Bitcoin Ajandası

Crypto Bot (Kriptobot) Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Crypto Bot (Kriptobot) Nedir? Ne İşe Yarar?

Crypto Bot (Kriptobot) Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Crypto bot, kripto para fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yatırımcılar açısından işleri daha kolay hale getirmek üzere tasarlanmış bir tür alım-satım yazılımıdır. Türkçe adıyla kriptobot olarak da bilinen bu yazılım, yatırımcıların fiyatlardan etkilenerek zarara uğramasını engelleme konusunda fayda sağlamaktadır.

Kripto para birimleri, fiyatları birkaç dakika içerisinde büyük ölçüde yükselebilecek ya da düşebilecek dijital varlıklardır. Dolayısıyla bu varlıklara yatırım yapmak karlı olduğu kadar risklidir.

Yatırımcılar, dünyanın herhangi bir noktasından ve günün herhangi bir saatinde kripto para birimlerine yatırım yapabilme şansına sahiptir. Bu unsurlar bir araya geldiğinde, yatırımcıların kripto para fiyat dalgalanmalarını anlık olarak takip edebilme ve kritik yatırım kararı verebilme konusunda zor durumda kalabilmektedir. Crypto botlar bu gibi durumlarda yatırımcılara önemli fayda sağlayabilmektedir.

Crypto Bot Nedir?

Crypto Bot Nedir?
Crypto Bot Nedir?

Crypto bot, başka bir deyişle kriptobot, kripto para yatırımcılarının işlerini daha kolay hale getirmek amacıyla geliştirilmiş olan bir yazılım olarak tanımlanmaktadır. Bazen yatırımcıların kripto para fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları anlık olarak takip edebilmesi ve bu gibi durumlarda kritik bir karar vermesi son derece güçtür. Söz konusu olan yazılım, bu gibi durumlarda yatırımcılara yardımcı olmaktadır.

Dijital varlıklar, çeşitli durumlarda teorik açıdan optimal işlemleri elde edebilmek adına fiyat değişikliklerine hızlı bir şekilde tepki veremeyebilir. Yatırımcılarsa en iyi düzeyde kazanç sağlayabilmek adına kripto varlıklara yeteri kadar harcayacak zamanı bulamayabilir. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için tüm dünya borsalarını 24 saat boyunca takip etmesi gerekir.

Bu gibi durumlarda yatırımcılar adına işlem yapan crypto botlar ya da çeşitli araçlar kullanılabilmektedir. Piyasada meydana gelebilecek ani dalgalanmalarda kripto botların yeniden ayarlanması gerekir. Bu yazılımla işlem yapan yatırımcıların piyasaları ve varlıkları doğru bir şekilde analiz etmesi, farklı stratejilerle yatırım yapması gereklidir.

Crypto Bot Türleri Nelerdir?

Kripto sektörüne ve Bitcoin ticaretine başlamadan önce cyrpto bot türleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Her bir bot türü farklı özelliklere sahip olurken, yatırımcının kendisine uygun olan türü tercih etmesi gerekir.

Arbitraj Botları

Bu işlem, herhangi bir kripto para birimi bir borsadan alıp başka bir borsada daha yüksek bir fiyatla satma işlemi olarak tanımlanmaktadır. Her iki borsadaki fiyat farklılıklarını kazanca çevirme işlemi olarak da ifade edilen bu bot türü, alım-satım stratejisine uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Trende Göre Alım-Satım

Trende göre alım-satım yapan crypto botlar, bir kripto para biriminde oluşan momentum ya da fiyat dalgalanmalarını analiz ederek kazanç sağlamaya çalışmaktadır. Kripto para fiyatında gidişat belli olsa da kazanç sağlama ya da kaybı durdurma olanaklarını kullanabilmektedir.

Piyasa Yapan Botlar

Piyasa yapan botlar, hızlı bir şekilde kazanç elde edebilmek için satın alma ve satma emirleri oluşturmaktadır. Bu durumu bir örnekle izah etmek gerekirse; bir kripto para biriminin 1 USD değerine sahip olduğunu varsayalım, bu türden bir bot 0,99 USD dolar seviyesinde satın alma emri oluşturup 1,01 dolar seviyesinde sat emri oluşturabilmektedir. Her iki emrin gerçekleşmesi halinde elde edilecek olan kazanç 0,02 dolardır.

Profil Otomasyon

Profil otomasyon botları, aktif olarak ticaret yapmak yerine istenilen portföyü oluşturma, elde etme ve sürdürme gibi olanaklar sağlamaktadır. Yatırımcılar, ince ve tekrar eden işlemlerden korunmak adına imkanlar nispetinde bu botlardan faydalanmaktadır.

Koin Borçlanmalı Botlar

Koin borçlanmalı botlar, genellikle faizle kripto borç verme konusuyla ilgilenenler için süreci otomatikleştiren bir bot türüdür. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için faiz oranları ve borç geri ödemelerinin dalgalı hali de hafifletilebilmektedir.

Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Crypto botların sağladığı avantajlar birçok yatırımcı açısından merak konusudur. Bu türden botların sağladığı en önemli avantaj, yatırımcıların kripto para piyasaları ve borsalarında daha az zaman harcayarak minimum zahmetle trade yapabilmesine imkân sağlamasıdır. Bu sayede botlar yatırımcının zamandan tasarruf etmesini sağlayarak özel hayatına daha çok zaman ayırmasına olanak sunmaktadır.

Diğer yandan manuel emir girişleri çoğunlukla piyasa takibi gerektirmekte ve bu durum fazla zaman harcamak anlamına gelmektedir. Manuel trade her zaman için yatırımcının piyasa başında özellikle de volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde zaman harcamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda piyasa analizi yaparken son derece dikkatli olunması, kullanılacak olan göstergelerin doğru seçilmesi ve yorumlanması gerekir. Riskler göz önünde bulundurularak yatırım stratejisi uygulanmalıdır.

Kripto bot kullanımındaysa tüm bu işlemler yatırımcı adına bot tarafından gerçekleştirilmektedir. Botlar, yatırımcının kendine göre belirlediği koşullar doğrultusunda kazancı en üst düzeye çıkarabilmek adına doğru zamanda alım-satım yapma imkânı tanımaktadır. Cyrpto botlar, bütün süreç boyunca yatırımcının belirleyeceği zaman, hacim, emir ve fiyat gibi faktörler doğrultusunda en kazançlı alım satım sinyallerini yakaladığı anda otomatik olarak işlem gerçekleştirmektedir. 

Kriptobot Riskli midir?

Bu alanda yapılan tüm yatırımlarda olduğu üzere kripto botların da bazı riskleri bulunmaktadır. Bununla beraber kripto botların yatırımcılar adına değil, sık sık alım-satım yapanlar adına tasarlandığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Kripto varlıkları elinde tutmayı seven ve daha az sıklıkla alım-satım yapan yatırımcıların bu türden bir yazılımı kullanması pek de faydalı olmayacaktır. Her ne kadar platformlar başlangıçta yatırım yapması kolay hale getirse de finans eğitimle arka planı, analitik beceriye ve alım satım bilgilerine sahip olan yatırımcılar açısından faydalı olacaktır.

Diğer yandan kripto botlar konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husussa dolandırıcılar ve gizli ücretlerdir. Kripto teknolojisi son derece yeni ve gelişme gösteren bir teknoloji olurken, bu alanda kötü niyetli insanlar ve yazılımlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir