Bitcoin Ajandası

Credit Suisse İddiaları Paniğe Neden Oldu: O İddialar Neler?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Credit Suisse İddiaları Paniğe Neden Oldu: O İddialar Neler?

Credit Suisse İddiaları Paniğe Neden Oldu: O İddialar Neler?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

İsviçre’nin en büyük yatırım bankası olarak bilinen Credit Suisse’in hisselerinde ciddi bir düşüş yaşanması ve CDS priminin 2012’den bu yana önemli bir rekora imza atması finans piyasalarında paniğe neden oldu. Benzer bir durumun Almanya’nın en önemli bankalarından Deutsche Bank’ta yaşanması, yeni bir Lehman Brothers olayı yaşanıp yaşanmayacağı sorularını da beraberinde getirdi. FED’in bugün gerçekleştirilen kapalı oturum toplantısında konuşacak olan konularda biri de söz konusu bankaların son durumu olacak.

Credit Suisse için Aylardır Çeşitli İddialar Ortaya Atıldı

Credit Suisse için Aylardır Çeşitli İddialar Ortaya Atıldı
Credit Suisse için Aylardır Çeşitli İddialar Ortaya Atıldı

Dünya çapındaki en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Credit Suisse ve Deutsche Bank hisselerinde görülen ciddi düşüş, finans piyasalarında tedirginlikle takip ediliyor. Konuyla alakalı olarak ortaya atılan iddialar, her iki bankanın durumunun 2008-2009 döneminde yaşanan finansal krizden daha kötü olduğu yönünde. Finansal Times ise konuya ilişkin çok daha önemli bir iddia ortaya attı.

Özellikle de İsviçreli dev şirket hakkında aylardır pek çok farklı iddia ortaya atıldı. Bununla beraber hisselerde yaşanan düşüş ve dedikodular tedirginliği artırmış oldu. İsviçreli finans devinin 5 yıllık CDS’i geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 6 baz puan yükselerek 247 puana ulaştı. Söz konusu bu rakam, 2012 yılından bu yana görülen en yüksek değer. Üstelik bankanın CDS puanı yılın başında 57 puandaydı.

Finansal time tarafından ortaya atılan iddialara göre banka yöneticileri, hafta sonu müşterilerine herhangi bir krizin söz konusu olmadığını açıklayarak sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini ifade etti. Basına konuşan ve ismi verilmeyen bir yönetici, bankanın daha çok sermaye toplayabilmek adına müşterileriyle iletişime geçtiği iddiasını yalanladı.

Uzmanlara göre FED’in bugün gerçekleştirileceği toplantıda söz konusu iki bankanın son durumu da konu olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir