Bitcoin Ajandası

Curve Dao Token (CRV) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Curve Dao Token (CRV) Nedir?

Curve Dao Token (CRV) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Curve Dao Token piyasada meydana likidite çıkarmak için destek alan protokol kullanıcılarına Ethereum tabanlı varlıklar üzerinden daha rahat borsaları 2020 yılında Ocak ayında kullanıma sunmuştur. İçinde toplamda 20 farklı işlem çifti olan borsa üzerinden 7 adet coin olarak gün geçtikçe gelişim göstermektedir. Curve Dao Token’ın diğerlerinden fark yaratarak öne çıkmasının sebebi CRV adı altında coinlere sahip olması ve altcoinler üzerinden Curve Finance platformu ile oluşum sağlamasıdır.

Curve Finance DeFi sistemini benimsemesi ile fark yaratmaktadır. CRV adına sahip olan altcoin Curve Finance platformu tarafından oluşturulmuştur. Bu coinin dağıtılması için ICO yerine teşvik programı uygun görülmüştür. Dağıtımı yapıldıktan sonra geriye %5’lik son kısım kalmış ve bu da rezerv amaçlı olarak acil durumlarda kullanılmak üzere saklanmıştır.

Curve Dao Token Kullanım Amacı Nedir?

Curve Dao Token Kullanım Amacı Nedir?
Curve Dao Token Kullanım Amacı Nedir?

Her geçen gün zaman ilerledikçe ilgi konusunda da artışlar gören Curve Finance kullanma yönünden daha çok amaç olarak finansal platformda aracılık sağlar. Bu sayede traderlara da kullanım imkanı verir. Ekstra olarak Curve DAO sistemi üzerinden ortaklık sağlayarak kullanım amaçlarından biri olarak yer alır.

CRV kullanıcısı olanlarda etkin olan oy sistemi ile protokol üzerinden yön vermek için aracılık etme imkanına kavuşur. Bunun üzerine de anlaşılacağı gibi eski sahiplerin de düşünceleri değerlidir.

Merkezinin bulunmadığı bir borsa olması ile farkını ortaya koyan Curve Dao Token kullanıcılar için düzenli olarak altcoin alım satımını gerçekleştirebilmek için ortam hazırlar. Tek varlıklarda belirlenenlere karşı son derece duyar sağlayan bu ortam ile herkese nakit ihtiyacı konusunda kazanım sağlayabilir.

Curve Dao Token Riskli Midir?

Kendi içinde toplamda 7 adet curve havuzu bulundurur ve burada ayrıma giren likidite sürekli denetlenmeye uğrar. Bulunan her havuzda farklı farklı varlıklar olur ve takası da varlıklar arasında mümkündür. Ayıca likit sağlayıcılar için özel olarak ERC-20 token verir.

Bu durum likidite sağlayıcılara uzun dönemli kazanç fırsatı sunmaktadır.

İşlemlerin hepsinde piyasa riski mevcuttur ve diğer protokollerle kıyaslanırken bu kısımda esas olan risk geçici kayıpları ele verir. Yani yaşanan kayıpların geçici olması bu durumda oluşabilecek olaylar arasındadır. Kripto para biriminde cüzdan hesaplarında tutmada anlayış sağlamak yerine curve ismiyle otomatik olarak piyasada protokollere yatırım yapan kişilerin oluşmasıdır. Yaşanan kayıpla ya da riskle ve riskin büyüklüğü ile mevcut piyasalarda geçerli olan Curve Finance price seviyelerinde farklılık gösterir. Bu yüzden her daim piyasalarda takipte kalmada fayda vardır.

Curve Dao Token Nasıl Arz Edilir?

Curve Dao Token Nasıl Arz Edilir?
Curve Dao Token Nasıl Arz Edilir?

Curve Dao Token dağıtımın uygulandığı piyasada %61 nakit oranla sağlayıcıların gideceği şeklinde ayarlanmıştır. Bu coinler için piyasada sürülme aşaması öncesinde aktiflik sağlayan likiditelerde sağlayıcılar için dağıtım uygulanır. Geri kalan kısımlarda %31’lik curve hissesine sahip olan kişiler %3’lük bir bölümde curve çalışanlarına ayrılarak tamamlanmıştır. Son %5 ise acil durumlarken bu oranda hemen hemen 150 milyon dolar seviyesi denk gelecek şekilde ayarlanmıştır. Ayrım yapılan bu kısım genelde acil durumlarda kullanımda yakılan fonlar olarak da adlandırılabilir. Bu noktada farklı olan şey herkesin piyasa içinde likidite yapabiliyor olmasıdır. Bu durumda defi protokolleri şaşırtıcı şekilde ayrılan kısım olarak görülebilir.

Curve (CRV) Nasıl Satın Alınır?

Kripto paralarda yatırım yapmak isteyen kullanıcılar Curve Dao Token (CRV) nasıl satılır sorusuna cevap alabilmek ister ve bu sebeple ya madencilik ya da işlemlerde özel olarak oluşuma giren kripto para borsasını kullanırlar.

Türkiye içinde ise TL ile Curve satın alabilmek için zannedilen durumların aksine çok daha kolay ve hızlı bir işlem görür ve oluşacak farklı teknik bilgilere göre de resmi evraklara ihtiyaç duyulmadan Curve satın alımına müsaade eder.

Curve Ağı Güvenli mi?

Curve akıllı sözleşmeler kapsamında fon yatırmada ve AMM platformlarında işlem yapmaya kadar içeriğinde standart risklerle yani geçici kayıplar bulundurur. Sadece stablecoin desteklemesi ile piyasada çok hızlı fiyat artışları ya da azalışları görmesinden dolayı da riskleri en aza indirger. Diğer bir yandan ise çapraz fiyatlarda piyasa yansıma yapacak kadar yeniden denge kurulursa kullanıcılar tarafından yine de para kaybı yaşanabilir. Curve düzenleyicilerde kontrol geçişi olur. Fakat bu durumda başka bir kripto para birimlerinde sahip olunacak risklere karşı da korumada etkili olamıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir