Bitcoin Ajandası

Curve Finance Siber Saldırıya Uğradı: Milyonlarca Varlık Çalındı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Curve Finance Siber Saldırıya Uğradı: Milyonlarca Varlık Çalındı!

Curve Finance Siber Saldırıya Uğradı: Milyonlarca Varlık Çalındı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
74 0

Merkeziyetsiz kripto para borsası Curve Finance siber saldırıya uğradı. Elde edilen son bilgilere göre 50 milyon dolarlık kayıp yaşandı. Blockchain veri sağlayıcısı ve Curve destekçisi olarak bilinen Banteg verilerine göre CRV/ETH havuzunun boşaltılmasından birkaç dakika sonra kurtarma operasyonu yapıldı.

Elde edilen bilgiler CRV/ETH havuzundan neredeyse 7 milyon adet CRV Token ve 14 milyon dolar değerinde wrapped Ether’in çalındığını gösteriyor.

Yaşanan bu siber saldırı olayının Vyper programlama dilinin eski versiyonlarındaki bir hata sebebiyle meydana geldiği ifade ediliyor. Siber saldırı öncesinde 26 milyon dolar değerindeki token’ların da pek çok farklı Curve havuzundan çıkarıldığı ve bu durumun JPEGd, Metronome ve Alchemix’in de dahil olduğu birçok projeyi etkilediği söylendi.

Curve Finance’ın Discord kanalından konuyla alakalı olarak yapılan açıklamada iyi niyetli hacker’ların kontrolü ele geçirdiği ve kısa sürede havuzun güvenliğini sağladığı ifade edildi.

Curve Finance Kurucusunun Dev Pozisyonu Risk Altında

Curve Finance Kurucusunun Dev Pozisyonu Risk Altında
Curve Finance Kurucusunun Dev Pozisyonu Risk Altında

Tüm bu olayların ardından CRV fiyatı 0,73 dolardan 0,70 dolara, sonrasında ise 0,64 dolara kadar geriledi. Bu durum şirketin kurucusu Michael Egorov’un AAVE’den aldığı ve yüksek miktardaki CRV Token’in desteklediği kredi pozisyonu risk altında. Zincirüstü verilerde gözlemlediği üzere ödünç olarak alınan 60 milyon dolar değerindeki sabit coin’ler, 180 milyon dolar değerinde CRV Token’lar tarafından destekleniyor. CRV fiyatının 0.40 doların altına düşmesi halinde pozisyonun tümüyle tasfiye olması gerekebilir. Diğer yandan şirketin kurucusu Egorov, saldırı sonrasında tasfiye riskinin minimuma düşürecek bazı tedbirler aldı ve  teminata eklemeler yaptı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir