Bitcoin Ajandası

CyrptoKitties Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. CryptoKitties Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

CryptoKitties Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
4 0

Bir tür NFT koleksiyonu olarak ifade edebilmenin mümkün olduğu CryptoKitties, NFT’leri toplamanın yanı sıra onları üretebilen en eski koleksiyon ve NFT oyunlarından biridir. Kedi avatarıyla oldukça dikkat çeken bu koleksiyon ve NFT oyunu, kedilerden yapılmış oyunlarla doludur.

İlk olarak 2017 Aralık döneminde piyasaya sürülen CrptoKitties, topluluk üyelerinin sanal kedileri satın alabildiği, onları çiftleştirip takas edebildiği bir platform olarak da ifade edilebilir.

Ethereum ağı üzerine inşa edilen bu NFT oyunu, Ethereum trafiğinin yüzde 25 haline gelmiştir. İnatçı bir NFT yavru kedi koleksiyonu olan CryptoKitties, Youtube’da olduğu üzere Web 3.0’a hükmetme planına sahip olurken, bu planını başarılı bir şekilde hayata geçirmiş gibi görünüyor. Bunun nedeniyse en nadir bulunan kedilerin tonlarca dolara satılmış olması ve piyasaya sürüldüğü günden bu yana hala yeni oyuncu ve koleksiyon çeken bir proje olması olarak gösteriliyor.

İlk kez duyan ya da detaylı bilgi edinmek isteyenler için bu yazımızda “CryptoKitties nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Oynanır? Nereden Alınır?” gibi soruları yanıtlayacağız.

CyrptoKitties Nedir?

CyrptoKitties Nedir?
CyrptoKitties Nedir?

Komik kedi videoları genellikle birçok insanın internette çok fazla vakit geçirmesini sağlayan şeylerden biridir. Bu durum, birçok insan açısından internetin sunduğu olanakları keşfedebilmesi için bir adım olarak değerlendirilir. Bu nedenle de CyrptoKitties tasarlanmıştır. Proje geliştiricileri bu NFT oyununun tasarımını anlatırken bu hususa değinerek, NFT ve kripto dünyasını hem basit hem de keyifli bir şekilde anlatıyor.

NFT’ler olarak Kitties, değiştirilemez ya da herhangi bir benzerine rastlanamaz belirteçler anlamına gelen tokenlerdir. ERC-721 tokenlerinden oluşan bu proje, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir. Ethereum ağı NFT’ler olarak Kitties gibi birçok NFT projesinin inşa edildiği ağ olarak bilinir. Üstelik bu proje ilk ERC 21 tokenı olma niteliği taşırken, şimdilerde de en yaygın olarak kullanılıyor.

CyrptoKitties Özellikleri Nelerdir?

Yavru kedi NFT’leri ilk olarak 2017 yılının aralık ayında piyasaya sunuldu. Şimdilerde 4000’den fazla yavru kedi nesli bulabilmenin mümkün olduğu yavru kedilerin her birinin kendine özgü bazı özellikleri bulunur. Bu özellikler genellikle yavru kedinin değerini belirler.

Her yavru kedinin sahip olduğu standart özellikler bulunurken, bunlar;

 • Ceket
 • Temel renk
 • Göz şekli
 • Kürk
 • Ağız
 • Vurgu renkleri
 • Desenlerdir.

Bunların dışında bazı özel kedilerin boynuzları da bulunabilir. Her bir CrptoKittie’nin totalde 48 geni ve özelliği bulunur. Kulakların şekilleri gibi bazı özellikleri görebilmek mümkün olurken, bazı özellikleriyse görünmemesine rağmen son derece önemli olabilir. Üstelik bu özellikleri yeni nesil kedilere aktarabilmek ve görünebilir hale getirmek mümkündür.

Mutasyonlar yavru kedilerin en önemli özelliklerinden biri olurken, bu özellik bazen ebeveynlerde olmazken yavruda ortaya çıkabilir. Bazen de bir nesil atlayarak diğer nesilde ortaya çıkabilir.

Diğer yandan mewtasyonlar da yine önemli bir özellik olarak karşımıza çıkarken, Mewtation Gems sayesinde herhangi bir yavru kedinin belirgin bir geni ilk taşıyanlardan biri olup olmadığını anlayabilmek mümkündür. Mewtation Gems otomatik olarak alınamazken, yavru kedisinde benzersiz bir mutasyon keşfeden NFT sahipleri tarafından talep edilebilir. 2018 yılından bu yana kullanılan Mewtation Gems mücevherleriyse şunlardır:

 • Elmas; yeni gelen bir gen için talep edilir.
 • Gilded; kendisini talep eden sonraki dokuz kişi içindir.
 • Ametist; sıradaki 90 talep içindir.
 • Lapis; sonraki 400 talep içindir.  

Bu mücevherlere sahip olabilmek için satın alınan yavru kedinin şeceresini incelemek gerekir. Bunu NFT projesinin internet sitesi üzerinden yapabilmek mümkün olurken, sahip olunan yavru kedinin şeceresinde bu mücevherlerden birine rastlanırsa, mücevher talep edilebilir.

CyrptoKitties Oyunları Nasıl Oynanır?

Yaklaşık olarak 5 yıldır piyasada olan bu NFT oyunu ya da koleksiyonuyla para kazanmak isterseyenler için bazen bu durum son derece güç olabilir. Tanıtım sonrasında bir dönem 0,08 ETH (200 doların altında) karşılığında satın alabilmenin mümkün olduğu bir Bored Ape, şimdilerde çok daha yüksek bir fiyata sahip olabilir. Dolayısıyla iyi bir fiyata token bulabilmek pek de mümkün olmayabilir.

CyrptoKittie de durum biraz daha değişiklik gösterebilir. Pek çok farklı nesilden yavru kedi bulunduğundan değerleri de değişiklik gösterir. Bu koleksiyona sahip olabilmek ve yavru kedilerin ticaretini yapabilmek adına öncelikli olarak koleksiyonun resmi internet sitesinde bir hesabınızın bulunması gerekir. Bu hesaba kripto cüzdanınızı siteye bağlayarak sahip olabilirsiniz. İşlemler ve kedilerin üremesi için gas ücretine ihtiyaç duyulur.

Diğer kripto para birimleri ya da NFT’lerde olduğu üzere CyrptoKitties’de de dolandırıcılık mağduru olmamak adına web sitesinin resmi olup olmadığından emin olunması önemlidir. Cüzdanını bağlayan topluluk üyeleri e-posta adresiyle yeni bir hesap oluşturabilme imkanına sahiptir.

CyrptoKitties Nereden ve Nasıl Alınır?

Kedi kulübü üyesi olanların ticaret yapabilmesi ve üreyebilmesi ya da NFT oyunlarına dahil olabilmesi için yavru kedilere sahip olması gerekir. Yavru kedilerin değeri genellikle özelliklerine ya da bölgelerine göre değişiklik gösterebilirken, bu durumda makul fiyatlarla yavru kedi satın alabilmek de mümkündür.

CyrptoKitties’e resmi internet sitesi üzerinden sahip olunabilir. Bu NFT’leri OpenSea gibi en popüler NFT pazarlarında takas edebilmek mümkün olurken, yavru kediler için ETH üzerinden ödeme yapabilmek de mümkündür.  

CyrptoKitties Geleceği

Günümüzde birçok NFT yatırımcısı açısından son derece popüler hale gelen NFT yavru kediler hakkında merak edilen şeylerden biri de CyrptoKitties geleceğidir. Piyasadaki en eski NFT oyunlarından biri olan bu oyunda Nisan 2022 döneminde 130 binden fazla yatırımcı bulunuyor. Üstelik oyunun işlem hacmine baktığımızdaysa; 70 bin ETH’nin üzerinde hacme sahip olan bu koleksiyon OpenSea’de 16’ncı sırada yer alıyor.

Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren büyük bir gelişme kaydeden bu NFT koleksiyonu ve oyunu, bugün de geniş kitlelerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir