Bitcoin Ajandası

530 Milyon Dolarlık Cryptopunk Satışı NFT Evrenini Salladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 530 Milyon Dolarlık Cryptopunk Satışı NFT Evrenini Salladı!

530 Milyon Dolarlık Cryptopunk Satışı NFT Evrenini Salladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

530 milyon dolar değerinde satışının gerçekleştiği belirtilen bir CryptoPunk NFT’si NFT evreninde sarsıntı yaşattı. Büyük tartışmalara neden olurken, uzmanlar ise bunun tamamen plânlanmış bir kandırmaca olduğunu hatta bir para aklama olabileceği konusunda uyarıları dile getirdi.

CryptoPunk ya da herhangi bir NFT evreninde, hatta herhangi bir sanat eserinin değeri 530 milyon dolar olabilir mi sorusun için kripto para evreninin büyük bir kısmı dün akşamdan beri bu soruya yanıt armaya başladı. Bu tartışma üzerine konuya ilk giriş yapılan CryptoPunks NFT hareketlerini takip eden bir bot’un TSİ gece yarısı 03 sularında ilk işareti verdi.

NFT Evreninde Tam 124 Bin ETH!

NFT Evreninde Tam 124 Bin ETH!
NFT Evreninde Tam 124 Bin ETH!

Daha önceden de bilineceği üzere geçmiş gün içerisinde CryptoPunks serisi içerisinde bir NFT için hemen hemen 2500 ETH’lik bir teklif yapılmıştır. Ancak ürün sahibinden ret cevabı gelmişti ve Mart ayında ise ultra-nadir olarak belirtilen bir uzaylı punk NFT’si 4200 ETH fiyata satışa sunulmuştu. 124 bin ETH’e satışının gerçekleşmesinin ardından görülen bu CryptoPunk ise, diğer büyük fiyatlarının üzerine açık arada geride bıraktı.

Uzmanlar Şüpheci Davranıyor

Özellikle yaz ayları içerisinde daha çok gündeme damga vuran CryptoPunk’ların, 100 ETH’lik minimum satış fiyatında bulunuyor. Ancak NFT uzmanlarının bu konuda özellikle 530 milyon dolara satışının gerçekleştiği #9998 numaralı CryptoPunk NFT’sinin, pahalı NFT’lere değer katan birçok özellikten yoksun olduğunu da belirttiler. Bu da blok zinciri teknolojisi içerisinde bu duruma özgü, değiştirilemeyecek olan ve geri döndürülemez bir hata ya da para aklama durumuna sahip olabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

50 bin takipçisi olan “Mariano.eth” isimli bir Twitter kullanıcısı ise yapılan işlemi bir “flaş kredi büyüsü” olarak bahsetti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu gerçekten çok iyi…”

“Önce alabildiğin kadar flaş kredi al. Sonra Punk NFT’ni çılgınca bir fiyatla listele. Git onu satın al. Diğer hesap sana ETH ödemesini yapsın. Sen de krediyi geri öde…

İşte burada görüyorsunuz. 0x9b5a, birçok kaynaktan 124 bin 457 ETH’lik flaş kredi çekiyor. Sonra punk kontratındaki 124 bin 457 ETH’lik fiyatı ödüyor. Punk kontratı, daha sonra 24 bin ETH’i, 0x8e39 cüzdanına yolluyor. 0x8e39 cüzdanı fonu, 0x9b5a cüzdanına geri yolluyor ve 0x9b5a da aldığı krediyi ödüyor.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir