Bitcoin Ajandası

Cüzdan Şifremi Unuttum! Kripto Cüzdan Şifresi Sıfırlama Yöntemleri
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Cüzdan Şifremi Unuttum! Kripto Cüzdan Şifresi Sıfırlama Yöntemleri

Cüzdan Şifremi Unuttum! Kripto Cüzdan Şifresi Sıfırlama Yöntemleri

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Cüzdan Şifremi Unuttum! Kripto Cüzdan Şifresi Sıfırlama Yöntemleri

Cüzdan Şifremi Unuttum! Kripto Cüzdan Şifresi Sıfırlama Yöntemleri
Cüzdan Şifremi Unuttum! Kripto Cüzdan Şifresi Sıfırlama Yöntemleri

Piyasaya ilk sunulan kripto para olan bitcoin, merkeziyetsiz yapısı, açık kaynak kodlu oluşu ve dolayısı ile şeffaf bir hizmet sunması bakımından kısa sürede son derece güven verici hale gelmiştir. Bitcoinin yakaladığı ivmenin ardından, birçok farklı kripto para birimi geliştirilerek piyasaya sunulmuştur. Bu kripto paraların bazıları istenilen başarı hedefine ulaşabilmiş, bazıları ise piyasadaki varlığını koruyamamıştır. Rekabet ortamı söz konusu olduğu için, piyasada devamlılığın sağlanması adına birçok faktör kripto paraları etkilemektedir. Ancak, bilindiği gibi hiçbir kripto para şimdiye kadar bitcoin kadar ses getirmemiş ve bu kadar geniş bir işlem hacmine sahip olamamıştır.

Kripto para birimlerine sahip olabilmek için kişilerin kripto para borsası platformlarına dahil olmaları gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılar kripto para alım, satım ve takas işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanında, kripto para borsasına kayıt olunduğunda bir dijital cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Bu cüzdanlar bir şifre ve IBAN numarası olarak düşünülebilecek bir kod ile korunmaktadır. Şifrenin mutlaka kullanıcıda olması ve başka birine verilmemesi güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Bu sanal cüzdanlar sayesinde kullanıcılar kripto paralarını saklayabilir veya depolayabilmektedir. Dijital cüzdanlara bir miktar gerçek para yüklenerek kripto para birimi satın almak mümkündür. Dijital cüzdanlar sayesinde, sahip olunan kripto para birimlerinin güvenliği sağlanmaktadır. Kullanıcıların en çok hata yaptıkları konu ise, dijital cüzdanların şifrelerini oluştururken bu şifrenin herhangi bir yere kaydedilmemesidir. Genellikle sık kullanılan ve hatırlanan şifreleme yöntemleri kullanılsa bile, bu şifreler zaman içinde unutulabilmektedir. Sanal cüzdan şifresinin unutulması ise sahip olunan kripto paraya erişimi durdurduğu için kullanıcılarda endişe yaratmaktadır.

Dijital Cüzdanlar Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital Cüzdanlar Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Cüzdanlar Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital cüzdanlar birçok farklı şekilde geliştirilebilmektedir. Kişiler kullanımlarına uygun olduğunu düşündükleri dijital cüzdanları seçebilirler. Ancak dijital cüzdanların kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken noktalar söz konusudur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sahip olunan paranın çevrimiçi olarak depolandığı araçlar kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çeşitli güvenlik problemleri ile karşı karşıya kalmamak için çift faktör onayının kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Dijital kripto para cüzdanlarda, az miktar para bulundurmak her zaman daha mantıklı olacaktır. Nasıl gerçek cüzdanlarımızda milyarlarca nakit taşımıyorsak, dijital cüzdanları da bu şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Yalnızca işlem yapılacak miktarda para bulundurmak çok daha güvenlidir.
 • Dijital cüzdanların yedeklenmesi son derece önemli bir konudur. Güvenli bir alanda tutulduğunda, bu yedekleme işlemi kişiler için çoğu zaman kurtarıcı olabilmektedir. Bilgisayarın arızalanması veya şifrelerin unutulması durumunda işe yarar bir yöntemdir.
 • Yedekleme işleminde tüm cüzdanın yedeklenmesi önemli bir noktadır. Sanal cüzdanlarda bir güvenlik anahtarı bulunmaktadır. Bu güvenlik anahtarlarının bir kısmı gizli olabilmektedir. Dolayısı ile bir kullanıcı yalnızca kendi güvenlik anahtarını yedekleyerek depolarsa, sahip olduğu kripto paraların hepsine erişemeyebilir.
 • Bunun yanında, çevrim içi depolama hizmetleri bir bilgisayar aracılığı ile gerçekleştirildiği için her zaman hırsızlığa açık olabilecektir. Bu sebeple ağa bağlı şifrelemeleri yedeklemek güvenlik açısından çok önemlidir.
 • Yedekleme işlemi tek bir noktaya dayanmıyorsa, bir olumsuzluk geliştiğinde kullanıcının hesabına erişememe ihtimali oldukça az olacaktır. USB anahtarları, kağıt ve CD gibi farklı araçlar da kullanılabilir.
 • Bunlar yanında, yedekleme işleminin belirli aralıklar ile tekrarlanması da önemli bir noktadır.
 • Cüzdanların şifrelenmesi çok önemli bir konudur. Ancak şifrelerin hiçbir şekilde unutulmaması gerekmektedir. Aksi halde sahip olunan kripto paralara ulaşmak imkansız hale gelebilmektedir. Bu sebeple, şifrenin bir kağıda yazılarak güvenli bir yerde saklanması unutma ihtimaline karşı iyi bir önlem olacaktır.

Dijital Cüzdan Şifreleri Nasıl Sıfırlanır?

Dijital Cüzdan Şifreleri Nasıl Sıfırlanır?
Dijital Cüzdan Şifreleri Nasıl Sıfırlanır?

Kripto para cüzdan şifresi, kişilerin kripto paralar ile işlem yapabilmelerini güvenli hale getirmektedir. Dolayısı ile son derece önemlidir. Kripto para cüzdan şifresi, kayıt olunan kripto para borsası üzerinden birkaç adım izleyerek belirlenebilmektedir. Kişilerin cüzdan şifrelerini doğru girmeleri için sınrlama vardır. Belirlenen sınırda yanlış girilen şifre neticesinde, cüzdan bloklanmaktadır. Kişilerin şifrelerini unuttuğu bu durumda, bağlı bulundukları kripto para borsası platformunun destek bölümü ile iletişime geçerek blokeyi kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Dijital cüzdanların şifrelerinin sıfırlanması ve cüzdanın geri alınabilmesi zor olabilmektedir. Bu sebeple öncelikli olarak, kullanıcılara şifrelerini garanti altına almaları önerilmektedir. Yani şifrenin unutulması ihtimaline karşı güvenilir yerlere kaydedilmesi çok önemlidir. Şifrenin hatırlanamaması veya sıfırlanamaması durumunda, sahip olunan kripto paralar geri döndürülemez şekilde kaybedilebilmektedir. Bu durumlar, genellikle ilk çıktığı dönemde kripto para satın alıp daha sonra yatırımla ilgilenmeyen ve kripto para kullanmayan kişilerde çok sık rastlanmaktadır. Kripto paraların çok yaygın olmadı zamanlarda yapılan bu yatırımlar, yıllar sonra hatırlandığında ne yazık ki şifreler çoktan unutulmuş olmaktadır.

Dijital cüzdan şifresini unutan kullanıcı, şayet yedekleme işlemini gerçekleştirdiyse, cüzdanın kurtarılabilme ihtimali vardır. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse genellikle sahip olunan kripto paralar geri alınamamaktadır. Bilgisayara kurulan bir cüzdanın şifresi unutulduysa, yeni bir cüzdan kurulumu gerçekleştirilerek ve güvenlik anahtarının bu cüzdana girilmesi ile işlem yapılabilmektedir. Bu işlemler her zaman kesin sonuç vermemekle birlikte, yapılacak en önemli şey şifrenin yedeklenmesi ve unutulması durumunda ulaşılabilecek bir yerde konumlandırılmasıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir