gerçekçi bir duruma getirerek geliştirebilir.

Bitcoin yarılanması programı gibi bunlara benzer şekilde her 4 yılda bir ödül yarılanmalarını yapabilmek de (işlem içerisine almak gibi) söz konusudur. Burada toplam madencilik ödülü 150.000.000 CTXC’dir ve toplamda da 299.792.458 CTXC üst sınır getirmektedir. CTXC’nin madencilik süreci 20 yıldan fazla sürecek.

Cortex Sisteminin Çalışma Mekanizması

Cortex Sisteminin Çalışma Mekanizması
Cortex Sisteminin Çalışma Mekanizması

Cortex sistemi içerisinde sanal bir makine bulunmaktadır. CVM olarak da isimlendirilen bu makine komut sisteminden çalışma sağlar ve konutlar EVM uyumlu olarak ayarlanır. Satın al sözleşmelerinin gerçekleşmesiyle birlikte kullanıcılar üzerinden blok zinciri içerisinde makine öğrenme programları da satın alınabilir. Ayrıca etkileşimlerin gönderilmesine de izin verilmektedir. Sistem içerisinde bulunan modellerde kullanım sağlanmak üzere de talimatları yorumlayan makinaları içine alan bir off-chain eğitim sunumu da ekstra avantaj olarak bulunmaktadır. Köprü kurması bakımından da önem arz etmektedir.

CTXC USDT

Cortex token kullanıcıları için genel olarak CTXC/USDT işlem çiftleri bulunmaktadır ve bu çiftler kullanılır. Binance verilerinden elde edilen genel verilere göre örneğin, 1 CTXC coin’i 0.1379 USDT’den işlem görürken bunlarla beraber CTXC Binance sayfasına göre cortex coin USDT karşısında son 24 saatte yaklaşık olarak %4 değer kaybetmiş görünmektedir.

Diğer yandan da CoinMarketCap verilerine göre bakılan verilerden herhangi bir örnek verilecek olursa CTXC token 0.1392 dolardan işlem görüyor. 34.811.536 USD işlem hacmi ile piyasa değeri sıralamasında 190. sırada yer alan Cortex coin’in genel itibari ile düz ve stabil bir grafiği olduğu görülüyor. 24 saatlik işlem hacimlerine bakıldığında da yaklaşık olarak 10.660.880 USD olan CXTC token’ın 249.938.725 adedi dolaşım içerisinde ve maksimum arz oranı 299.792.458 CXTC olmaktadır.

Dolaşım içerisinde de son olarak Cortex coin’in tüm zamanlar rekor seviyesini 30 Nisan 2018’de 2.41 dolar ile gördüğünü belirtebiliriz.

CTXC Coin Nasıl Alınır?

CTXC Coin Nasıl Alınır?
CTXC Coin Nasıl Alınır?

Yapay zeka ve makine öğrenimi ile Blockchain teknolojisini kapsayarak birleşimini sağlayan Cortex platformu kripto para birimi olan CTXC token’ı dünyanın lider ve en yüksek alım satım işlemlerinde geniş hacme sahip kripto para borsası Binance üzerinden alınabilmektedir.

Cortex’in Farkı

Cortex sözleşmesi kapsamında kurulu bir sisteme sahip olan ve insan hayal gücünün daha da üstünde bir sözleşmeyi kapsayan bir platformdur. Özerk olarak Al devrimine izin veren bu sözleşmenin yapılması kullanıcılar için şart olmuştur. Uluslararası kuş gözlemciliği topluluğu kuş fotoğraflarının veri tabanını oluşturmasında işlem olarak yapılmak istenmektedir.

Bir kuşun hangi türden olup olmadığına doğru tahminler yürütebilmek üzere kolaylık sağlamak amacıyla Al modeli geliştirilmiştir. Kameralardan çekilen görüntülerin doğrulanmasında yapılmak istenildiği anda da teknik alanda kullanılan bir Blockchain olmuştur. Fotoğraf yüklemesiyle beraber bir de satın alma işleminin yapılmadan CTXC kazanılması da ayrıca mümkün kılınmıştır.

Coin piyasasında bakıldığında şimdilerde farklı kollar olunduğu üzerine dikkatler çekilmiştir. Pek çok alanlarda kullanılmak amacıyla piyasada çıkış yapan kripto paraların kullanım şekilleri de zamana göre değişim göstermektedir. İlk çıkış noktasından sonra da özel olarak blockchain sisteminin kullanılmasını ve bu sistemin de ne kadar fayda sağlayabileceğini göstermek amaçlı piyasaya çıkış yapan birimler olduğu gözlemlenmiştir.

Cortex birimi içerisinde özel olarak makine kullanımını ve eğitimini özel olarak veren bir sistem olduğu bilinmektedir. Satın alma işlemlerinde gerçekleştirilme anında sanal makine kullanımının yanı sora model olarak da öğrenilmesi ve eğitim konularında ara yüz yapılması ön plana çıkmıştır. Off-chain eğitimi ve sunumlarının ara yüzlerinin sağlanması ekstra bir fayda sağlar. Bu sayede de işlem gücünde bakıldığında işlem sağlayıcılar ve ticaret üzerine yapılan iş birliği algoritması sağlayıcılar üzerinden birleştirici bir köprü görevi görür.

Cortex Coin Yorum

Cortex platformu üzerinden ve CTXC coin yapay zeka, makine öğrenimi ve Blockchain teknolojisini bir araya getirdiği için faydalı bir proje adı altında ekstra olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca platform yapay zeka merkezi olmayan uygulamalara (AI dApps) izin verdiği için de kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Bunların yanı sıra bir de CTXC coin de platform üzerinden birlikte değerlendirilme sağlandığında faydalı bir projenin gelecek vaat eden token’ı şeklinde yorumlara ulaşılmıştır. Aynı zaman içerisinde de projenin işbirlikçi bir sistemi olması da geliştiriciler üzerinden ve yapay zeka araştırmacıları açısından da çeşitli teşvikler alması sağamaktadır. Bu da hem geliştiriciler açısından hem de kullanıcılar açısından bir nevi “kazan-kazan” durumu olarak nitelendiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir