Bitcoin Ajandası

CryptoPunks Nedir? Nereden Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. CryptoPunks Nedir? Nereden Alınır?

CryptoPunks Nedir? Nereden Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Sektörün ilk NFT koleksiyonu olan CryptoPunks, 10 bin piksele sahip figürden meydana geliyor. Bu figürler değiştirilemez tokenlerden oluşurken, bu durum bir CryptoPunk portresinin eşi benzeri olmayan bir tokenle ilişkilendirildiği anlamına geliyor. CryptoPunk belirteci kurcalamaya karşı koruma altına alınan ve özgünlük sertifikası işlevi gören bir belirteçtir.

CryptoPunks göz önünde bulundurulması gereken bir fenomen olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeniyse Visa’nın 19 Ağustos 2021 tarihinden bu yana kendisini bu belirtecin şansı sahibi olarak ifade etmesidir. Kredi kartı şirketi söz konusu tarihteki satın alımı duyurmasının ardından 99 CryptoPunk bir saat içerisinde 20 milyon doları aşkın değerde işlem gördü.

Bu yazımızda merak edenler için CryptoPunk’ın ne olduğu ne gibi özelliklere sahip olduğu, nereden ve nasıl alındığı gibi konulara değineceğiz.

CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks Nedir?
CryptoPunks Nedir?

CryptoPunk’lar, koleksiyondan oluşan bir çeşit sanal sanat ederi olarak ifade edilir. Ethereum blok zincir üzerine inşa edilen bu koleksiyon, NFT’lerle temsil edilir. Eşi benzeri olmayan 10 bin pikselin oluşturduğu bu NFT koleksiyonu, 8 bit görsellere sahip punk’lardan meydana gelir. Sektördeki ilk NFT kripto koleksiyonu olması sebebiyle birçok sanatçıya ilham vermiştir. Üstelik ERC-721 token standardının geliştirilmesine de büyük katkı sağlamıştır.

CryptoPunk koleksiyonunda bazı punk’ların milyonlarca dolar karşılığında satılması, bu koleksiyonu sektörde son derece popüler hale getirmiştir. 2021 yılından bu yana da popülaritesini koruyan bu koleksiyon, günümüzde de yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Koleksiyondaki punk’lar kapüşonlulardan modaya uygun sakallara, havalı bıyıklardan tek bir ağızlığa kadar pek çok farklı figürden oluşuyor. Ayrıca erkek figürlerde düz çene yapısına rastlanırken, kadın figürlerdeyse yüz hattının daha dar ve çene yapısı sivri olmasıyla dikkat çekiyor.

CryptoPunks Özellikleri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere NFT koleksiyonunda 10 bin CryptoPunk bulunuyor. Üstelik bunların her biri farklı özellikleriyle dikkat geçiyor. Bir genelleme yapmak gerekirse;

  • Bu koleksiyonda yabancılar, maymunlar, zombiler, kadınlar ve erkekler olmak üzere pek çok farklı CryptoPunks bulunuyor.
  • Her bir CryptoPunks’ın sahip olduğu nitelikleri, aksesuarları ve nitelikleri birer özellik olarak değerlendiriliyor.
  • Ayrıca koleksiyonun sahip olduğu isim de yine önemli özelliklerden biri olarak ifade ediliyor.

CryptoPunks’ın Yaratıcısı Kimdir?

CryptoPunks koleksiyonu bir Larva Labs projesi olarak biliniyor. Larva Labs şirketi, kendisine “Yaratıcı teknoloji uzmanları” diyen Matt Hall ve John Watkinson’un oluşturduğu bir kolektif olarak ifade ediliyor.

 Matt Hall ve John Watkinson bu alandaki deneysel çalışmalarına ilk olarak 2017 yılında başlamış olup, bugünkü kripto sanatı olarak ifade edilen NFT’lerin popülerleşmesine büyük ölçüde katkı sağlamıştır.

CryptoPunks Nereden Alınır?

Yaratıcı şirket Larva Labs, bu koleksiyonu tasarlamanın yanı sıra satışını gerçekleştirebilmek adına da resmi internet sitesi üzerinden bir NFT pazar yeri oluşturmuştur. Kullanıcılar bu pazar yeri üzerinden koleksiyonu teklif verebilirken, aynı zamanda satın alma ve satma işlemlerini de gerçekleştirebilme şansına sahiptir. Bunun için MetaMask cüzdanınızı kurup bu pazar yerine bağlayarak etkileşime girmeniz gerekir.

CryptoPunk’ları ayrıca Ethereum ağı üzerine inşa edilen büyük NFT pazarlarından OpenSea üzerinden alabilmek de mümkündür. Ancak bu koleksiyon parçaları biraz farklı bir yapıya sahip olduğundan NFT Pazar yerlerinde ticaretinin yapılabilmesi için ERC-721 belirteçleriyle Wrap edilmişlerdir.

Bir ERC-721 NFT’sini ERC-20 formatına çevirebilmek son derece kolaydır. Bu gibi durumlarda wrap etme ve ilk haline geri dönüştürme aşamaları Wrapped PUNKS aracılığıyla yürütülebilir. Üstelik CryptoPunk’ları içeren MetaMask cüzdanında da gerçekleştirilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir